איום על "השטח הירוק האחרון" בשכונת נווה שאנן בדרום תל אביב

צמצום השטח הפתוח ל-0.65 מ"ר לתושב בדרום העיר לעומת 17 מ"ר לתושב בצפון העיר

החברה להגנת הטבע ותושבי השכונה נווה שאנן בתל אביב נאבקים בהחלטת העירייה להרוס את גינת לוינסקי לטובת הקמת בית ספר לילדי זרים, שצפויה להתממש בחודשים הקרובים. השבוע כתבה החברה לעירייה כי הפגיעה בשטח הפתוח היחיד באזור, שבו עוברים אלפי אוטובוסים ביממה, "אינה ראויה". במקביל גייסו התושבים 3,000 חתימות נגד העבודות, ובשבוע הבא תדון מליאת הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בערר שהגישו חברות מועצת העיר למניעת העבודות.

עם זאת, סיכויי הערר להתקבל קלושים משום שראש העיר, רון חולדאי, הטיל משמעת קואליציונית בנושא. העירייה מסרה כי "האינטרס לשימוש השטח לחינוך גובר על כל אינטרס אחר" וכי היא בוחנת אפשרות להפוך חניון סמוך לגינה ציבורית.
לפי חישוב של החברה להגנת הטבע, השטח הפתוח הממוצע לתושב בנוה שאנן הוא 1.2 מ"ר, ולאחר בניית בית הספר ושטחי הרכבת הקלה הוא יצומצם ל- 0.65 מ"ר. לפי המדריך לתכנון שטחים פתוחים בערים של המשרד להגנת הסביבה, כל תושב אמור לקבל לפחות 5 מ"ר של שטח פתוח בשכונה: בצפון העיר, לשם השוואה, הממוצע עומד על 17 מ"ר לתושב. בחברה קראו לעירייה למצוא חלופות לביה"ס כדי שלא יוקם על "השטח הירוק האחרון בשכונה". הם הוסיפו כי "צמצום המרחב הפתוח בשכונה יפגע בדימוי שלה ובאיכות חיי התושבים".
בין הטיעונים שהעלו המערערים לוועדת התכנון, נאמר כי התוכנית קודמה בניגוד לנוהל התייעצות עם הציבור, בלי לבחון היבטים סביבתיים ובלי שהוצגו חלופות תכנון לחברי הוועדה. "התוכנית נועדה להכשיר הליך מנהלי לקוי ופגום: הקמת בית ספר על-אזורי לילדי הקהילה הזרה בלבד, בניגוד לחוק, בניגוד לפסיקה ותוך התעלמות מסביבת בית הספר וצרכי התלמידים שישתמשו בו", אמרה קשת, "אם באמת העירייה מוכנה לוותר על השטח הסחיר של החניון, הרבה יותר הגיוני לבנות עליו את מבנה החינוך החדש ולא להרוס גינה קיימת".

תמונה מתוך אתר פיקיויקי, www.pikiwiki.org.il

מעיריית תל אביב יפו נמסר: "גן לוינסקי הוא שטח בית ספר ביאליק שנהרס לפני שנים, כשמספר הילדים באזור ירד. עתה, לאור העובדה כי בכל שנה נפתחות יותר מ-25 כיתות א' באזור נווה שאנן, יש צורך לספק לילדים אלה פתרונות ולחזור להשתמש במגרש לטובת ייעודו המקורי כבית ספר". בעירייה הבהירו כי "החלטת הוועדה המקומית עומדת על כנה, והעירייה פועלת להוצאת היתרי בנייה בהקדם".
עוד נמסר: "בית הספר המתוכנן יכלול 18 כיתות ולא 30 כפי שצוין במכתב, עקב מציאת פתרון משלים בשכונת התקווה. אין שינוי בשטחים הירוקים לתושב עקב בנייה זו, מאחר ששטח הגינה שבו אנו בונים מעולם לא נכנס לחישובי שטחים ירוקים בעיר".

מקור, בר פלג, הארץ, 13.2.20

להמשך קריאה על פארקים לעשירים בלבד