רוצים ליהנות מיופיו של הטבע בבית ולא יודעים איך? בכתבה הבאה תכירו מושגים כמו טרריום, פאלודאריום, ריפאריום ומוסאריום, שכולם עוסקים בגידול של אורגניזמים שונים בתוך מיכלים סגורים

מאת: ליעוז אגם*


איך ניתן להכניס את הטבע לבית או למשרד, מבלי להתפשר על העיצוב ולאפשר לטבע להרגיש בבית בדרך הקלה והנוחה ביותר? הכירו את המושג VIVARIUM"", מילה לטינית המורכבת משתי מילים: Viva = חיים; arium = מתייחסת למיכל או איזור. הפירוש המילולי שלה הוא "מקום של חיים". המילה מתייחסת באופן כללי לכל בתי הגידול הסגורים המכילים אורגניזמים חיים. נכללים בתוך ההגדרה הזאת אקווריום, טרריום, פאלודאריום, ריפאריום ומוסאריום (הסבר על כל אחד מהם בהמשך).
זוהי ההגדרה המתאימה ביותר לתאר מיקרוקוסמוס המאפשר חיים בזכות המשאבים שקיימים בו, כמו אקוויפר מים בכלי סגור שמייתר את הצורך בהשקיה ומאפשר לנו ליהנות מצמיחה ושגשוג ללא התערבות כלל. כמו שהקדים לעשות ולתעד דיוויד לטימר, אשר שתל את צמח בתוך בקבוק בשנת 1960 ומאז השקה אותו רק פעם אחת כעבור 10 שנים והצמח בבקבוק שרד יותר מ-40 שנה בלי התערבות חיצונית.

טרריום
מדובר באזור גידול שבדרך כלל סגור, עבור שמירה וגידול של צמחים, בעלי חיים ופטריות, לנוי, להסתכלות או למחקר. לעתים קרובות, הוא מציג בקנה מידה קטן חלק מן המערכת האקולוגית ומדמה את בית הגידול האופטימלי בטבע ומיועד לרוב לסוגי אקלים עם לחות גבוהה. לעתים מדובר במשהו קטן ביותר, כמו צנצנת שאפשר להניח על שולחן, אך זה עשוי גם להיות מבנה גדול מאוד שמשלב בתוכו מפל מים או נחל, מסלעות שעליהן גדלים הצמחים ופטריות ישגשגו בו.
בויווריום ניתן להשתמש במגוון סוגים של דקורציה מחומרים אורגניים, אך צריך לקחת בחשבון שבתנאי לחות גבוהים יש חומרים שעשויים להתפרק על ידי פטריות ולכן אנו משלבים חומרים אינרטיים שאינם מתפרקים כגון כבול, קוקוס, קליפות של אלון שעם, גזעים ושורשים של עצי סחף ((DRIFT WOOD ועוד.
שימוש בחומרים לא מתאימים עשוי לגרור תגובת שרשרת של יציאה מאיזון המערך הביולוגי בתוך הויווריום, והתפשטות לא מבוקרת ומזיקה של פטריות במיכל. כדי לשמור על האיזון החיוני, אנו משלבים מערך של צמחים ובעלי חיים שמשמשים כ"צוות ניקיון".

