צמחים מקיימים יודעים לשרוד בתנאי יובש ובתחזוקה מועטה, ויש ביניהם כאלה שגם נותנים מופע מרשים בתנאים אלה לאורך שנים. לפניכם המלצות לכמה מצמחים אלה.

כתב: אלי בקר - גנן ראשי, אורי פרגמן-ספיר – מדען ראשי, הגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים

בעונה זו של סוף סתיו-תחילת החורף אנו שותלים צמחים רבים בגינות. קל לנו לבחור צמחים פורחים ומרהיבים המוצעים במשתלות, אולם רבים מאלו הם צמחים עונתיים או כאלה המחזיקים מעמד במופע יפה שנים ספורות. החלפתם התכופה כרוכה בתשלום גבוה, הן כספי והן אחזקתי. אחד האתגרים הגדולים שלנו כאנשי גינון הוא ליצור גנים מקיימים, שבהם נוף מרשים הדורש מאיתנו תחזוקה מועטה וכמובן מעט השקיה. הטהרנים שבין אנשי גינון בר-קיימא ידירו מגינותיהם צמחים עונתיים ובזבני מים. אולם חבל לוותר עליהם באופן גורף, חלקם יפים, מרשימים ומעניקים לגן מראה רענן ושונה. אנו ממליצים להשתמש בהם, אבל בחוכמה, לרכזם במקומות מוגבלים ובולטים.


אבל לא באלה נעסוק הפעם, אלא נמליץ על כמה צמחים מקיימים שיכולים להוות רקע, מוקד עניין או לכסות שטח. לא כאלה שרק ישרדו בתנאי יובש וחוסר תחזוקה, אלא כאלה שיתנו מופע מרשים בתנאים אלה ולאורך שנים.
שלד הגן, המורכב מעצים ושיחים, כולל בארץ מגוון רחב של מינים וזנים המתאימים לתנאים שונים. רבים עסקו בעבר בקבוצת צמחים זו. עצים ושיחים רבים הם צמחים מקיימים לאחר התבססות. נמליץ לעיין בספרו של ניסים פינס, "עצי נוי בישראל", על מנת לבחור את המתאים לכם. השיח המתאים ביותר לתחזוקה מועטה בארץ הוא ללא ספק אלת המסטיק. מספיק לבקר בשולי עמק המצלבה בירושלים ולהתרשם משיחים שנשתלו בשנות החמישים. אלה חיים ללא השקיה ורק עוברים גיזום מדי פעם. מעניין כי אלת המסטיק היא צמח נוי מוצלח גם בחבל המדברי, אפילו בישובי הערבה היא משגשגת, אך שם היא זקוקה לתוספת השקיה.שני שיחים פחות מוכרים הם יליד אוסטרליה:
ישימונית דרומונד - שיח ירוק-עד עמיד ליובש שמוצאו מדרום-מערב אוסטרליה. מגיע לגובה ולרוחב של מטר ופורח בוורוד-סגול באביב ובקיץ. בהשקיה סדירה הוא יפרח כמעט כל הקיץ. מעבר לפריחה, העלווה ירוקה בהירה וחיונית.
 טמפלטוניה קהה
- שיח בעל פריחה מרהיבה אדומה וחורפית. בגן הבוטני בגבעת רם יש שיחים משגשגים בני 20-5 שנים, חלקם ללא השקיה או בתוספת השקיה מועטה.

