צבע פשוט, כזה שקונים בחנות, יכול לחולל פלאים בגינה חד-גונית. אפשר לצבוע הכל: כדים ועציצים, ריהוט גן, פרגולות, גדרות, שערים – ובעצם מה לא. הדמיון הוא הגבול.

כתבה וצילמה: מיכל זסק, מעצבת גינות

מדי פעם אני פוגשת באנשים המספרים לי בטרוניה כי הגינה שלהם "התעייפה".
העצים גדלו, שטחי הצל התרבו, והגינה שהיתה פעם שופעת פריחה ומתפרצת בצבעים עליזים,
נראית עתה ירוקה ומשעממת בעיניהם. לאותם אנשים אני מציעה פתרון קסמים – צבע. לאו דווקא צבעי פריחה של עונתיים צרכני מים, או רב-שנתיים פורחים הזקוקים לשמש ישירה, אלא פשוט צבע. כזה שקונים בחנות.

פרגולה ופינת ישיבה בצבע

גינה ותיקה או גינה צעירה - צביעת אלמנטים שונים בגינה כמו פרגולה, דלתות מחסן או ריהוט גן, מכניסה לגינה אנרגיה, עניין ודרמה.

צבע הינו אמצעי זול וזמין, וגם אם אתם מצויידים בזוג ידיים שמאליות תוכלו לצבוע אלמנטים
בגינה בקלות רבה.
אמצעים נוספים להכנסת צבע ועניין בגינה הינם, בין השאר, פסיפס צבעוני, כדים בעלי גלזורה צבעונית, חיפוי קרקע בגולות זכוכית צבעוניות, מוביילים צבעוניים ועוד. רק הדמיון הוא הגבול.

כחול המשתלב עם עצי הנוי

מה ניתן לצבוע?

בעצם, כמעט כל דבר. הנה כמה רעיונות: 

  • דלת הכניסה לבית.
    יש לכם דלת פלדה סטנדרטית ומשעממת? ניתן לצבוע אותה ולהפכה ליצירת אמנות של ממש. לאחר הצביעה ניתן להוסיף עיטור נאה בעזרת שבלונה, או,למוכשרים שבינינו, ציור ביד חופשית.
  • דלתות מחסן הגן. יש לכם מחסן בנוי עם דלתות מתכת חסרות ייחוד? צבעו את הדלתות בצבע דרמטי שישמש כרקע לצמחים ירוקים.
  • מיכלי שתילה לעציצים. ניתן לצבוע הן מיכלי טרה-קוטה והן את מיכלי הפלסטיק החומים           והבלתי-אטרקטיביים.
  • פרגולות עץ או מתכת.
  • ריהוט גן מסוגים שונים.
  • גדרות עץ או מתכת, שערים.
  • משקופי חלונות ופרופילים.
  • קירות ועמודים.

