המהפכה הירוקה כבר כאן

כיצד מפעילים שבעה צוותי גינון בו-זמנית בעיר צפופה כמו תל אביב, מבלי להפריע לדיירים ועם איכות חיים לעובדים עצמם? עוברים לכלים חשמליים נטענים ומתניידים באמצעות אופניים

כתב וצילם: זוהר בורשטיין, חברת ד"ר צמח

כשמבצעים עבודות תחזוקה או הקמה של גינות בתל אביב, במיוחד בקיץ 2018, כשבנוסף לתנאים האובייקטיביים של צפיפות והמולת העיר נוספת העובדה שהרחובות סגורים בשל עבודות הרכבת הקלה, דרושה יצירתיות רבה גם בתחומים שאינם קשורים לתחום הגינון, אחרת זה בלתי אפשרי לעבוד כמו שצריך.

ד"ר צמח והצוות עם כלי גינון נטענים מתוצרת ECO

ראשית לא מתחילים לעבוד לפני השעה 07:00 בבוקר, כדי לא להרגיז את השכנים שרובם לא משכימי קום. גם שעה זו עדיין בעייתית ואם צריכים לתחזק כמות גדולה של גנים בבתים משותפים לא ניתן לדחות את תחילת העבודה לשעה מאוחרת יותר.

בשנתיים האחרונות הגיע פתרון בדמות של הכלים הנטענים, הם מצטיינים בהיותם "שקטים" ולכן לא מפריעים לשכנים וכמובן גם הפועלים לא צריכים לאתגר את חוש השמיעה שלהם. לכלים נטענים יתרונות רבים גם לאיכות הסביבה וגם לאיכות העבודה של מי שעובד איתם. היות והם לא עובדים על דלק נמנע זיהום האוויר והפועל לא נאלץ לנשום את הפליטה של גזים מהכלי.

אני מאמין במהפכה הירוקה, הכלים הנטענים הם העתיד (ובעצם גם ההווה) וקרוב היום שכולם יעברו לעבוד איתם. אולם כמי שמפעיל בעיר 7 צוותים בו זמנית החלטתי לעשות פיילוט, והגדרתי צוות אחד כ'צוות ירוק', אותו ציידתי בסט של כלים נטענים, מתוצרת חברת ORAGON.

היות והסוללה והמטען לא זולים כדאי לבחור מראש לעבוד עם כלים של יצרן אחד כך שאם אותה סוללה ניתן להפעיל את כל סוגי הכלים - משור, מגזמת, מכסחת וחרמש. כמו כן חשוב לרכוש כלים מיבואן שיכול לתת גם תמיכה וליווי מיקצועי ואני מאד מרוצה מהירות של חברת שירות וציוד.
אתם שואלים איך הצוות מנייד את הכלים בעיר הצפופה והמסוגרת? פתרון לבעיה זו נמצא בדרך יצירתית מהסתכלות בשליחים של הסופר המקומי. רכשנו אופניים מעוצבים, חיברנו אליהם עגלה והכנסנו לתוכה את כל הכלים, המטען והסוללות וכך מעבירים את הציוד מגינה אחת לשנייה. והעובדים איך הם מתניידים? רכשנו לכולם אופניים וכך אנחנו חוסכים בעלויות חנייה ודוחות.

טיפ סתווי
כשמגיע הסתיו והעצים הנשירים מתחילים להשיר את עליהם, אנשים מתקשרים כדי שנבוא לנקות את הגינה והמדרכה מהעלים והם לא מבינים את התועלת הרבה שעשויה לצמוח לגינה מהשארת העלים בתוכה. השארת עלי השלכת יוצרת מעין חיפוי שיש לו יתרונות רבים: החיפוי מקטין את התאיידות המים מהקרקע ומדכא את צמיחת העשבייה; העלים הנרקבים מטייבים את הקרקע ומעשירים אותה בחומרי הזנה.

להמשך קריאה על כלי גינון נטענים ORAGON