מה הן הסכנות הצפויות בבחירת דק סינתטי באיכות ירודה?

דקים מחומרים מרוכבים מיוצרים ע"י שידוך בין מגוון של שרפי פולימרים מתאימים לבין תאית מזוקקת, המופקת בד"כ מתוצרי יערות. ישנם הרכבי חומרים שונים , חתכי פרופיל ועוביים שונים וכמובן גוונים רבים. דווקא בגלל שזהו מוצר מתועש , ואין לו את התכונות הפיזיקליות המוכרות של עץ , יש צורך בניסיון רב ולימוד מעמיק של התנהגות המוצר לאורך זמן בתנאי אקלים שונים ובאזורים שונים , בכדי לעמוד על טיבו האמיתי של המוצר ולהקטין למינימום את הסבירות לתקלות ומפח נפש.

במידה והמוצר אינו מתאים או כושל , הכשל הצפוי יהיה קולוסלי ויהיה צורך להחליף את הדק כולו ולא רק תיקון מקומי של לוחות בודדים.

מוצרי הדק המרוכבים של חברת Fiberon ארה"ב, מיוצרים במפעלים המתקדמים ביותר תוך שימוש בחומרי הגלם הטובים ביותר שניתן להשיג ובטכנולוגית הפולימרים העדכנית ביותר. שילוב זה בין חומרי גלם באיכות מעולה לבין מומחיות בייצור הופך את המוצרים של Fiberon למוצרים המספקים את איכות הביצוע מהטובות ביותר בענף. עץ ועצה מייבאת את מוצרי Fiberon מזה כעשור. לאחר כ- 10 שנים ועם ניסיון רב באתגרי האקלים הישראלי , אנו בעץ ועצה יכולים להעיד כי מדובר במוצר שהוכיח את עצמו מעל ומעבר בתנאי מזג האוויר הקשוחים של ישראל.


מה הן אם כן, הסכנות והתקלות העיקריות הצפויות משימוש במוצרי דק סינתטי באיכות נמוכה או כאלו שאינם מתאימים לתנאי האקלים הישראלי:

התכווצות - שינוי קבוע ובלתי הפיך (שלא כמו התרחבות-התכווצות) של הקורה. ההתכווצות נגרמת כתוצאה מהוצאת הפולימר מצביעה בשלב מוקדם מדי. הפולימר הכלוא בקורה נמצא במצב בלתי יציב. בטמפרטורות ממוצעות תהליך השינוי במצב הפולימר יכול להימשך כ 16 שנה, אולם כשהקורה נחשפת ליום חם במיוחד, הטמפרטורות עולות והפולימר עובר שינוי מהיר. בעיה זו נפוצה יותר בקורות דק חלולות.


ספיגת מים והתבקעות - חומרים מרוכבים יספגו כמויות שונות של לחות. החומרים המרוכבים סופגים הרבה פחות מים מעץ. ספיגת לחות ומים מובילה להתעקמות הקורה, נפיחות והתבקעות. בעיה נוספת הקשורה בספיגת מים היא היווצרות עובש. בנוסף, ספיגת מים יכולה להגדיל את סטיית הקורה תחת עומס. מלבד זאת, ספיגת מים מובילה להרס מהיר יותר של הקורה, לחמצון ועוד. המים נספגים בחומרים מרוכבים מפאת הנקבוביות של החומר. מעטפת חיצונית קשיחה , אטומה ועמידה יותר תצמצם עד תמנע תופעה זו. בכל מקרה יש לעקוב אחרי הנחיות היצרן ליצירת תשתית מאווררת לדק.


עץ ועצה מעניקה ללקוחותיה אחריות כפולה על המוצר הנרכש ועל ביצוע ההתקנה על ידי קבלני עץ ועצה המורשים.
קבלני העץ הטובים בישראל עובדים עם 'עץ ועצה'!

להמשך קריאה אודות שילוב אלמנטיים מפלדה בעיצוב הגן