השהות הממושכת בבתים בעקבות סגר הקורונה, הביאה לא מעט אנשים למצוא תחביב חדש - גידול עציצים. בום בוטני של ממש!

הם מוכנים לשלם מאות ואף אלפי שקלים עבור צמח, בתנאי שיהיה נדיר ויוצא דופן. קבלו את הטרנד העכשווי בגידול צמחי בית, של אספנים שברשותם מאות מינים של צמחים יקרים וייחודיים.

מאת: רואי פרסול*

המגפה שהתפרצה בעולם לפני יותר מחצי שנה הולידה משבר כלכלי אדיר ממדים שסחף מטה ענפים שלמים. זה כבר ידוע לכל. אבל כמו בכל משבר, יש גם כמה ענפים שדווקא נהנים כעת מגאות בעסקיהם. אחד מהם הוא ענף המשתלות.
מסתבר שהשהות הממושכת בבתים, הירידה בצריכת מוצרי אופנה ואיפור (כי מי יוצא מהבית ולמה צריך להתאפר כשחובשים מסכה?) שנבעה ממנה, וסגירת המסעדות, הקולנוע והתיאטרון, הביאו לא מעט אנשים למצוא תחביב חדש - גידול עציצים. בום בוטני של ממש.


הטרנד הזה נרשם היטב בספרי המשתלות בישראל, והגדולות שבהן מדברות על עלייה ניכרת במחזור המכירות מאז החל סגר הקורונה. "אנחנו רואים גידול מאוד משמעותי במכירות", אומר מני כליף, מבעלי משתלת 'על הדרך' בראשון לציון.

"אני בקשר עם המון עסקים, שמעידים על פריחה של 30%-40%, ויש כאלה שהמחזור שלהם גדל גם ב־50%. קרה משהו בתחום שלנו - הקורונה גרמה לנו להסתכל על עצמנו בבית שלנו. פתאום רואים שהצמחיה היא חלק בלתי נפרד מהנוף. אני לא יודע אם לקרוא לזה טרנד - תמיד היו אספנים ואנשי משתלות, אבל עכשיו יש אנשים שהתפנה להם זמן וכסף, כאלה שהיו צריכים להיות בחו"ל למשל. זה לא שהם מתלבטים אם לקנות לחם או צמח".

בענף הצמחים המיוחדים, שנקראים גם צמחים לאספנים, מדברים גם על השפעת האינסטגרם והרשתות החברתיות על הטרנד, שגרם לכניסה מסיבית של צעירים לתחום, אלה שחשוב להם שכל תמונה תהיה מושלמת, ומצלמים כל עלה חדש, מעלים לרשת ומשתפים עם חברים.


כבר לפני שנה החל בישראל עניין גובר ברכישת צמחי נוי בעקבות מגמות עיצוב באירופה, בארה"ב ובאוסטרליה: מעצבי פנים הרבו לשלב צמחים בעבודותיהם, בלוגרים קיבלו השראה והרבו לרכוש אותם, והתופעה עשתה עלייה. פתאום צמחים שבמשך שנים לא היה להם ביקוש, דוגמת פיקוס כינורי, ציפור גן עדן או מונסטרה, שנחשבה לצמח זול ושגרתי, הפכו לבבת עינם של משפיעני אינסטגרם מארה"ב, אוסטרליה, בריטניה, ועוד.

הצמחים האלה נחשבים ליקרים מאוד. איך אתה מסביר את זה? סוג של בועה?
כליף: "הביקוש לצמחים מיוחדים שקשה להשיג בארץ תמיד היה מורגש בקרב אספני צמחי הבית.
ובעקבות הביקוש אנו פועלים כדי למצוא את הצמח החדש הבא. הקניה שלנו מתקיימת ישירות מהמגדלים באירופה שדואגים להכין את כל המשלוח בשלמותו לפני עליה למטוס לישראל. יבוא הצמחים נעשה בפיקוח משרד החקלאות והגנת הצומח. מחירי הצמחים נקבעים רק על פי היצע וביקוש. כי גם מחיר הצמח הכי מבוקש ויקר יחסית שהגיע השנה לארץ - מונסטרה דליזיוסה 'וריגטה' - נחתך לחצי כמעט ברגע שהגיעו כמויות ממנו".

ליאם שמיר, בן 21 מאשדוד, מתחזק אוסף עשיר של 450 צמחים, בתוך הבית. "התחלתי לאסוף צמחי בית הרבה לפני שהטרנד הענק הגיע", הוא מספר, "לפני שהתחלתי את האוסף שלי היו לי הרבה צמחי חוץ ועצי פרי בגינה. כשעיצבתי מחדש את החדר שלי, חשבתי על להכניס צמחים הביתה ומאז לא הסתכלתי אחורה. אני מאוד שמח שהגעתי לתחביב לפני שכולם התחילו, כי זה נתן לי זמן לצבור ניסיון וידע, ככה שאני יכול לעזור לאספנים מתחילים עם הצמחים הראשונים שלהם".

