כתב: דובי בנימיני

במציאות היובשנית שלנו, מה יותר פשוט מאשר לחזור אל הטבע סביבנו?
צמחי הבר בישראל מסתדרים יפה מאד עם השקיה טבעית של גשמי החורף ואינם צריכים תוספות בקיץ.
אנו רואים זאת בברור עם עצי הבר: האלון והאלה, האורן והברוש, החרוב והתאנה. חלקם עומדים בשלכת בחורף אך בקיץ הים-תיכוני החם והארוך שלנו הם מוריקים ונותנים לנו צל וגם פירות.
ובכן היכן החידוש? בעשר השנים האחרונות חקרתי בעיקר את התנהגות הפרפרים; מהם הפרחים/צמחי הצוף האהובים עליהם? על איזה צמחים יטילו ביצים ויקימו דורות המשך? וכאן ה"הפתעה"; פרפרי א"י מסתדרים יפה מאד עם צמחי הבר שהטבע סביבנו נותן להם כבר מיליוני שנים; הם אינם זקוקים לצמחיה אוסטרלית "חסכנית במים" או לצמחים מיובאים אחרים שעוברים "איקלום" והתאמה לישראל. ומה שטוב לפרפרים טוב כנראה גם לנו; בגינה הביתית וכמובן גם בגינה העירונית.

צמחי הבר סביבנו פורחים ברצף עונתי כל השנה – עובדה, הפרפרים מסתדרים יפה מאד בכל שטחי הבר בישראל – ושם כידוע אין טפטפות ומערכות השקיה. הבה נמצא למסע בעקבות הפרפרים; אלה "יסמנו" לנו את צמחי הבר/פרחי הבר האהובים עליהם, אותם נזרע או נשתול בגינה כבר בסתיו. עם רדת הגשמים הראשונים הם ינבטו, ילבלבו ויפרחו בשלל הצבעים שבחרנו. כולנו רואים את מרבדי פרחי האביב.

גם בגינות ה"נטושות" פורחים הפרחים העונתיים בלי שקיבלו לכך "רשות" מאיתנו. באופן פרדוקסלי, נלחמים הגננים לעתים קרובות בצמחיית הבר ועוקרים את הפרחים הרעננים. בסוף אפריל 2009, לאורך הכביש החדש 431, נעקרו אלפי חרציות ומצליבים צהובים ויחד איתם נעלמו הלבנינים שעופפו עליהם ומצצו את צוף פרחיהם. גינת הפרפרים שבה נטפח את צמחי הבר האהובים עליהם תתמלא לא רק בצמחים שאינם זקוקים להשקיה אלא שנוסיף לה מרכיב מרענן, יפה ומרהיב בצורת "פרחים מעופפים".
המעבר המתבקש לצמחיית בר עבור פרפרים החל בעולם כבר במאה שעברה; באירופה ובארצות הברית נמכרות שקיות זרעים של צמחי בר המתאימים למשיכת פרפרים. אצלנו נעשה זאת בקרוב, תוך בחירת צמחי הבר המומלצים לכל אזור בישראל. חילקתי את ישראל לחמישה אזורים עיקריים, ובכתבות ההמשך נציג את רשימת הפרפרים העיקריים המעופפים בכל אזור וכן את רשימת הפונדקאים וצמחי הצוף המקיימים אותם, צמחים שכדאי לטפח כדי שהפרפרים יגיעו לגינותינו.

דובי בינימיני-מומחה לפרפרי ישראל, מחבר "מדריך הפרפרים בישראל" ו"גינת הפרפרים"

להמשך קריאה על משיכת ציפורים לגינה