אקספו 2020 בדובאי

עיצוב הביתנים בהשראת חידושים עולמיים בתחום הקיימות והעיצוב  
צילומים באדיבות אקספו 2020

אקספו 2020 מתוכננת לקום בין דובאי לאבו דאבי, על שטח של 1083 דונם וצפויה להיות מהגדולות ביותר שקמו עד היום.

היריד העולמי המקורי נוצר בשנת 1851 ושימש כשיטה להציג את הישגיהם של כל מדינות העולם במסגרת אחת. בירידים שהתקיימו בשנים עברו הוצגו אין ספור הישגים מודרניים - ביניהם הטלפון, גלגל הענק, המדיח ואפילו מגדל אייפל - כולם הופיעו בירידי העולם השונים שאירחו ערים בולטות ברחבי העולם.
למרות שהתקשורת הבינלאומית השתפרה באופן דרמטי מאז הקמתה, היריד העולמי ממשיך לשמור על מעמדו כ"התערוכה העולמית", הוא משתרע על פני דונמים רבים ומדינות רבות מרחבי העולם מקימות ביתנים בטכניקות בנייה מופתיות, שמסמלים את תרבותן.
אקספו 2020 אמורה להתקיים בדובאי, עיר שנמצאת באיחוד האמירויות וזכתה למעמד בינלאומי בחצי המאה האחרונה ומאז שמרה על אחת הכלכלות הצומחות במהירות בעולם.

אקספו דוביי 2020
תכנית המתאר של האקספו, תוכננה על ידי החברה האמריקאית לעיצוב, אדריכלות, הנדסה ותכנון עירוני בשם HOK, היא תארח 190 ביתנים על פני שטח של 1,083 דונם ותתחלק לשלושה מתחמים בהתאם לשלושה נושאים שונים: הזדמנות, ניידות וקיימות.
בעוד שרוב הביתנים כבר אישרו את העיצוב שלהם והם נמצאים בשלב הבנייה, הביתן האמריקני שתוכנן על ידיFentress אדריכלות נתקל לאחרונה בבעיות מימון. ארגון העסקים הערבי דיווח כי איחוד האמירויות יסייעו במימון הדרוש.

בכתבה זו נסקור חלק מהביתנים המעניינים או המתקדמים ביותר מבחינה טכנולוגית שיוצגו באקספו 2020 , שמתוכננת להיפתח ב- 20 באוקטובר:

אוסטריה - Querkraft Architekten
עיצוב החלל הגדול ובית קפה בסגנון וינאי
ביתן אוסטריה - אקספו 2020

הביתן כולל 47 חרוטים קטועים שיבנו באמצעות אדמה בת 9,000 שנה כדי להדגים את השימוש שעושה המדינה בטכניקות מסורתיות בפרויקטים עכשוויים. הקונוסים מסודרים כך שיוכלו לאוורר באופן טבעי את חלל התצוגה ואת בית הקפה שכלול בתוכו כחלופה לטכנולוגיית המיזוג הנפוצה ברחבי איחוד האמירויות. בנוסף, יש לחרוטים אפקט נוסף של הנפשת רצפת התצוגה בדפוס של אור וצל כאשר השמש זזה ממעל.

בחריין - Christian Kerez
החלק החיצוני מכיל רשת של 187 עמודים פנים.

הביתן של בחריין - אקספו 2020
האדריכל השוויצרי Christian Kerez שתכנן לבחריין את הביתן בגודל 21,000 מטר מרובע , עם חזית מרשימה המנוגדת בחדות לפנים, שתארח עמדות אריגה פעילות וחלל תצוגה פתוח. הגג ייתמך על ידי 187 עמודים שמפוזרים באופן שווה - כל אחד בעובי של פחות משני סנטימטרים - שיזכירו את מסורת האריגה של המדינה בקנה מידה אדיר. הבנייה אמורה להסתיים תוך תשעה חודשים, אמר המתכנן, יש לנו שלוש חברות בינלאומיות שונות שעובדות יחד כדי להפוך את הפרויקט הזה להצלחה."

בלגיה - Assar Architects and Vincent Callebaut Architectures
מרבית שטח הביתן יוקדש לגידול התוצרת שתאכיל את המבקרים בחלל המסעדה.
הביתן של בלרגיה - אקספו 2020
אדריכלי הביתן של בלגיה מתארים אותו כ"ארון ירוק "- משתי סיבות, אחת- כי הוא מעוצב דמוי סירה מעץ והשניה - מטרתו לייצר יותר אנרגיה ממה שיצרכו במהלך תקופת אקספו. ברחבי הבניין יהיו מרחבים ירוקים מרובים שיתמכו על ידי טכנולוגיה חכמה שתוכנתה כדי לאפשר לגדל ביעילות את התוצרת שתאכיל את מבקרי הביתן. בעוד הביתן יציג את החידושים הטכנולוגיים של בלגיה לאורך מאות שנים, האטרקציה העיקרית בביתן תהיה ההיסטוריה הקולינרית רבת השנים של בלגיה.