איך זה מתבטא אצלך?
"זה הפך את החיים שלי לשונים לגמרי. אפילו חברים ומשפחה אומרים שהם צריכים מצ'טה כדי לפלס את דרכם דרך העלווה רק כדי למצוא את הדלת. ישנם ימים שאני משקיע שעות בהשקיה, מקלחות, טיפול באדמה, טיפול במזיקים וכו'. התחלתי לתרום רהיטים וספרים, וממש להזיז הרים כדי לעשות מקום לעוד עציצים, ואז נגמר המקום על הרצפה והתחלתי להתקין מדפים ולתלות ווים מהתקרה, כי אם אין מקום למטה, נבנה למעלה".


מה מדליק אותך בלאסוף צמחים נדירים ויקרים?
"אני חושב שכל אחד שיש לו תשוקה לאוסף של דברים מסוימים, באיזשהו שלב ירצה להרחיב את האוסף שלו לגבהים חדשים. אספן התקליטים ירצה לאסוף תקליטים שכמעט אי אפשר למצוא וחובב הקולינריה ירצה לטוס לחו"ל כדי לאכול במסעדות מישלן. ככה גם חובב הצמחים, שבאיזשהו שלב ירצה לאסוף צמחים שהם לא בדיוק 'הלחם והחמאה' של כולם".

זה סוג של סמל סטטוס? כמו מותגים? "אני לא רואה את זה כסמל סטטוס, אבל אני יודע שיש הרבה אנשים שכן. לי אישית יש צמחים שערכם עבר את הארבע ספרות מזמן. עבור אספנים, ישנם צמחים ששווים עבורם יותר מכסף, יהלומים וזהב, ואנשים לפעמים ייעלו על מטוס בשבילם".
אם מישהו רוצה להתחיל לאסוף, מהו הצמח הפופולרי ביותר בקרב אספנים?
"יש אספנים שיש להם קצת מכל דבר, אבל רובנו אוספים קבוצה ספציפית של צמחים. לדוגמה, יש אספנים שאוספים רק סוקולנטים וקקטוסים, וישנם אספנים כמוני שאוספים ארואידים (משפחה של צמחים טרופיים שבה כ-2000 מינים), שהפכו פופולאריים בזכות האינסטגרם שעושה שירות טוב לעלים המגוונים שלהם".

אלה הם 11 הצמחים הפופולאריים ביותר בקרב האספנים:

פילודנדרון פינק פרינסס
מחיר: 700-1350 (תלוי בגודל, המחירים בשקלים).
מאפיינים: מגיע לגובה 1.5 מטר, הצללה חלקית עד מלאה, רגיש לקרה, ליובש ומליחות. חצי מטפס בעל שורשי אוויר, לכן מומלץ לעצבו על עמוד מוס, אותו יש להרטיב מדי כמה ימים. נחשב לסמל סטטוס וכוכב אינסטגרם.

אלוקסיה פריידק
מחיר: 340-550
מאפיינים: צמח בעל מראה יוקרתי שישדרג כל בית. צורת העלים ייחודית רק לו, כך שמיד תזהו אותו. זהירות עם השקיה, הוא קצת מפונק ועלול להירקב מהר, אז להשקות רק כשהאדמה יבשה לגמרי.
עוצמת אור: בינונית עד גבוהה. ללא שמש ישירה.

אנטוריום קלרינרביום
מחיר: 110-190
מאפיינים: צמח נדיר מאוד בארץ. שלא כמו האנטוריום המוכר לכולנו, יופיו של צמח זה טמון בעליו המרהיבים. הצמח חזק במיוחד וקל לגידול, לא זקוק להרבה מים. אוהב הרבה אור אך לא שמש ישירה. מומלץ להניח על צלחת עם חלוקי נחל ומעט מים כדי לספק לו לחות נוספת.

פילודנדרון 'פלורידה גוסט'
מחיר: 690-890
מאפיינים: מטפס רב שנתי ירוק עד בעל עלים מיוחדים הנראים כמחולקים ל- 5 אונות. שני זוגות סימטריים, ואחד מרכזי הנראה כחנית, ומכאן השם גוסט, משום שהעלה דומה לדמות המצוירת קספר.
העלים ירוקים כהים, מגוונים בירוק וקרם, או ירוקים בהירים כמעט לבנים. הצמח רגיש לקור ומתאים לשמש כצמח בית. אפשר גם לתלות כעציץ נשפך.

