על איכות משלמים !


מי שעוקב אחר פוסטים שעולים חדשות לבקרים בקבוצות הגינון השונות בפייסבוק, בהם תרים אחר גננים, משתלות או מוצרי גינון , שם ודאי לב לעובדה שכמעט כל פוסט מסתיים במשפט "במחיר לא יקר" או "במחיר שפוי".

זה נכון שחלק מההוויה הישראלית היא לבקש הנחה/מחיר טוב בנוסח "תעשה לי מחיר", אבל הניסוח הזה מקומם אותי כי הוא כל כך בולט בהקשר של תחום הגינון. האם גם בחיפוש אחר מוצרים לעיצוב הבית, אחר נותני שירות בתחום אחר, מודגש כל כך החיפוש אחרי "המחיר הנמוך", אחרי "הזול יותר"?
כשאתם מחפשים את הזול, אל תבואו אחר כך בטענות שהגנן לא היה מקצועי , שהוא לא מבין בגיזום או שהוא שתל לכם צמח צל בשמש מלאה. כולנו יודעים ומבינים שעל איכות צריך לשלם.
נכון שיש גננים - על פי הגדרתם שלהם - שלא למדו את המקצוע ולמרות שהם מצוידים בסט מרשים של כלי גינון, הידע שלהם בתחום הוא מועט. אבל יש רבים וטובים שכן למדו והם מקפידים להמשיך ולהכשיר את עצמם בקורסים מקצועיים תקופתיים, ללמוד ולהתפתח.

כך גם לגבי צמחים. יש משתלות רבות לאורכה ולרוחבה של הארץ שעובדים בהן אנשי מקצוע עם ידע וניסיון, שמשקיעים משאבים רבים כדי לגדל צמחיה חזקה ובריאה, שיודעים להדריך ולכוון את הלקוחות לרכוש את הצמח הנכון למקום הנכון, ולתת הנחיות טיפול מקצועיות. כל אלה שמרחיקים למשתלות שמוכרות בזול, כדאי שישאלו את עצמם מה איכות הצמחים שהם קונים ומה רמת המידע שיקבלו במשתלה לגבי תחזוקת הצמחים.

לדעתי, יש קשר ישיר בין המחיר שאנחנו מוכנים לשלם עבור שירותי גינון, עבור צמחיה איכותית ועבור רמת שירות גבוהה לבין "תרבות גינון". רק אם נשאף לאיכות ונהיה מוכנים לשלם עבורה, יש סיכוי שנגיע לרמת הגינון והטיפוח הסביבתי שאנחנו רואים כשאנחנו מבקרים בגינות ובגנים בחו"ל.
שתהיה לנו שנה טובה וירוקה!
נורית לוי