תשנסו מתניים, תפעילו את הדמיון ותיצרו את מיכלי השתילה בעצמכם: סירים, סלים, רהיטים ישנים - השמים הם הגבול. כל סוגי הצמחים מתאימים לשתילה - צמחי תבלין, שיחים, מטפסים ועוד. כתבה מתוך הגיליון החדש של גן ונוף שתעזור לכם לשדרג את הגינה הביתית.

כתבה: טל גליקמן, אגרונומית

שתילת צמחים במיכלי קיבול שונים היא תמיד מפתיעה ומרנינה. כאן אפשר לבטא את יצר האספנות (והמיחזור), היצירתיות וההומור של היוצר.

שתילה בסלים


מיחזור מיכלים לשתילה
במקביל להתפתחות וההיצע העשיר של מיכלים שנולדו להיות מיכלי שתילה, אפשר לראות הרבה רעיונות לשימוש במיכלים שלא נולדו להיות כאלה ובגילגולים אחרים שלהם שימשו למטרות אחרות. הדבר החשוב ביותר להצלחה הוא שימוש בתערובת שתילה.

במקרים בהם ניתן, יש חשיבות רבה להשקייה מבוקרת בטיפטוף. כל הצמחים מתאימים לשתילה: עונתיים בשלל צבעים, צמחי תבלין, שיחים פורחים, שיחים בעלי עלים מיוחדים, מטפסים ועוד. גם כאן, כמו בכל מקום אחר בגינה, יש חשיבות לבחירה של הצמח הנכון, שילובו עם צמחים אחרים והתאמת המיקום מבחינת תנאי אור, שמש/צל, רוחות וכד'.

    ×¦×ž×—ים עטופים ביריעת קוקוס

במרכז למיחזור בחיריה נעשה שימוש במיכלי מים/דשן מאד גדולים ובהם נישתלו עצים וצמחים נישפכים שונים.
בחוץ, על רחבת הדק נשתלו צמחים במיכלי מתכת שונים ובגרוטאות.
בכפר הנער מוסינזון בהוד השרון נשתלו הצמחים במיכלי פלסטיק גדולים שנלקחו מהמטבח (מיכלי שמן, תרכיזים וכד'), נעטפו ביריעת קוקוס, שבדרך כלל השימוש בה הוא לייצוב מדרונות. הבחירה בצמחי תבלין יוצרת מראה כפרי/אקולוגי.

בחצר אחורית במבנה מסחרי מוזנח בדרום תל אביב, נשתלו הצמחים במיכלי פלסטיק המשמשים סלים, שהוצבו סמוך לקירות במטרה לכסות אותם בירק ופריחה. כאן באמת אין גבול ליצירתיות וכל מיכל יתאים. רק שיהיה כאן צדק חברתי!!!

 להמשך קריאה על גינון באדניות בסביבת בתי קפה