מונסטרה אדנסוני
מחיר: 25 – 150
מונסטרה אדנסוני נקראת גם מונסטרה מאנקי, והיא הגרסה הקטנה והטרדנית של המונסטרה דלסיוסה הוותיקה בישראל, זו שכיכבה בשנות השמונים בסניפי הבנקים וקופות החולים יחד עם הפוטוס והסינגוניום. עם העלים המחוררים והקטנים והלוק הנופל, תוכלו לשדרג איתה כל פינה בבית.
זהו צמח טרופי מטפס, מתאים לבית וקל לטיפול. המונסטרה יודעת לנבא את מזג האוויר- לפני הגשם מופיעות עליה טיפות מים. השקיה כשהאדמה יבשה, פעם בשבוע-שבועיים. מחיר: 700-1350 (תלוי בגודל, המחירים בשקלים).
מאפיינים: מגיע לגובה 1.5 מטר, הצללה חלקית עד מלאה, רגיש לקרה, ליובש ומליחות. חצי מטפס בעל שורשי אוויר, לכן מומלץ לעצבו על עמוד מוס, אותו יש להרטיב מדי כמה ימים. נחשב לסמל סטטוס וכוכב אינסטגרם.מונסטרה דליזיוסה 'וריגטה'
מחיר: 590 -990
מאפיינים: ה- כוכבת בה' הידיעה, ויעיד על כך המחיר האסטרונומי. (מגדלים פרטיים מוכרים אחד לשני ייחורים שלה במאות שקלים). צמח טרופי מדהים בעל עלי מניפה גדולים מחוררים, מחורצים, והכי חשוב – מגוונים. השילוב בין הירוק ללבן בעלים שלה משגע את הרשת. הצמח מתאים לאזור מואר בבית ומעניק לכל חלל סטייל ויוקרה. השקיה רק כשהשכבה הקרקע העליונה מתייבשת. עוצמת אור בינונית עד גבוהה ללא שמש ישירה. מומלץ לדשן אחת לשבוע/שבועיים בעונה החמה, בחורף לא יותר מפעם בחודש.קסנטוסמה לינדיי
מחיר: 280-350
מאפיינים: צמח ממשפחת הלופיים, שבארץ מוכרת בשמה העממי "אוזן פיל". מה שמאחד את הצמחים ממשפחת הלופיים הוא מבנה מיוחד של תפרחת הקרויה אשבול – פרחים מסודרים בצפיפות על שיזרה – העטוף במַתְחָל. מוצאה באזור המשווני של דרום-מזרח אסיה, אפריקה ואמריקה. בעלת פקעת שבארצות המוצא משמשת את המקומיים למאכל. הפכה לכוכבת רשת בזכות העלים הענקיים והיפהפיים, שעל מנת לשמור שלא ישרפו בקצותיהם מומלץ להשקותה במי מזגנים או מים מזוקקים.

סינגוניום ורוד 
מחיר: 35 – 149
האח הצבעוני של הסינגוניום הישן והטוב. צמח מטפס / נשפך בעל עלים גדולים ויפים, בגווני ורוד-סגול. רגיש לשמש ישירה, אך יתפתח יפה בכל מקום מוצל. לא מפונק ובתנאים טובים הוא יתפשט ויגדל במהרה. חשוב לשמור על מצע לח אך לא רטוב. להשקות כשהאדמה מתייבשת. דישון תקופתי יעודד צמיחה ומראה מרשים. אחת לשנה, יש להעביר לעציץ גדול יותר. מומלץ לרסס את העלים במים מידי פעם.פילודנדרון פרינס אוף אורנג'
מחיר: 180-245
הצבעוניות של עליו של הצמח הזה הפכו אותו לכוכב רשת ולמושא תשוקתם של אספנים רבים. ירוק עד שמוצאו באמריקה הטרופית. העלים גדולים ומוארכים, נאחז בעץ או מוט מוס וקושר את עצמו לעמוד. גדל בתוך הבית במקום מואר, ללא שמש ישירה. השקיה אחת לשבוע – עשרה ימים.

פילדנדרון סקנדס
מחיר: 40 - 150
הוא ירוק, חזק, קל לטיפול ויש לו עלים בצורת לב. ובנוסף לכל הוא גם מטהר אוויר. הפילנדנדרון המטפס הזה לא היה צריך יותר כדי להפוך לכוכב גם אצל אספנים מתחילים וחסרי ניסיון. זקוק לאור אך ללא שמש ישירה. להשקות כשהאדמה יבשה לגמרי. מוצאו בפוארטו ריקו, אך נפוץ מאוד בעולם, בעיקר בתור צמח בית. לפילודנדרון זה גבעול דק ומוארך, עלים בגוון ירוק כהה בצורת לב שמהם מתפתחים שורשי אוויר. הצמח חסון ובאקלים הישראלי הוא מתאים לגידול בבית או במרפסת, בתור מטפס או בתור צמח זוחל. יש גם זן מגוון שנקרא 'ברזיל'.קלתאה אורנטה
מחיר: 40-340 
מאפיינים: בן למשפחת הקלתאות הפופולרית. הקלתאה אוהבת השקיה מרובה, מומלץ לא לגרום לייבוש הקרקע בין השקיות. יש להניח במיקום בו יש תאורה רבה, אך לא תחת שמש ישירה. רגישה לקור, מומלץ למקם בחדרים מחוממים במהלך החורף. מומלץ בעונת הקיץ להתיז מים בסביבת העלים כדי לשמור על לחות גבוהה ועל ניקיון העלים. רגישה למים מלוחים ולכן מומלץ להשקותה עם מים מזוקקים/מי גשם בחורף. נחשב לכוכב אינסטגרם שגדל לאט במיוחד ולכן מיועד לנשמות סבלניות.

 

*רואי פרסול, ליצירת קשר

 

להמשך קריאה על הדור הבא במשתלות