הצמיג של האוטו נקרע? תחליפו, אבל אל תזרקו את הישן. כתבה זו עוסקת בחשיבות המיחזור מוצרי תעשייה ומציעה רעיונות לשילוב חומרים ממוחזרים בגן הנוי.

כתבה: הדס צוק, אגרונומית

גן הנוי הוא מקום בו הגבול לניצול מוצרי תעשייה ממוחזרים הוא גבול הדמיון היצירתי של המתכנן.
המציאות שונה, כי יש צורך לפרוץ מעגל קסמים: רשימת מוצרים ממוחזרים אינה מפורסמת לציבור על ידי היצרנים או גוף ציבורי כלשהו, חוסר המודעות גורם לדרישה אפסית של הצרכנים, היצרנים מיצרים מספר מצומצם של מוצרי צריכה ממוחזרים, רשימת מוצרי המיחזור נשארת מוגבלת, מתכנני הגנים לא נחשפים למוצרים לגן, הדרישה אפסית, וחוזר חלילה. כאן נדרש ציבור אדריכלי הנוף, המתכננים והגננים להרים את הכפפה ולשלב בתוכניותיהם מוצרים מתעשיית המיחזור. עלייה בביקוש תעשיר את ההיצע. כתבה זו עוסקת בחשיבות מיחזורם של מוצרי תעשייה ומציעה רעיונות לשילוב חומרים ממוחזרים בגן הנוי.

 
ריפודים מגומי ממוחזר

מיחזור צמיגים

מרבית פסולת הגומי בארץ מורכבת מצמיגים משומשים, לפחות 41,000 טון בשנה. פסולת הצמיגים מהווה בעיה סביבתית בעיקר בשל הנפח הרב והרגישות לדליקות.

אורך חייו של הגומי, ממנו עשוי רוב הצמיג, יכול להגיע למאות ואלפי שנים. הסכנות הנוספות הטמונות בפסולת הצמיגים הן שבמגע עם חומרים חומציים מופרשות מהצמיגים מתכות הנספגות בקרקע ויכולות לזהם מי תהום. צמיגים מהווים אתר קינון למזיקים ולחרקים המנצלים בין היתר את המים הנאגרים בתוך הצמיג. שריפת צמיגים פולטת חומרים מזהמים לאוויר ותוצרי השריפה שנשארים בקרקע פוגעים בחי ובצומח.

קירות גן המעוצבים מפסולת בניין

פתרונות פשוטים לניצול מיידי של גומי ממוחזר בתחום הבנייה ועיצוב הסביבה

מיחזור הגומי שבצמיג לתשתיות ולמוצרים העשויים גומי, כמו ציפויים לריהוט גן, משטחים לחיפוי גני שעשועים ועוד. שימוש בצמיגי מכונית ישנים בתהליך ייצורם של צמיגים חדשים וכן בתהליכי ייצור של מוצרים עשויים גומי, כמו צינורות השקיה וצמיגים של מכסחות דשא.
גריסת הצמיגים לחתיכות גומי קטנות, בדרגות גודל שונות, בהתאם לשימוש. שבבי צמיגים כשכבת ניקוז וכתחליף לאגרגטים בתשתית למסילות ברזל קלות. אבקת גומי כתחליף לחול בריצוף, חיפוי גגות ועוד. שימוש בצמיגים שלמים בפרויקטים הנדסיים כבולמי רעש, כתחליף למילוי קרקע, ייצוב קרקע ובניית ריפים מלאכותיים.

רסק זכוכית צבעונית

מיחזור זכוכית

זכוכית מהווה כ- 4% ממשקל הפסולת הביתית. פסולת הזכוכית נוצרת הן מהשימוש הביתי (מיכלים - זכוכית עגולה) והן כפסולת תעשייתית (בעיקר זכוכית שטוחה). ניתן למחזרה בתהליכי ייצור זכוכית חדשה או להשתמש בפסולת זכוכית גרוסה כמצע או כחומר מילוי לבנייה, לצורך תשתיות שונות, כדוגמת כבישים ואפילו ליצירת רעפים.

זכוכית היא מוצר שניתן למחזר אין-ספור פעמים ללא פגיעה בטיב המוצר. כדי ששבר הזכוכית יתאים למיחזור הוא צריך לעמוד בקריטריונים הבאים: - הרכב כימי ידוע ודומה לחומרי הגלם. - הפרדה לצבעים (שקוף וצבעוני). - נקי מחומרים מזהמים כמו ברזל, אלומיניום, וקרמיקה וללא תוויות נייר שמהוות בעיה בשלב ההתכה.


מוצרים לגן מזכוכית ממוחזרת:

שבבי זכוכית "מכובסים" ובצבעים שונים לחיפוי קרקע ולמילוי "פוגות" בריצוף (בתנאי שיודעים שחומר הגלם אינו מכיל מזהמים). שימוש בשבבי זכוכית צבעונית לקישוט אגני מים וכמצע שתילה לצמחי מים.

שבבי זכוכית כשכבה מנקזת במצעים מנותקים. מדרגות ואבני "קפיצה" מזכוכית צבעונית, עבה. מחיצות וספסלים לגן. גופי תאורה ומים. מיחזור פסולת בנייה פסולת הבנייה נוצרת באזורי בנייה חדשים, באזורי הריסות של מבנים ישנים ובאזורי שיפוצים וכן מדובר בעודפי עפר מאתרי בנייה שמגיעים, בחלק ניכר מהמקרים, לשטחים פתוחים.

לפני שנים אחדות ניתן היה להשיג שברי רעפים, בגדלים שונים, ששימשו לחיפוי קרקע ונתנו מענה יעיל ודקורטיבי לשטחי מדרך חשופים או בשילוב עם צמחיה. שברי רעפים, כמו גם אבני לקט מקומיות, יכולים להיאסף בכלובי מתכת ("גביונים") ולשמש לבניית קירות ולהקמת מבנים שלמים, בגנים ציבוריים או פרטיים.
רעיון זה ייושם והודגם בגנים שונים בתערוכות הגינון בצ'לסי בשנים האחרונות.

שימוש בפסולת בניין בגן הנוי:

חומר מילוי מתחת למשטחים מרוצפים.
חומר גלם לבניית קירות תומכים.
יצירת גביונים משברי רעפים או מרסק סלעים או אבנים, להקמת קירות תומכים, קיר אקוסטי או אדניות.
רסק רעפים לחיפוי משטחים וכשכבה מנקזת.

 להמשך קריאה על מערכת השקייה "אוטומטית" עם עציצי פתיל