גידול צמחי מאכל במרפסת

מאת: נמרוד עורף*

היופי בגינת מאכל בריאה וטעימה, טמון בכך שכמעט ולא דרוש ידע קודם וגם לא צריך להוציא הרבה כסף. ניקח לדוגמא גידול ירקות כמו עגבניה, מלפפון ופלפל.

ירקות שעבר זמנם ואינם ראויים למאכל, אפשר לטמון בתוך מיכלים בגודל 10 ליטרים, שבהם נמלא אדמה עם דשן. נקפיד להשקות מדי יום בימים הראשונים והזרעים ינבטו תוך 10-14 ימים ותוך 3-4 חודשים הצמחים יניבו פרי.
פעולה דומה ניתן לעשות עם תפוח אדמה, בצל ושום. ברגע שיוצאות ה'עיניים' מתפוח האדמה, או גבעול ירוק מהבצל ומהשום, ניקח מיכל מלא באדמה פורייה ונטמון את הירק. נדאג להשקות ותוך כמה חודשים יתמלא המיכל בתפוחי אדמה, שן שום אחת תהפוך לראש שום, והבצל יוציא לנו עלים רבים לשימוש עצמי.

בריאות טריות זמינות

צירוף של שלוש מילים שעושות את ההבדל. הקלות שבה ניתן לגדל צמחי מאכל יחד עם מגוון האפשרויות הקיימות, מספקים מימד עשיר ומפרה בחיים העירוניים התוססים.
נחלק את הגידול לשניים – ירקות ותבלינים. הירקות מתנהגים כמו צמחים עונתיים, התבלינים, ברוב המקרים, רב-שנתיים.
אז איך יודעים מה לשתול? לפי החשיפה לשמש ולפי העונה.
טיפ – ירקות מייצרים הרבה יותר עבודה והתעסקות. התבלינים פחות. לכן השילוב ביניהם מאפשר יכולת תמרון ורצוי לשמור על יתרון מספרי לטובת צמחי התבלין.

על טעם וריח אין להתווכח

גינה שופעת מפעילה את החושים, וככל שהחושים שלנו מגורים כך הגינה משאירה חותם חזק יותר. שלבו בגינה עצי הדר ושיחים עם פרי טעים כמו פיטנגו, פיג'ואה וגויאבה תותית.
גידול צמחי תבלין זה אושר אמיתי. אי אפשר להשוות טעם של סלט טרי שנקטף בידיים שלנו, פסטו ביתי, או תה ירוק אורגני מעלים טריים.


לכל אלה נצרף את הריחות המשכרים. שימוש בצמחים שונים כמו רוזמרין, מרווה ולוונדר (אזוביון) יחד עם הפריחות הריחניות של זני היסמין השונים, יפיצו ריח נעים בבית ובסביבה.
לזכור לתת יחס
בכדי להתפתח ולשגשג הצמח זקוק לתנאים טובים: אדמה טובה ופורייה, אדנית עמוקה ככל האפשר, ניקוז יעיל, השקיה סדירה, הזנה על בסיס קבוע – זה המתכון לצמחים בריאים ושופעים.
לזה נוסיף, שבחירת צמחי המאכל היא קריטית להתפתחות נכונה, לכן איפיון הסביבה שלנו חשובה מאוד להצלחת הצמח. חייבים לדעת מראש את כמות האור הקיימת ורק אז לבחור את הצמח המתאים מתוך המאגר. בנוסף, לוודא שההתאמה מתבצעת גם על פי עונת השתילה הרצויה של אותו צמח.
רובנו נוטים ל"חפף" מעט בעבודה שגרתית, אבל השגרה חשובה מאוד להצלחה. ועוד טיפ – לא לאפשר פריחה בצמחים שאוכלים את עליהם, כמו בזיליקום, כוסברה, פטרוזיליה ואפילו חסות. מורידים כל עמוד תפרחת באמצעות מספריים או מזמרה, כדי להאריך את משך חיי הצמח ולשמור על טעם העלים.

*נימרוד עורף, חברת I-garden


להמשך קריאה על גידול ירקות משאריות