אתגר לא פשוט הוא לבחור צמחים מקיימים נמוכים יותר למילוי שטחי הגן. כאלה שיתנו מופע גנני צפוף ולעיתים אחיד וגלי פריחה או פירות מרשימים. בגן הבוטני ניסינו אלפי מינים וזנים לאורך השנים. במקרים רבים נכשלנו. אולם כיום יש לנו ניסיון עם עשרות רבות של צמחים רב-שנתיים נמוכים מקיימים המתאימים למגוון סיטואציות גנניות.איריס אלג'ירי
- צמח רב-שנתי ים תיכוני, הפורח בימים אלה. זהו צמח הגדל בצורה של צברי עלים, שצבעם ירוק כל השנה. החל מהסתיו ועד לאביב, בינות לעלים, נפתחים פרחים גדולים-תכולים ויפים. מבחינה גננית האיריס האלג'ירי מעניין כי הוא גדל וגם פורח מתנאי צל ועד לתנאי שמש מלאה. מעט צמחים מסוגלים לפרוח בטווח גדול כזה של תנאים. הצמח עמיד גם לתנאי קרקע שונים כל עוד יש ניקוז טוב וגדל בהשקיה מועטה. באזורים בהם חיים דורבנים מומלץ לשתול את הצמח בין אבנים גדולות שדורבנים אינם מסוגלים להזיז. ברבות השנים הצמחים יוצר גושים מרשימים, אותם ניתן לחלק אחת לכמה שנים וכך לרבות את הצמח ולחדשו.

שלהבית צמירה – שיח נמוך ממשפחת השפתניים, בעל עלווה מאפירה, הפורח בדורים בצבע צהוב באביב המאוחר-תחילת הקיץ. גובה 50 ס"מ, מרווחי שתילה 50-60 ס"מ. עמיד בהשקיה סדירה אך ניתן להפסיק להשקות לאחר ביסוס. מוצא: מזרח אגן הים התיכון. זקוק לשמש ישירה. בגן הבוטני התקבלו שתי צורות – האחת קומפקטית בגובה כ-50 ס"מ והשניה גבוהה יותר.שימונית וולד - בן שיח ירוק-עד נמוך, ברוחב והגובה 50 ס"מ, מוצאו במערב ודרום אוסטרליה. לצמח מרקם עלווה עדין והוא פורח בסגול-כחול מאמצע החורף ועד תחילת קיץ. מתאים לתנאי שמש מלאה, עמיד בהשקיה סדירה וגם עמיד ליובש.

בנקסיה עלוונית – צמח זוחל בעל עלים גדולים הגדלים במאונך לקרקע, התפרחות צהובות באביב המאוחר בצורת מברשות מרשימות. השקיה מועטה, שמש ישירה עד צל חלקי.לומנדרה ארוכת-עלים - צמח דמוי-דגן המשמש לגינון במגוון תנאים וסיטואציות. הצמח מפתח גוש צפוף של עלים בעלי מופע ירוק ורענן כל השנה. הפריחה אינה מרשימה ונבלעת בין העלים. עמידים למגוון תנאיי השקיה – מהשקיה מועטה ועד מרובה, מצל מלא עד שמש מלאה.

ארנין ההרים - צמח של מזרח הים התיכון, בארץ הוא נדיר מאד ונמצא בטבע רק בנחל חזורי ובנחל עיון. זהו בן-שיח ירוק-עד בעל נוף סבוך ועלים דמויי מחט (מכאן השם העברי ארנין). במהלך הקיץ מתפתחות מקצות הענפים תפרחות ורודות יפות, אולם הפריחה אינה צפופה. מתאים מצד אחד לגינה ים תיכונית חסכנית במים ומצד שני – לערוגות מושקות ליד צמחים פחות חסכניים.ונסיים עם עוד צמח מקומי בשרני – צורית גבוהה, התפרחות הגבוהות הקייציות אינן מרשימות, אולם צברי העלים הצפופים יוצרים מראה מלא. הצמח מתאים להשתפל במסלעה ובשולי ערוגה. מתאים להשקיה מועטה בתנאי חצי צל. לאחר התבססות ניתן להפסיק להשקות.
את הצמחים הללו ניתן להשיג במשתלות שונות, כמו משתלת מלצר ומשתלת נטף. חומר צמחי למגדלים ניתן להשיג בגן הבוטני.

להמשך קריאה על גינה אורגנית