במבוק, או חזרן בשמו העברי, הפך לטרנד לוהט בעיצוב גינות

כתב וצילם : ערן לוינסון, אומנות הגינה הקסומה

הקנים היבשים אותם אנו רגילים לראות בטבע הפתוח סביב אגם קטן ודל מים, דווקא הם - וקרובי המשפחה שלהם, הבמבוקים – הפכו באופן מפתיע לטרנד לוהט בתחום עיצוב גינות. במבוק נקרא בעברית "חזרן", אולם שם זה כמעט ולא נמצא בשימוש. מדובר בשיחים/עצים המגיעים לגבהים שונים, רב עונתיים, ממשפחת הדגניים.

במבוק כגדר חיה

קיימים סוגים ומינים שונים של במבוק

חלקם בגובה של סנטימטרים בודדים וחלקם מגיעים לגובה עצום של 40 מטר (רק לסבר את האוזן, מדובר על גובה של בניין בעל 12 קומות לפחות). קוטרם נע בין מילימטר בודד ל- 30 ס"מ, כך שהם דקיקים ובעלי נוחות מרשימה.
הבמבוק הוא צמח בעל גדילה מהירה ויכול להגיע למלוא גודלו בתוך כ- 6 שנים, כאשר הוא גדל בשלבים ומתפצל מפעם לפעם. קני הבמבוק (החזקים מבניהם) משמשים באזורים מסוימים לבניית בתים משום שזהו חומר עמיד חזק. יש מיני במבוק אותם אפשר לאכול לאחר הרתחה והוצאת הרעלים שבתוכם. בעידן המודרני, הבמבוק משמש לעיצוב גינות, כשהקנים הדקיקים המתנוססים אל-על יכולים לשמש כפתרון הצללה נהדר, לשמירה על פרטיות ותורמים רבות לאופי הגינה.

  ×’×™× ×” מעוצבת עם במבוק

עיצוב גינות באמצעות במבוק מקנה אווירה ירוקה של טבע.

את הבמבוק ניתן לגזום בצורה אסתטית לגובה הרצוי וליהנות ממראה מיוחד ששום עץ אחר לא יכול להקנות.

את הבמבוקים מחלקים באופן גס לשתי קבוצות:
1. רב-בדיים - הם אלו שקני השורש שלהם גדלים כגוש אחד ואינם אגרסיביים
2. חד-בדיים - שקני השורש שלהם פורסים שלוחות רחוקות ויכולים לבצבץ באזורים בהם לא חפצנו, אגרסיביים ומתפרסים במהירות לסביבה.
חשוב לדעת אילו במבוקים נבחר לגינה שלנו, ולתכנן מראש את הדרך בה נגביל או נתחום את המינים המשתייכים לחד-בדיים.

  ×’ידול במבוק במשתלה  

לאלו סוגי גינות מתאים הבמבוק?

צמח הבמבוק הינו ורסטילי במיוחד ולכן הוא מתאים לשילוב בכל סוגי הגינות, החל מגינות קלאסיות בעיצובים מודרניים, גינות בסגנון ישראלי ים תיכוני, גינות כפריות, גינות יפניות ובכלל לכל גינה מרשימה הזקוקה לצמח גבוה בעל מראה ייחודי. הבמבוק יכול לשמש גם כפתרון הצללה נהדר מפני השמש הקופחת וליצור מעין מסגרת לגינה וגם סביב בריכות נוי. 

הבמבוק עמיד במזג האוויר הים תיכוני בארצנו והוא ישרוד בקלות גם את הימים החמים של הקיץ. הוא אוהב מים ולכן יש השקות אותו בתדירות גבוהה, אך למרות היותו צרכן מים הוא אינו נוטה להתייבש בקלות.

את עצי הבמבוק, כאמור, ניתן למצוא בגדלים שונים ולכן ניתן לשלב אותם בעציצים, במכלים וכמובן לשתול אותם בקרקע בכל מקום רצוי. עצי הבמבוק הקטנים יכולים להתאים למרפסות שמש ואפילו ללובי של בניינים, בעוד עצי הבמבוק הגבוהים יכולים להתאים לגינות ולחצרות פתוחות, שם יעניקו לחלל מראה קלאסי עם גוון ירוק מרגיע.

 להמשך קריאה על שילוב אלמנטים מבטון בעיצוב הגינה

הבמבוק משרה אווירה יחודית