מספר כללי עיצוב

מלאכת בחירת הצבעים היא קודם כל עניין לטעם אישי. יחד עם זאת, ישנם מספר כללים
אסתטיים שרצוי לעקוב אחריהם.
ראשית, צבעים חמים נראים טוב יותר בחללים מוצלים, צבעים קרים נראים טוב יותר בשמש.
צבעים חמים עלולים להיות מסנוורים בשמש, ולעומת זאת צבעים קרים מאבדים את חיוניותם בצל.
משום כך, אם האובייקט לצביעה מצוי רוב שעות היום בחלל מוצל, מומלץ להשתמש בגוון ממשפחת הצבעים החמים (אדום, כתום, צהוב וכיו"ב). אם האובייקט לצביעה מצוי רוב שעות היום בשמש מלאה, מומלץ לבחור בגוון ממשפחת הצבעים הקרים (כחול, ירוק, סגול וכיו"ב).
הצבעים כחול, ירוק, תכלת וגווני הביניים שלהם משתלבים טוב במיוחד בצבעי הירוק הטבעיים
של הגינה.
ככלל, מוטב לא לערבב גוונים ממשפחת הצבעים החמים עם גוונים ממשפחת הצבעים הקרים באותו
חלל. הדבר יוצר עומס ויזואלי. לעומת זאת, מומלץ בהחלט לשלב גוונים שונים של אותו צבע או מאותה משפחת צבעים.
יש להתחשב בצבע קירות הבית. אם יש לכם בית המטויח בטיח צבעוני, חשוב להתייחס לצבע הטיח בעת בחירת סכמת הצבעים.
ולבסוף, אם יש לכם גינה בעלת סגנון עיצובי מובהק, מומלץ להתייחס אליו בבחירת הצבעים. למה כוונתי? הצבעים כחול, תכלת וטורקיז קשורים בקשר תרבותי לסגנון ולדימוי האסתטי הים-תיכוני. צבעים עזים, ולעתים נוגדים, קשורים לסגנונות הטרופי, הספרדי ובייחוד המקסיקני. אם יש לכם גינה בעלת סגנון ים-תיכוני, שימוש בצבעים כחול, תכלת וטורקיז ישתלב בגינה באופן נפלא ויחזק את הדימוי הים-תיכוני. אם יש לכם גינה שבה שולט מבחר צמחים טרופי, שימוש בצבעים עזים, ואולי אף נועזים, ישרת את הסגנון הקיים. גן בסגנון נקי ומינימליסטי ירוויח משימוש זהיר בגווני אפור, לבן ואף שחור.

כיצד צובעים?

ראשית יש לנקות היטב את המשטח המיועד לצביעה מאבק, שאריות לכלוך ולשלשת ציפורים, ולהסיר שאריות צבע רופף. לביצוע הצביעה מומלץ להשתמש במברשת איכותית, בגודל המתאים לאובייקט שמבקשים לצבוע, ולעקוב אחר הוראות יצרן הצבע.
עץ בלתי צבוע וללא לכה קודמת ניתן לצבוע ישירות בלכת חוץ על בסיס מים המגוונת בצבע. אם העץ צבוע בשכבת לכה קודמת יש להסיר תחילה את הלכה הקודמת באמצעות שיוף בנייר זכוכית. הלכה נמכרת בחנויות לחומרי בניין וברשתות עשה זאת בעצמך. את הגוון בוחרים מתוך קטלוג החברה המייצרת והגיוון נעשה בחנות. צובעים תחילה שכבה ראשונה, מניחים לה להתייבש, ולאחר מכן מבצעים שכבה שנייה. אם העץ צבוע בצבע קודם על בסיס שמן יש לצבוע מעליו בצבע אחר על בסיס שמן. ניתן להשתמש גם בצבע המיועד לצביעת מתכות.
על חומרים אטומים דוגמת פלסטיק ופורמייקה יש ליישם תחילה שכבת פריימר (שכבת בסיס) המשמשת כשכבה מקשרת, ולאחר מכן לצבוע בשתי שכבות של צבע אקרילי בגוון הרצוי. לסיום יש ליישם שכבת לכה שקופה על בסיס מים בגוון מט או מבריק.
מתכות נצבע בצבע ייעודי למתכת ולהגנה מפני קורוזיה. לחילופין ניתן לצבוע באמצעות פריימר
וצבע אקרילי בשיטה שתוארה לעיל.
עיטור חינני ניתן להוסיף באמצעות שימוש בשבלונה. אפשר לרכוש שבלונה מוכנה בחנות יצירה או להכין אחת לבד. ממלאים את השבלונה בצבע סמיך ככל הניתן, בעזרת מכחול בעל קצה קטום. את העיטור מוסיפים בשלב שלפני יישום הלכה.

לסיכום, צבע הינו אמצעי ליצור בגינה קסם ועניין בעלות מינימלית ובמו ידיכם.

 להמשך קריאה על אומנות הבונסאי