מרבית הגגות של רבי הקומות בישראל הם שטוחים, ואם נוסיף לכך את מזג האוויר הים תיכוני שהוא נהדר עבור גינות גג, נראה כי מדובר בפתרון גנני המתאים ביותר לארצנו 

כתב: ערן לוינסון, אומנות הגינה הקסומה 

היא ירוקה ומרגיעה, מקנה תחושה של שלווה, יכולה להיות על גג של בית פרטי או על גג של משרד בבניין רב-קומות – זוהי כמובן הגינה על הגג. במשך דורות גינה צמודה לבית היתה נחלתם של בתים פרטיים בלבד, אולם עם התפתחות הטכנולוגיה, ניתן כיום להקים גינה מעוצבת על גגות בתים, ממש כמו אותן גינות בבתים צמודי קרקע.

גינת גג עם בריכת נוי
גגות ירוקים פותחו בגרמניה לפני כשלושה עשורים, אך רק בשנים האחרונות החלו בהתקנה שלהם בצורה נרחבת ברחבי העולם, והנושא כמובן לא פוסח גם על ארצנו הקטנטונת בעלת מזג האוויר הים תיכוני.
הייחודיות של גגות ירוקים ביחס לגינות צמודות קרקע:
אם נביט בנוף האורבני בישראל, נגלה כי רוב הגגות של רבי הקומות בארץ הם שטוחים, וזאת בניגוד לערים באירופה בהן תוכלו למצוא בעיקר נוף של גגות משופעים. אם נוסיף לכך את מזג האוויר הים תיכוני, שהוא נהדר עבור גינות גג, נראה כי מדובר בפתרון גנני המתאים ביותר לארצנו.

גינת גג מעוצבת בשילוב צמחייה ואבן

איך זה עובד?

כדי להקים גג ירוק, יש לבדוק תחילה האם הגג הקיים יכול לשאת את כל המשקל הנדרש (קרקע, צמחים וכו'). בדיקה כזו תעשה על ידי מהנדס, שיוכל להמליץ על חיזוקים לגג במקרה הצורך. לאחר מכן יש ליישם מערכות איטום וניקוז, המאפשרות גינון והשקיה של שטח הגג הירוק, לרבות יצירת מדשאה וערוגות צמחים שונים.
קיימים שני סוגים של גגות ירוקים - גג שטחי וגג עמוק.

ערוגה באמצע הגג
גגות שטחיים – בגגות כאלה שכבת המצע רדודה, בעובי של עד 40 ס"מ בלבד. הצמחים המתאימים יהיו בעלי מערכות שורשים שטחיות, רצוי כאלה שאינם דורשים השקיה מאסיבית.
גגות עמוקים - עובי שכבת המצע בגג עמוק יכול לנוע מ-40 ס"מ ועד למטר אחד ויותר, כתלות בסוג הצמחים שאנחנו רוצים לשתול וכמובן ביכולת הנשיאה של הגג. בתהליך התכנון, יש לתת חשיבות רבה למשקל המצע והתאמה לעומס הדרוש.

היתרונות של גגות ירוקים

• הגדלת היעילות האנרגטית של הבית או המשרד.
• שיפור איכות האוויר והפחתת זיהום אוויר בסביבת הגינה.
• מראה מיוחד וטבעי המשלב נוף אורבני בסביבה טבעית וירוקה.

עיצוב גינה על הגג בשילוב אבני בלוק אמריקה

כיצד זה עובד?

גגות ירוקים הם בעצם שכבות של מוצרים המאוגדים יחד ונותנים את הפתרון המתאים. על הגג האטום מניחים יריעה החוסמת חדירת שורשים, ומעליה יריעת הגנה מכנית. מעל יריעה זאת, מניחים יריעת ניקוז ויריעת סינון ורק אז, לאחר שהגנו על הגג ודאגנו לניקוז עודפי המים - מניחים את מצעי הגידול (תערובות קרקע, פרלייט ועוד) בהם שותלים את הצמחיה.

גג ירוק הוא פתרון נהדר עבור מי שברשותו גג גדול ושומם ומעוניין להכניס את הטבע הירוק לביתו. על ידי תכנון מעמיק וביצוע מקצועי תוכלו לקבל גינה חלומית, שיכולה להיות יפה יותר מגינות צמודות קרקע.

 להמשך קריאה על גינה במרפסת תכנון מוקדם