בעיריית באר שבע עשו שינוי תודעתי ביחס למשמעות האסטרטגית של הטכנולוגיה, חלק מזה היה הקמת אגף לתכנון אסטרטגי ארוך טווח.

רובי דניאלוביץ אמר לאחרונה ש" הבנת ההנהלה את תרומת הטכנולוגיה לעיר נשענת גם על שימוש בטכנולוגיות מידע כבסיס לקבלת החלטות בעירייה ושילוב החדשנות בכלל פעילותה".
לדבריו הוא שייך לדור שנולד לעולם ישן, ביורוקרטי וממסדי, עולם שבו היה ברור מי משפיע, כשלרוב גם הייתה לו בלעדיות.

צילום מתוך אתר פיקיויקי

עד שפרץ העולם החדש, ואז ארגונים הבינו שהם כבר לא מקור הסמכות היחיד, השליטה לא רק בידם והם חייבים להתאים את עצמם לעידן החדש.

לדבריו " עם השנים למדתי שאחת הדרכים ללמוד ולהשתלב בעלם הזה היא דרך שותפויות, איחוד כוחות, וכך אני עושה בעיריית באר שבע. בשום מקום לא כתוב שתל אביב היא מרכז העולם ואנחנו פריפריה".

צילום מתוך אתר פיקיויקי
"לבאר שבע יש את ההון האנושי מהטובים במדינה: 30 אלף סטודנטים, אנחנו יצרני המהנדסים הכי גדולים בארץ, יש לנו את קריית ההיי-טק עם מספר רב של חברות ובקרוב אנחנו הולכים לפתוח את פה את רובע ההיי-טק הראשון בישראל, עם קונספט שקיים במספר בודד של ערים בעולם.
רובע החדשנות בעיר הוקם בעקבות קול קורא שהמדינה פרסמה, ובאר שבע היא העיר היחידה בארץ שזוכה להקים רובע שכזה. הכוונה היא להעצים את הרעיון של שיתופיות, להפגיש את כל הגופים שעובדים פה ומייצרים את ההון האנושי הנפלא – האוניברסיטה, בית החולים, חברות ההיי-טק וכל מי שקשור וירצה לשבת בפורום הזה, ולייצר ביחד את הדברים הבאים, את החדשנות העתידית".

מצילומי יהודית גרעין-כל, מתוך אתר פיקיויקי

באילו תחומים?
"סייבר, בריאות ומושג שהוא ייחודי לנו – דזרטק (Desert Tech), חקלאות מדברית. אנשים יגורו ויעבדו ברובע, שיכלול גם רחובות שוקקי חיים. זה יהיה ה-'שדרות רוטשילד' של הדרום, ואפילו טוב יותר".

אמפי פארק באר שבע, צילום: משה דוד, מתוך אתר פיקיויקי

מהי אסטרטגיית העיר החכמה שאימצתם?
"האסטרטגיה גובשה עם ישראל דיגיטלית ודלויט. ניסינו להעריך מה היתרונות של עיר חכמה, כאשר העיקרון המרכזי הוא שהתושב במרכז. ולא רק כמי שמקבל שירותים חכמים, שזה מובן מאליו.

דבר נוסף: קבענו שהמידע הרב שיש לנו הוא נכס והחדשנות שמובילים בעירייה יחד עם כל הגורמים מבוססת על מידע אנליטי. במסגרת שיתוף התושבים, אנחנו עושים פרויקט של אופן דטה. אנחנו מאמינים בקוד הפתוח ומוכנים לשתף פעולה עם כל אחד. כמובן, הכול תחת אבטחה, שאצלנו היא בתקן הכי מחמיר שיש".

מקור הכתבה של יהודה קונפורטס 23/2/2020

להמשך קריאה על העיר חדרה בכנס ערים חכמות באבו דאבי