Paludarium : פאלודאריום

פאלודריום

המילה מורכבת משתי המילים הלטיניות palus = ביצה; arium= מיכל. מדובר במיכל שבתוכו בית גידול המחבר בין המאפיינים של אקווריום וקיר ירוק, השתול בצמחים טרופיים עם מפלים, מסלעות ומקומות מחיה לבעלי חיים. המכיל יכול להיות קטן מספיק כדי להניחו על שולחן המשרד אך גם יכול להיות מבנה גדול מאוד בבית או מחוצה לו. על אף העובדה שיש בו שטח מים גדול, עדיין שטח שתילת הצמחים מחוץ למים הוא משמעותי בגלל השימוש בשיטה לשתילה אנכית.
כדי לאפשר לצמחים לשגשג בסביבה בעלת לחות גבוהה אנו שותלים את הצמחים בכיסי שתילה ייעודיים שמוסתרים בין המסלעות והמפלים, ומשתמשים בהרכב מצע גידול מאוורר מאוד על בסיס הידרוטון, צמר סלעים, שעם וסיבי קוקוס.
בפלודאריום אנו מדמים אקלים ונוף של אזורי ביצות מוצלים, מפלים ונחלים, ג'ונגלים עבותים ולחים. על כן נשכן בו צמחים טרופיים ממשפחת הארואידים כמו טחבים, שרכים, צמחי אוויר (טילנדנסיה), ברומליות, סחלבים ועוד צמחים אשר אוהבים לחות גבוהה. צמחי מים וצמחים צפים למיניהם ישתלבו נהדר באגן המים שמהווה כעין בריכה וגם כאקווריום. מקובל לגדל בפלודאריום דו-חיים כגון סלמנדרות, צפרדעים, צבי מים, לטאות, סרטנים, דגים ועוד.
רוב סוגי הצמחים אותם מגדלים בפאלודאריום לא זקוקים לשמש ישירה או לעוצמת אור חזקה, אך כדי לאפשר לצמחים לגדול בבית באזורים מוצלים נעזרים בתאורת לד מתונה, כ-100W למ"ר.

TERRARIUM: טרריום

טרריום טרופי קלאסי

כאן המילה מורכבת מ-TERRA = אדמה; ARIUM = מיכל. טרריום הוא כלי, בדרך כלל מזכוכית, ללא ניקוז שהמצע בו בנוי משכבות של מחצבים עשירים במינרלים, בהם הצמח משגשג בקלות וניתן לעקוב בקלות אחר ההתפתחות של צורות החיים שבחרנו לגדל (צמחים, בעלי חיים, פטריות).
הטרריום יכול להיות פתוח ומאוורר אך גם יכול להיות סגור לחלוטין ותפקידו לדמות את בית הגידול האופטימלי בטבע לפי סוגי אקלים במנעד רחב, מבית גידול יבש כמו מדבר, דרך יער מוצל וקריר וכלה בג'ונגל של יער גשם, זאת בהתאם לצמחים או בעלי החיים אותם נרצה לגדל.
העקרונות להכנת טרריום הם הרמוניה, שגשוג ואיזון, ולכן נבחר לשכן בטרריום צמחים שאוהבים תנאים דומים של רמות לחות, תאורה ומינון השקיה. יש חשיבות רבה להרכב וליחס החומרים של מצע השתילה, שכן הם אלו שיוצרים את הניקוז של עודפי המים ומהווים בית לשורשים.
החומרים המשמשים להכנת מצע השתילה: טוף, חימר, כבול, הידרוטון, פרלייט, פחם פעיל, קומפוסט, קוקוס, קוורץ, שעם, טחב. לכל אחד מהחומרים שאנו משתמשים להכנת המצע יש את התכונות הייחודיות לו. חלקם מחזיקים מים וחלקם מתייבשים מהר ותורמים לניקוז. הדבר חיוני לבריאות שורשי הצמחים ולסירקולציה של הטרריום. נכון וראוי לשכן בטרריום טחביות וספרינגטייל - בעלי חיים ממשפחת סרטני היבשה הידועים ביכולתם לפרק רקב ולהמיר אותו לדשן נוזלי זמין, ועוזרים בשליטה ובמידור התפתחות של פטריות.


