מדוע מומלץ לקנות כלים איכותיים, למרות שהם יקרים יותר  

מאת : טל גלשר, חברת טל TOOL

אנו משקיעים משאבים רבים בגינון וטיפוח הגינה ויוצרים את חלקת האלוהים הקטנה והפרטית שלנו -  אך במקרים רבים שוכחים בדרך את הכוכב  בו אנו חיים. "צריכה במקור" הוא המושג הבא בשמירה על כדור הארץ. כל צריכה מחייבת במחשבה על מספר נושאים והראשון הוא שמירה על המשאבים העומדים לרשותנו, שמירה על איכות הסביבה וכמובן על משאבינו שלנו.

כאשר רוכשים מוצרים לגינה ובעיקר כלי עבודה ממונעים (באמצעות חשמל, סוללה או דלק), מומלץ לשלב ולאחד את האינטרס הפרטי שלנו ואת האינטרס הרחב יותר.

זול כנראה פוגע באיכות הסביבה

ברכישת מוצר שמירב ההשקעה והמחשבה של היצרן בו היא מחירו הזול אנו פוגעים בשני אינטרסים אלו. מוצר זול לא ישרוד הרבה שנים ולבסוף יגיע לפח האשפה. מוצר זול מיוצר בדרך כלל  במפעלים מזהמים שלא עומדים בתקנים בינלאומיים של הגנת הסביבה, איכות המוצר ובטיחות המפעיל. מוצר זול יהיה בעל צריכת דלק גבוהה ומזהם.

מכסחת דשא זולה

בשנים האחרונות, יצרנים מובילים משפרים ומחזירים לשימוש טכנולוגיה במנועי 2 פעימות שנקראת "כרית אוויר", טכנולוגיה זו מפתיעה בפשטות וביעילות שלה. כל מה שהיא עושה זה להכניס מנה של אוויר נקי בין כל מנה של תערובת אוויר/דלק ובכך מונעת פליטה של דלק לא מנוצל. מכיוון שרוב זיהום האוויר במנועי 2 פעימות נגרם מהתנדפות דלק לא מנוצל לאטמוספירה (ולא הדעה הרווחת – והמוטעית - כי השמן בתערובת הדלק הוא המזהם), נמנע זיהום זה ואנו מקבלים מנוע בעירה נקיה לחלוטין וניצולת גבוהה ביותר.

כיסוח דשא עם מכסחה זולה יכול לקחת זמן...

חיסכון בעלויות שימוש

במוצר זול לא יהיה לא יהיה ביטוי לטכנולוגיות חדשות והוא יהיה לא חסכוני ולא בטיחותי לשימוש. מוצר זול יתקלקל לעתים קרובות ויגרום לנו להמשיך ולהשתמש במשאבים לצורך התחזוקה שלו. היתרון היחידי הוא מחירו אך גם יתרון זה הוא קצר מועד ובראיה לטווח רחוק המוצר הזול בעצם יקר יותר.

קיים טווח רחב של כלי עבודה מוטוריים, החל ממוצרי קצה למקצוען וכן מוצרים ברמה גבוהה למשתמש הפרטי. כאשר רוכשים כלי יש להתייעץ עם בעל מקצוע בתחום שידע להתאים לגודל הגינה, למטרת השימוש ותכיפותו. גם בתחום זה ניתן ומומלץ להתחשב באינטרסים המשותפים לנו ולכדור הארץ. מקצוען ידע לתת עצה נכונה, ידע לשלב בין צרכי הלקוח ונתוני המוצר, לשלב בין נתונים טכניים כגון הספק-משקל- צריכת אנרגיה ויעילות לבין צרכי הלקוח.   מקצוען ידע איזה מוצר נהנה מתמיכה טכנית ראויה מהיבואן, מאחריות מלאה וממלאי חלקי חילוף זמינים.

רוב המותגים האיכותיים מייצרים כלים במגוון רמות, החל בשימוש מקצועי, שימוש של חובב "כבד" ושימוש פרטי קל. טווח המחירים בהתאם ולרוב הפרשי המחירים בין מותג זול לבין למוצר לשימוש פרטי ממותג איכותי יהיה זניח.

כמובן שבשימוש מקצועי השיקולים מקבלים פן יותר כלכלי. מוצר שתצרוכת הבנזין שלו גבוהה יגרום להוצאה גדולה. אין להקל ראש בעניין שכן מוצר איכותי יחסוך כ- 30% בהוצאות הדלק,  יבצע את העבודה מהר יותר ויחזיק זמן ארוך ללא תקלות והפסקת העבודה. מוצר איכותי מתוכנן לאפשר למשתמש עבודה ממושכת ללא התעייפות על ידי הורדת משקל המכונה והעלאת ההספק, שימוש בבולם זעזועים ואיזון אופטימלי של המכשיר. זמן הוא המשאב היקר ביותר למקצוען!

בטיחות שימוש

מנגנוני בטיחות המפעיל חשובים גם הם. יצרנים שעומדים בתקנים המחמירים של בטיחות מפעיל  מציידים את המוצר במגוון מערכות: במכסחת דשא מורכב משבת בטיחות שמחייב מפעיל לאחוז בידית ולא לאפשר מצב שבו מכסחת הדשא פועלת ללא מפעיל; במשורי שרשרת מותקנת ידית בלם חרום שמופעלת באופן עצמאי בעת רתיעת השרשרת לאחור; בחרמש מוטורי מורכב מגן פלסטי שמונע מגופים זרים לפגוע במפעיל, וקיימים כמובן עוד מגוון מנגנונים.

במוצר איכותי, מנגנוני בטיחות אלו יתוכננו ויורכבו מחומרים עמידים ואיכותיים. במשור שרשרת לדוגמה, סרט בלם הביטחון מיוצר ממתכת עמידה לחיכוך ולקריעה לאורך זמן, בחרמש מוטורי מגן הכיסוח מיוצר מפלסטיק גמיש בלתי שביר שעמיד במכות ובקרני שמש . 

במוצר איכותי מושקעות שעות רבות של מחקר, תכנון ופיתוח , נעשה שימוש בחומרים מתקדמים תוך הגנה על הסביבה ומתן דגש לבטיחות המפעיל. מה שנותר לנו הוא רק ליהנות מכך .

"אל תטענו שלא ידעתם - כלי גינון נטענים" - לחצו כאן לקריאת הכתבה.