ברזיל — JPG.ARQ, MMBB, and Ben-Avid
בכניסה לביתן של ברזיל יצרו אווירה שהיא מעיין "אוויר לנשימה" לפני הכניסה לחלל התצוגה.

הביתן של ברזיל - אקספו 2020
הביתן של ברזיל משחזר את התחושה של גילוי אגן האמזונס באמצעות אלמנט מים. המבקרים יכולים לחצות את חלל הביתן באמצעות הליכה על שביל בטון שחור או על ידי הליכה במים הרדודים כדי להתקרב לקולות, לריחות ולמראות (באמצעות תמונות וסרטונים המוקרנים על התקרה) של נהר האמזונס. למים יש תפקיד נוסף בקירור טבעי של חלל התצוגה הראשי כמו גם החדר הרב תכליתי שנמצא בקומה העליונה.

פינלד -JKMM
הביתן מדמה את הנופים המיוערים של פינלנד

ביתן פינלנד - אקספו 2020
חברת האדריכלות הפינית JKMM משלבת בעיצוב בין האסתטיקה האקלימית של סקנדינביה מולדתה עם אלה של ערב הסעודית כדי לייצר אוהל בסגנון ערבי שנראה כאילו הוא עשוי משלג.
הכניסה מעוצבת כך לפני שהמבקרים יכנסו לחלל המרכזי בביתן הם יעברו דרך מעבר צר עשוי מעץ שמדמה יער פיני. האלמנטים שעשויים מעץ פיני יעמדו בניגוד לבטון המוברש המחוספס של חלל התצוגה, שיבליט את תרומתה של פינלנד לטכנולוגיה בר קיימא ומדעי הבריאות.

גרמניה - LAVA and facts and fiction
האדריכלים בחרו לעצב את הביתן בסגנון "קמפוס" שישקף את סדר העדיפויות של ביתן בחינוך.
הביתן של גרמניה- אקספו 2020
כמדינה שמשקיעה רבות בטכנולוגיית אנרגיה, גרמניה תוצג בתערוכה על ידי בניין רב קומות שאמור לדמות את "חווית הלימוד בקמפוס". החללים בבניין יסודרו תחת קורת גג אמורפית עטופה בקרום ETFE שקוף, כזכור את פעולותיהם ההנדסיות של האדריכלים הגרמניים פריי אוטו וקונראד וקסמן. המבקרים יובלו בביתן לחללי התצוגה העיקריים שלו - מעבדת האנרגיה, מעבדת העיר העתיד ומעבדת המגוון הביולוגי - באמצעות מכשירים לבישים המיועדים באופן ייחודי לחלל.

מרוקו - OUALALOU + CHOI
הביתן יבנה מלבנים אדומות באופן הנראה בדרך כלל ברחבי כפרי מרוקו.
הביתן של מרוקו- אקספו 2020
בעקבות העיצוב שעשה משרד האדריכלים OUALALOU + CHOI לביתן מרוקו בתערוכת אקספו 2015 שנערכה במילאנו, הם חוזרים להקים בניין לבנים בהשראת טכניקות הבנייה של האבות הקדומים אותם ניתן לראות בדרך כלל בכפרים מרוקאים. בעיצוב הביתן המשרד מנסה לשחזר את חוויית המדינה ולא את האסתטיקה האיקונית של ההיסטוריה שלה, על ידי חיבור בין הגלריות בביתן יחד עם רמפה רציפה המזכירה את הרחובות הצרים והדינמיים של הערים המרוקאיות.

הולנד - V8 Architects
במרכז הביתן תבנה חווה אנכית גדולה בצורת חרוט
הביתן של הולנד -אקפו 2020
הביתן המייצג את הולנד הוא, לדברי אדריכליו, "יותר ביוטופ מאשר בניין." במרכזו חוות אנכית ענקית בצורת חרוט, הביתן ישמור על טמפרטורה נמוכה יחסית בזכות מערכת קירור פסיבית. עיצוב הפנים מזכיר הן את הנופים ההולנדיים ואת הדפוסים הגיאומטריים המסורתיים של התרבות הערבית. החלל כולו ייבנה באמצעות חומרים מקומיים שכולם ישמשו לשימוש חוזר באזור לאחר סגירת האקספו.

מקור הכתבה :  By SHANE REINER-ROTH • February 10, 2020