איך מכניסים את כל מה שיש למרחב החקלאי להציע לתוך גינה ששטחה 500 מ"ר, כשהבקשות של בני הזוג שונות לחלוטין אלו מאלו

מאת: עידו בשן, מתכנן גינות*


נקודת פתיחה
הגינה ממוקמת במושב כפר ורבורג, באזור השפלה, על מגרש של 500 מ"ר. הכל התחיל מאירוע מצער של קריסת קיר תמך במגרש, שהעלתה את המודעות של בעלי הבית לגודל ההחמצה בתכנון הגינה הקיימת ולניצול הלקוי של הנכס. הם לא הרבו לבלות בשטח הגינה, מאחר ולא היתה מזמינה ואף שקלו למכור את הבית ולעבור לאזור אחר.

גינת ההפתעות עידו בשן
בעלי הגינה הם זוג מושבניקים, מלח הארץ, בנים לבעלי משקים שגדלו במרחבים חקלאיים. בפגישה הראשונה הבנתי שהם רוצים להכניס לחצרם את כל מה שיש למרחב החקלאי להציע, וכל זאת במגרש של 500 מ"ר בהרחבה של המושב. מדשאה רחבה, בית משחקים לילדים, פינת מדורות, פינת ישיבה, שטחי אחסון, מטבח חוץ מפנק - וג'קוזי.
קיבלתי רשימת דרישות ארוכה ומאתגרת. היא רצתה קו מודרני, מוקפד, שלא יהיה "בלגן בעיניים". הוא רצה גינה של מושב שתהיה טבעית, ים תיכונית ובת-קיימא. הם ביקשו שישולבו אלמנטים ייחודיים ומעניינים אבל שלא יהיה עמוס ומצועצע. היא פנטזה על צמחים טרופיים (בגינה שכמעט כולה שטופת שמש). שניהם רצו שהגינה תהיה שופעת צמחיה וצבעים לאורך השנה, ועם זאת שהתחזוקה תהיה מינימלית.
התיישבתי מול המחשב, ואחרי הרבה שעות של משחקים על המסך הצלחתי ל"פצח" את הגינה וליצור מודל שמגשר בין הדרישות הסותרות (אם כי לגיטימיות). זה קורה אצלי לפעמים: מתחיל בבלגן, שעות של בלבול ותהיה מול המחשב עד שפתאום אני מוצא את ההיגיון, מצייר את הקונטור, האסימון נופל והגינה מבחינתי "מפוצחת".
אדנית בנויה עם צמחי תבלין
שיקולים בבחירת הצמחיה
הצמחיה בגינה הזו נבחרה בפינצטה. מלניס שמלווה את השבילים, רוקד עם הרוח ומגניב ליטוף לצועדים. ורד מטפס 'דון חואן' על המחסן, ורדים אנגליים על גזע, כידונן תלת-פסי בשילוב ליריופה באדניות בטון נותנים קצת טאץ' מודרני, ערוגה פורחת ארוכה שמלווה את הצועדים לכיוון הבית עם מכה של צבע שמוציאה מהשאננות, פינת תבלינים נגישה למטבח.
בפינה הצפונית של הבית היתה נישה שבה נשתלה צמחיה טרופית, במדרג של ארבעה גבהים. בסמוך לשביל - סיגל קיסוסי וחד-שפה זוחל 'צ'וקלט צ'יפ'; מדרגה שניה - ליריופה כדנית; מדרגה שלישית - חגיגת צבעים עם קולאוס ממינים שונים וקאנה הודית ננסית שתחפה עליהם בימי חורף הקשים; מדרגה רביעית לאורך הקיר - אלוקסיה וקנה הודית צהובה גבוהה.
הוקמה מדשאה חדשה (הטריטוריה של הילד) שמקשרת בין כל פינות החמד ונותחת רקע ירוק ורענן למטבח החוץ העשוי אבן. במקום היו נטועים מספר עצים ללא היגיון, שהיוו אילוצים בשטח. הם נלקחו בחשבון בתכנון הגינה ולכל אחד מהם ניתנה משמעות. עץ הזית עבר למשכן חדש, מקום של כבוד בתוך ערוגת אבן מוגבהת. עצי ההדר שהיו בשטח שוקמו מנזקי הדחפורים והפיתוח, נגזמו ועוצבו כראוי. עץ השקד קיבל תפקיד חשוב בהצללת פינת הישיבה היצוקה.
שביל גישה מבטון
אלמנטים נוספים
נבנתה מערכת שבילים פתלתלים מבטון מוחלק, שמקשרת בין אזורי הפעילות השונים וחושפת את הפתעות הגינה אחת אחרי השנייה. בגינה נבנה מטבח חוץ מפנק מלבני 'קאנטרי מנור' בגוון כורכר, המתחבר עם ערוגת צמחיה מוגבהת שנבנתה מאותן לבנים, וממשיכה את פינת המדורות. כל האלמנטים בגינה מעוצבים כיחידה אחת ומדברים באותה השפה. במקום יצרנו פינת מדורות מופעלת על גז, גם כן מאותה האבן. בנוסף, ליד פינת הישיבה שילבנו אלמנט מים שימשיך את התנועתיות של הצמחים ויוסיף להרמוניה ולשלווה של המבקר.

מטבח חוץ עם אדנית צמודה
בעל הגינה הוא אדם עם זיקה לטכנולוגיה שלא נרתע מקידמה. הוא קיבל בברכה את התקנת מחשב ההשקיה החכם ואף גילה בו מספר פיצ'רים שהפתיעו גם אותי... בכל אזורי הגינה הותקנה מערכת תאורה מעוצבת שלמעשה מעניקה לדיירים גינה נוספת, את הגינה של הלילה.

ביצוע- אגרו גרדן- www.agro-garden.co.il