הדרכים להפיכת הגינה לגינת ירק אקולוגית 
כתב: אלכס צ'מודנוב*

לעצור ולהתבונן. משהו כל כך טריוויאלי וחשוב מאין כמוהו. ולמרות החשיבות, זה משהו שנעלם כמעט לחלוטין מהיומיום שלנו בכל כך הרבה תחומים. המרוץ, העומס והמרדף אחרי מה שנדמה שעדיין אין לנו, מייצרים תנאים כמעט בלתי אפשריים לעצירה, לפסק זמן ולהתבוננות על מה שכן קיים סביבנו.


ובכן, מה כן "יש" ו"קיים" סביבנו? איך ה״קיים״ משרת את הרצונות והשאיפות שלי? איך הרצונות שלי מעצימים את ה״קיים״ ולא מתנגחים איתו?
השאלות הנ״ל ועוד רבות נוספות, חשובות מאוד בכל פעם שאנחנו מפגישים את החלומות שלנו עם המציאות ופי כמה וכמה כאשר אנחנו ניגשים לחלום ולתכנן את הגינה שלנו. במיוחד כשמדובר בגינה אקולוגית ו/או גינת מאכל.


פעמים רבות כל כך יוצא לי להגיע לגינות של לקוחות חדשים, אשר עקב חוסר תכנון או תכנון שאינו תואם מציאות, הפכו לנטל על בעליהן במקרה הטוב או לשממה מצומקת במקרה הרע.
בעלי גינות שכוונותיהם טובות, אשר בסך הכל רוצים להגשים את החלום הירוק שלהם, נוטים לגשת לשטח שבבעלותם ולכפות עליו חזון שאינו תואם מציאות, כאילו השטח הוא דף חלק אשר רק מחכה שיציירו עליו משהו. פרמטרים חשובים מאין כמותם כגון שיפועים, תנאי תאורה, קרבה לבית, מיקום תשתיות, גודל סופי של עצים, תחרות שורשים, בריאות הקרקע ותקציב ריאלי, אינם נלקחים בחשבון.
לבסוף, גם אם הצמחיה בגינה מצליחה להתבסס למרות היעדר התכנון, אנחנו מגלים ביותר מדי מקרים גינות אשר כעבור מספר שנים אינן מגשימות את חלום הלקוח. אנחנו נתקלים בגינות סבוכות וקשות לתחזוקה, צמחי מאכל אשר אינם מצליחים להניב ללא כימיקלים, סחף קרקע קשה, כמויות אדירות ומיותרות של טוף וחלוקי נחל, מערכות השקיה שאינן תואמות את גיל הגינה ועוד בעיות רבות נוספות אשר מתורגמות באופן ישיר להוצאה כספית גדולה לבעלים על מנת להחיות את הגינה.

אז איך נמנע ממצבים כאלו?

1. בחרו שני עצים מבוססים או עמודי פרגולה יציבים ותפרשו ביניהם ערסל (אפשר גם כיסא נוח).
2. בקרו את הערסל לפרקים של לפחות חצי שעה בכל פעם והתבוננו בשטח שלכם. בעדיפות לשעה שונה ביום בכל פעם.
3. שימו לב לפרטים חשובים כגון: כיוון רוחות, תנאי תאורה בחלקי הגינה השונים (כולל בשעות שונות של היום ובעונות שונות של השנה), שיפועים ברחבי הגינה ואיפה נוצרת סחיפה של הקרקע על ידי מים או רוח, איפה יש תנועה ושהות תדירה של בעלי חיים ובני אדם.
4. בהתאם להתבוננות, תחלקו את הגינה לאזורים, רישמו ותעדכנו את כל הנתונים בשרטוט או לפחות ברשימה.
5. צרו רשימה של האלמנטים והצמחים השונים אשר ברצונכם למקם בגינה ולימדו את התנאים הדרושים לקיומם הבריא של אותם אלמנטים.
6. התחילו למקם ולחלק את הצמחים והאלמנטים השונים באזורי הגינה המתאימים להם.
7. השקיעו והתייעצו עם בעל מקצוע, כגון גנן המציע שירותי תכנון או אדריכל נוף, המסוגלים לוודא את ההתאמה של התוכנית שלכם למציאות בשטח.

הקפדה על השלבים לעיל (התבוננות, תיעוד, תכנון ואימות עם בעל מקצוע) תאפשר לכם ליצור גינה אשר אינה רק מגשימה את החלומות שלכם לטווח הרחוק, אלא גם ליצור גינה אשר משתלבת בנוף הטבעי ובמציאות הביולוגית שסביבכם ואינה מייצרת מפגע סביבתי או עול תחזוקתי במשך השנים.
חודשים יולי-ספטמבר באקלים הישראלי הינם חודשים קשוחים ולא מומלצים להקמת גינה, שכן סיכויי ההצלחה נמוכים יותר. לכן, זהו הזמן האידיאלי לפרוש את הערסל, להתבונן בשטח ולבחון אותו בשעתו הקשה ביותר ולתכנן את הגינה שלכם לקראת הקמתה בעונת הסתיו הקרובה.
לכן, גם אם אתם בטוחים שאתם יודעים איך אתם רוצים שגינתכם תראה ורק מחפשים מי שיבצע את העבודה - הקפידו להתבונן, לתכנן ולאתר גננים מקצועיים אשר מציעים ומספקים שירותי תכנון ועיצוב ויכולים לעזור לכם להתאים את החלום למציאות (בתקווה ללא שימוש ברעלים וכימיקלים).


*הכותב הוא גנן אקולוגי ומתכנן פרמקלצ׳ר, בעלים של חברת ״גינה מזינה״

להמשך קריאה על גן מקיים ללא הדברה