רמלה וגזר מתקדמות להקמת אזור תעסוקה ענק 

הוועדה המחוזית מרכז צפויה לאשר אזור תעסוקה בן 1,128 דונם. המתחם בן 1,128 הדונם ממוקם סמוך לרמלה ולוד, מצפון למפעל נשר וממערב לכביש 1 בין מחלף גזר במזרח ונחל איילון במערב. מבחינה מוניציפלית השטח שייך לרמלה, גזר ומועצה אזורית חבל מודיעין, ומכאן שמו הזמני רג"מ. התוכנית תאפשר בניית בנייני משרדים בגובה של עד 9 קומות, מחסנים לוגיסטיים, בית מלון, קריה אקדמית ואף מעונות סטודנטים.
בסך הכול קיים פוטנציאל לבניית 1.6 מיליון מ"ר, שעשויים להניב לשלוש הרשויות, השותפות בניהולו, הכנסות ארנונה של כ־300 מיליון שקל בשנה. רמלה תקבל 50% מההכנסות, גזר 40% וחבל מודיעין 10%.

התוכנית הוקפאה בעבר כי ראשי העיר הקודמים לא הצליחו להסכים על חלוקת ההכנסות .
רשות מקרקעי ישראל (רמ”י), היא בעלת הקרקע העיקרית ומי שמימנה את התכנון וצפויה להשקיע עוד כ־600 מיליון שקל בפיתוח המתחם. רמ"י תחזיר לעצמה את ההשקעה עם שיווק המגרשים שצפויים להניב לאורך השנים הכנסות בהיקף של מיליארדי שקלים.
מימוש התוכנית עשוי לספק עבודה לכ־20 אלף איש, ועל פי התחזית היא תספק מענה לכ־10% מהביקוש לשטחי משרדים ותעסוקה במחוז מרכז עד 2035. למעשה זהו אחד מארבעה אזורי תעסוקה ענקיים שבהם יושקעו מרבית משאבי הפיתוח בשנים הקרובות במחוז מרכז. יתרונו של אזור התעסוקה רג"מ הוא נגישותו הגבוהה: קרבה לכבישים מהירים, 6, 1, ו־40, ותחנת רכבת.

הרעיון לקמת אזור תעסוקה רג"מ נולד כבר בשנות ה־90, אז שטח התוכנית היה כ־3,000 דונם. תוכנית ראשונה קבלה תוקף ב־1999 ותוכנית מעודכנת אושרה ב־2006. אלא שראשי הערים באותה עת — יואל לביא ברמלה ופטר וייס בגזר — לא הגיעו להסכמות על חלוקת ההכנסות ביניהם והתוכנית הוקפאה. בינתיים משרד התחבורה ורכבת ישראל החלו לקדם תוכנית להגדלת קיבולת הנוסעים.
וב־2019 אושרה תוכנית להקמת מתחם ענק לתחזוקה ותפעול הרכבת בשטח של 1,800 דונם בחלק הדרומי של תוכנית רג"מ המקורית. המתחם החדש של הרכבת אמור להחליף את מתחם התחזוקה בבני ברק בסמוך למתחם חנויות הרהיטים דן דיזיין סנטר, שם מקדמות כיום רמ”י ובני ברק תוכנית לבניית מגדלי משרדים.

האדריכל דוד קנפו, שתכנן את רג"מ המקורית, אומר כי רמלה ולוד הפסידו מהשתלשלות העניינים הזאת: "היה להן כרטיס פיס לצעוד למאה ה־20 והן הפסידו אותו. המדינה מזמזה, הרשויות רבו, בינתיים קם איירפורט סיטי שהפך להיות המתחרה הגדול, מודיעין צמחה עם אזור תעסוקה וכך גם שוהם. גם למעלה מ־50% מהשטח הולכים להקמת דיפו לרכבת וכל הרעיון להקמת קריית הייטק קצת פחות אטרקטיבי".
חילופים של ראשי הרשויות אפשרו להתניע מחדש את התוכנית.

רותם ידלין, שנבחרה לראשת המועצה האזורית גזר ב־2018: "יש נזק של 1.5 מיליארד שקל באובדן ארנונה, לכן כשנכנסנו לתפקיד ישבנו שלושת ראשי הרשויות, הבנו שצריך שיתוף פעולה. מאז אנו נפגשים אחת לחודש ואף מונה מנהל פרויקט משותף. אנו משתפים פעולה גם בתיירות וסביבה".

מקור הכתבה, כתב- אמיתי גזית  01.06.20