כתב: יותם שפיר

ניתן להשתמש בשאריות צמחים מסוגים שונים לשמירה על בריאותם וחוסנם של צמחי הגינה.
קיימות שתי שיטות עיקריות למיצוי חומרים מועילים מצמחים למטרת הגנת הצמח מפני מזיקים ומחלות ולחיזוק רקמות הצמח.

משרה (תה)
אופן הכנה: קיצוץ 1 ק"ג מחלקו העליון של הצמח ממנו מכינים משרה, הכנסתו לתוך מיכל עליו יוצקים 1 ליטר מים רותחים ומסננים (יחס 1:1). לאחר קירור התמיסה המסוננת שופכים את החומר למרסס - ומרססים. בשיטת התה משתמשים בכדי להגן על צמחים כנגד מזיקים.
בבונג
משרה מורתחת
אופן הכנה: קיצוץ 1 ק"ג של מחלקו העליון של הצמח, הכנסתו לתוך מיכל של 10 ליטר מים קרים למשך יום, לאחר מכן הרתחת התכולה עם מכסה סגור למשך חצי שעה. יש להניח לתמיסה להתקרר (יחס 1:10). השלב הבא הינו סינון התמיסה ושימוש מיידי, כיוון שלאחר מספר ימים התמיסה מחמיצה. במשרה המורתחת משתמשים למניעת מחלות ולחיזוק הצמח.
סירפד
שימוש בצמחים להגנת הצמח

שם הצמח חלק הצמח לשימוש מטרת השימוש
מרוות, שום, כובע הנזיר, לענה,
חרציות, בצל, עירית, אזוביון
כל חלקי הצמח הדברת מזיקים
סרפד, ציפורן חתול, שבטבט,
אכילאה, שום
כל חלקי הצמח

לחיזוק הצמח ונגד מחלות

חזרת, בבונג, אכילאה עלים ופרחים

הדברת מחלות


שימוש בצמחים אלו מפחית באופן חלקי את הפגעים שנגרמים על ידי מזיקים ומחלות (בעיקר כנימות, חרקים מוצצים ומחלת הקמחון). ניתן להכין תערובות מקבוצות הצמחים השונות ולא לבסס את המשרה על צמח אחד בלבד. שימוש בסרפד ובשבטבט מעשיר את רקמות הצמחים בצורן, דבר המקשה על הפטריות השונות לתקוף את הצמח. חיזוק רקמות הצמח דוחה מכרסמים מסוגים שונים שבדרך כלל מעדיפים צמחים בעלי רקמות רכות יותר.
יש לזכור שההמלצות הנ"ל מבוססות על ידע שנצבר מדורי דורות ומתצפיות שונות ברחבי העולם ובארץ. לפני השימוש, רצוי ליישם את התמיסה בצורה מוגבלת ביותר על הצמח המטופל, כדי לוודא שהריכוז נכון ולמנוע צריבות ונזקים אחרים.
ציפורן חתול
למרות כל האמור לעיל, יש כיום בשוק תכשירים ידידותיים לסביבה באריזות קטנות, הנותנים מענה שאינו כימי למירב המזיקים והמחלות העיקריים בגן.

ספרות עזר

אילן, שלמה (1991) - הגן הפורה.

להמשך קריאה על פוריות טבעית איך משפרים?