הגן שמשלב תרבות אירופאית עם זאת של צפון אפריקה, הוא יציר כפיהם של שני אמנים צרפתים: הצייר ז'ק מז'ורל שהקים אותו ומעצב האופנה איב סאן לורן שנתן לו חיים חדשים.

כתבה וצילמה: מיכל נהרי, אגרונומית המחלקה לשיפור הגנים והנוף, עיריית תל אביב-יפו.


העיר מרקש שבמרוקו היא מוקד עליה לרגל של תיירים מכל העולם, המבקרים בסמטאות ובשווקים בחלק העתיק של העיר. 700,000 מתוכם, מדי שנה, פוקדים גן מרשים ומיוחד במינו הנמצא בחלק החדש של העיר, גן סגור המוקף בחומה שהכניסה אליו היא דרך דלת עץ מרוקאית טיפוסית. שמו - גן מז'ורל JARDIN MAJORELLE - ניתן לו על שם הצייר שהקים אותו.

                                                                     

הגן הוקם על ידי האמן ז'ק מז'ורל, צייר צרפתי אוריינטליסט, שהושפע מאביו שהיה יצרן רהיטי אר-נובו. לאחר ביקור במרוקו החליט בשנת 1922 להשתקע במרקש ורכש מטע תמרים שעל שטחו הוקם הגן. בשנת 1931 הזמין את האדריכל פול סניור לבנות לו במקום סטודיו בסגנון אר-נובו.
מז'ורל שילב בגן צמחיה סובטרופית, מגוון מיני קקטוסים, במבוקים ועוד, כשבין הצמחים מתפתלים שבילים ומשובצים אלמנטים של מים.

חומת הגן צבועה בצבע כחול עז, שנרשם עליו סימן מסחרי: "מז'ורל בלו". את ההשראה לצבע העז ולתכנון הגן כולו קיבל מז'ורל מדפוס גיאומטרי של אריחים שראה במרקש ובבתי הברברים מחוץ למרקש.

                                                                    ×”צבע המוביל בגן הוא מז'רל בלו

מדובר בשטח של שני דונם, שכאמור אינו פתוח לסביבה העירונית. בבריכות המים גדלים דגי נוי, צבי מים, נימפאות, צמחי לוטוס ועוד. הצמחיה העשירה מושכת לגן 15 מיני ציפורים, בסביבה בנויה שאינה משופעת בצמחים. בשל עלויות האחזקה הגבוהות, פתח מז'ורל את שערי הגן לציבור בשנת 1947, כשדמי הכניסה נועדו לעזור באחזקתו.

מז'ורל עיצב את הגן והמשיך לטפח אותו לאורך כ- 40 השנים בהן חי במרקש. עם מותו, הגן הוזנח עד שבשנת 1980 נקנה הבית על ידי איב סאן לורן ובן זוגו פייר ברז'ה. קנייה זו הצילה את המקום מפיתוח נדל"ני, הגן שוקם, טופלה מערכת ההשקיה ונוספו לו צמחים רבים והוחזרה לו תהילתו הקודמת.


סאן לורן, מגדולי מעצבי האופנה של המאה ה-20, גילה את מרקש בשנות ה- 60. הוא הושפע מהעיר והחליט לקנות בה בית ולגור בו בקביעות. הוא התאהב בסטודיו של מז'ורל ובגן המקיף אותו ורכש אותם. הצבעים של מרוקו, הלבוש המסורתי, האמנות ומלאכת היד, היוו השראה לעיצובים הנועזים שעיצב. עם מותו, פוזר אפרו בגן והוקמה בו פינת הנצחה לזכרו.

                                                                     ×‘בריכות המים גדלים מלבד צמחי מים, גם דגים וצבי מים.

הגן מנוהל ומטופל היום על ידי קרן השומרת על ייחודו. במתחם הגן מוזיאון קטן לתרבות הברברים, ובולטת בו תצוגת תכשיטים מאוספו של סאן לורן, בחדר המדמה את שמי הלילה מלאי הכוכבים של המדבר. כמו כן מוצגים בסטודיו הסמוך אוסף מציוריו של מז'ורל ורישומים של סאן לורן.


עוד באותו רחוב - מוזיאון אופנה להנצחת פועלו של סאן לורן, שנפתח באוקטובר 2017 במקביל למוזיאון דומה שהוקם בפריז. המוזיאון הוא מסע לדימויים שהיוו השראה למעצב, ויחד עם גן מז'ורל מתקבל מתחם שונה ממרוקו המסורתית, המשלב אווירה אפריקאית עם אירופית המהווה הפוגה ממזג האוויר האינטנסיבי וממזגה האינטנסיבי לא פחות של מרקש.


להמשך קריאה על שלושה גנים בצפון איטליה ליחצו כאן