הידע והניסיון שצבר צוות רמת הנדיב בהקמת גינות בבתי ספר במשך שלוש השנים האחרונות, רוכז בחוברת עבת כרס הנגישה וזמינה לציבור, המתארת את כל שלבי ההקמה של הגינה, החל מאיתור המקום המתאים, דרך שיקולי התכנון ובחירת הצמחים השונים וכלה בתחזוקה שלה

כתבה: רונית זקס, הנדסאית אדריכלות נוף.

צילומים: אורית כשר, איתן פרבר.

בפתיחת שנת הלימודים בפרט, ובפרוץ שנה חדשה מלאת תקווה ואופטימיות בכלל, זה הזמן להביט אל העתיד מתוך העבר. הדור הצעיר כיום מבלה את רוב שעות היום במבנים סגורים ומול מסכים, כך שנוצרת תחושה של ניתוק וניכור מהטבע. פעילות בגינה בית-ספרית היא דרך מצוינת לחבר את דור העתיד עם כישורי חיים והכרת תהליכים המתרחשים בטבע מקדמא דנא.
בגני רמת הנדיב הבינו שאם רוצים להאט, אפילו קצת, את קצב ההתמכרות למסכים המרצדים, צריך להגיע אל הילדים בשלב מוקדם, ולעודד אותם לצאת אל המרחבים הירוקים. צוות מקצועי של רמת הנדיב שבאמתחתו שנים רבות של ניסיון במענה לצרכי הנפש של ילדים באמצעות הגינון, מציע את תובנותיו ליישום בכותלי בתי הספר.


חוברים אל תקופת הילדות
הידעתם? מנהל בית הספר יכול ליהנות משירותי העשרה חיצוניים, חלקם עוסקים גם בהקמת גינה בית ספרית. המדריכים בדרך כלל הם חלק מכוח העבודה בשטח, ביחד עם התלמידים, והליווי הוא נקודתי. הגישה שעמה מגיע צוות רמת הנדיב שונה: כאן מעדיפים לתת את הכלים בעזרתם מתכננים, מקימים ומתחזקים גינה רבת פנים, בכדי לאפשר עבודה עצמאית ועם בסיס איתן לטווח הארוך. מזכיר קצת את הפתגם האנגלי תן לאדם דג, הוא ישבע ליום אחד; למד אותו לדוג, הוא ישבע כל חייו.
ברוח זו, מקנים למורים ידע כיצד להקים יש מאין גינה בתוך חצר בית הספר ולהפעיל שיקול דעת בנושא גם בעתיד, זאת בהתקיים תנאי סף חשוב אחד: קיומו של כוח מוביל פנימי במערכת הבית-ספרית! דמות מרכזית שתרכז ותדרבן את פיתוח הנושא ותפעולו השוטף לתקופה ארוכה, התמדה שמזכירה את סבלנותו של גנן אמיתי. מורה, הורה או מתנדב מחויב אחד מן הקהילה, יהיו המפתח להצלחת התהליך ולהמשכיותו באופן עצמאי.

בשולי מגרש הספורט מוקמת ערוגת ירק. העשייה של הילדים, ההכוונה של הצוות.

מאוד מעודד

מי לא אוהב שיעור מחוץ לכיתה? התלמידים בוודאי אוהבים, וגם המורים היותר יצירתיים. כל המקצועות הנלמדים בכיתה יכולים גם להתרחש במרחב הגינה: החל ממדעים מדויקים וכלה במדעי הרוח. גינה בבית הספר היא לא רק ערוגה של ירקות וצמחי תועלת, אלא גם מקום של יצירה, משחק, חקר, ופיסה של טבע חי בתוך המתחם. העשייה הפיזית עצמה והחיבור עם המקום הפתוח יוצרים חוויה שונה ובלתי נשכחת עבור התלמידים. שימור המערכת האקולוגית והבנת תהליכי גומלין המתקיימים בין הגינה לסביבותיה, הם ברקע הפעילות הגננית עם הילדים, ומאפשרים למידה אינטרדיסציפלינרית. 

הגינה היא המקום הפיזי הקרוב ביותר שבו ניתן לשקם ולטפח את הקשר החיובי שבין הילדים והטבע, וראוי שיהיה לה מקום בשטחו של כל בית ספר.
עולם ומלואו. אלמנט מים מכיור ישן מהווה חלקת מחקר קטנה לצמחים ובעלי חיים.

הגינה הנדיבה - מערכי פעילות למורי הגינה
הניסיון שנצבר במשך כשלוש שנים בהקמת גינות בבתי ספר, רוכז בכתובים בחוברת עבת כרס (למעלה מ-100 עמודים) שהוכנה על ידי צוות רמת הנדיב. גדולתה בכך, שהיא מתארת עקב בצד אגודל את שלבי ההקמה של הגינה, החל מאיתור המקום המתאים לה, דרך שיקולי התכנון ובחירת הצמחים השונים: צמחי מאכל, צמחים מושכי חרקים, ציפורים וכד'. בנוסף, תוכלו למצוא בחוברת מידע מעשי על כלי הגינה, אופן השימוש בהם, ומרכיבי מערכת ההשקיה. יש גם מערכי פעילות, מידע מפורט על אחזקת הצמחיה, חיפוי קרקע ועוד הרבה נושאים.

המידע פתוח ונגיש ואתם מוזמנים להיכנס לאתר לפתוח את הקישור "מיזמים מקומיים" ולמצוא שם את החומרים של "גינה נדיבה".

פתיחת שנה היא עיתוי מצוין להתחיל דברים חדשים. הנה החכה, ועכשיו לכו לדוג גפילטע פיש לארוחת החג.

להמשך קריאה על בניית מתקני משחק בגינה