AQUARIUM: אקווריום

אקווריום

AQUA = מים; arium = מיכל. אקווריום כידוע הוא מיכל מים שבא לדמות איזור גידול ליצורים תת-מימיים כמו דגים, סרטנים, אלמוגים ורכיכות, אצות וצמחים הנמצאים תמיד מתחת לפני המים. ניתן לייצר תנאי גידול של אוקיינוס מים מלוחים, עם אלמוגים ודגים ייחודים וליצור במים זרמים שהכרחיים עבור חלק מהאלמוגים על ידי משאבות מיוחדות. לחלופין, אפשר להקים איזור גידול המדמה את המתרחש באגם או בנהר מים מתוקים. מתחת לקו המים מקובל מאוד להשתמש בגזעים ושורשים של עץ סחף DRIFT WOOD ולשתול צמחים בקרקעית במצע שתילה העשוי מחימר ולפזר אבנים וחצץ לעיצוב כנדרש.
המפתח לשמירה על אקווריום מתפקד כראוי הוא איזון ולשם כך אנו מתחילים את ההקמה בביסוס בקטריה טובה במיכל ומשכנים בו בעלי חיים בקצב המתאפשר במערכת. בהתחלה אוכלוסיית החיידקים הטובים קטנה אך היא תגדל עם הזמן. לאוכלוסיית החיידקים תפקיד חשוב בפירוק הפרשות הדגים ולמיחזור החנקן במים. הם ממירים חומרים הרעילים לדגים לחומרים פחות מזיקים, שמשמשים כמזון לצמחים ולאורגניזמים אחרים.
בכל אקווריום מקובל לשכן "צוות ניקיון" הכולל שרימפסים, חלזונות וסרטנים, בהתאם לסוג האוכלוסייה הכללית ובהתאם לסוג האקווריום בו בחרנו.

Riparium : ריפאריום

ריפאריום

Ripa= גדה; arium= מיכל. מדובר במיכל שבתוכו בית גידול שמחבר בין המאפיינים של אקווריום לבין חלק יבשתי והמטרה שלו לדמות קו חוף או גדת נהר. גם כאן המכיל יכול להיות קטן מספיק כדי להניחו על שולחן המשרד אך גם יכול להיות מבנה גדול מאוד בבית או בחוץ.
בריפאריום אנו מדמים אקלים ונוף של איזורים מוארים ולחים הנמצאים בגדות אגמים, נהרות ונחלים. אזור זה מכיל צמחי גדה, אשר מושרשים באדמה שמתחת לפני המים, אבל העלים יוצאים אל מעל קו המים ועל כן נשכן בו בעלי חיים כגון דגים וסלמנדרות וצמחים שאוהבים לחות מתמדת בשורשים. צמחים תת-מימיים שפורחים מחוץ למים יתקבלו בשמחה במיכל וגם צמחים צפים למיניהם, צמחים טורפים כגון דיונאה וטללית.
מקובל להוסיף סלעים ייחודיים, גזעים ושורשי עצי סחף DRIFT WOOD לעיצוב ושילוב הצמחים. נעזרים גם בתאורה חזקה יחסית, שמהווה מרכיב חשוב לצמחים התת-מימיים ולצמחי הגדה שאוהבים חשיפה לאור שמש ישיר. החומרים המשמשים למצע הגידול: הידרוטון, חימר, פחם, סלעי דרקון ובזלת, שעם, גזעי DRIFT WOOD .

MOSSARIUM: מוסאריום

MOSS= טחב; ARIUM = מיכל. העקרונות להכנת מוסאריום דומים מאוד לטרריום. ההבדלים הבולטים הם בנושא עיצוב ובחירת הצמחים. נהוג להשתמש בסלעי דרקון וסלעי סיריו ובין הסלעים יוצקים מצע מחימר או מבוץ ועליו שותלים טחבים מסוגים שונים, זאת במטרה ליצור נוף רחוק של הרים וגבעות. מקובל לשלב עצי בונסאי או צמחים דמויי עצי בונסאי, בשילוב שורשים של עץ סחף .
המוסאריום יכול להיות בכלי פתוח ומאוורר, והוא יכול לשגשג גם בכלי סגור. החומרים בהם משתמשים להכנת טרריום ישמשו גם להכנת מוסאריום.
אז אם אתם אוהבים את הטבע ורוצים לגדל צמחים בבית וליהנות ממראה טבעי, ואם אתם מאלה שצמחים תמיד מתים להם או שרוב הזמן נראים במצוקה, אם חלמתם לראות אצלכם בבית את החיים שמתחת לפני הים ובמעמקים, אם אלמוגים או דגים מעניינים ומרגיעים אתכם או שתמיד חלמתם שיהיה לכם מפל מים מוקף בצמחים מרהיבים ודגים ששוחים להם בשלווה והעיצוב חשוב לכם – אחת מהאפשרות שהוזכרו כאן יכולה להתאים לכם.


*חברת Aqua terra Jungle