אצטדיון העץ החדש בגלוסטרשייר, אנגליה 

האצטדיון בתכנון משרד האדריכלים זאהה חדיד יהיה האצטדיון הראשון מסוגו בעולם.

(כל הצילומים באדיבות זאהה חדיד אדריכלים / MIR)

לאחר שנים של עיכובים, אושרה בסוף 2019 התוכנית לבניית אצטדיון "אקו פארק" שתוכנן על ידי משרד האדריכלים זאהה חדיד (ZHA) ועתיד לקום בגלוסטרשייר, אנגליה. האצטדיון יהיה הבית החדש של קבוצת Forest Green Rovers F.C והוא מביא בשורה חדשה לקהילה המקומית בשל העובדה שיהיו בו מתקנים עשויים מפחמן טבעי למען שמירה על האיכויות הטבעיות של האתר הקיים. זהו אצטדיון הכדורגל הראשון בעולם שנבנה כולו מעץ.

האצטדיון הראשון בעולם שקיבל הכרה של האו"ם

למרות שמשרד ZHA זכה בתחרות לעיצוב האצטדיון כבר בשנת 2016, האישור התקבל רק בניסיון השני של המשרד לקבל את אישור. בחודש יוני 2019 דחתה אותה ועדת תכנון את אותה הצעה בטענה של רעש, ריבוי תנועה והשפעה שלילית על הסביבה. אולם השינויים שנעשו בתכנית איפשרו את קבלת האישור וכללו התייחסות שונה לנוף והגברת תעבורה בימים שבהם מתקיימים המשחקים.

כל המתקנים במבנה יהיו עשויים מעץ

האצטדיון שמכיל 5,000 מושבים הוא מועדון הכדורגל הראשון שקיבל את אישור האו"ם כאצטדיון ללא פחמן. כמעט כל אלמנט שבו עשוי מעץ ולדברי החברה "הוא עמיד מאוד, בטוח, כל חומר שבו ניתן למחזור ובה בעת הוא גם יפה." 

זוית צפייה באצטדיון בתכנון זהה חדיד

אך לא רק על החומר חשבו בתכנון, אלא גם על איכות הצפייה של האוהדים. לכל מושב יהיה טווח ראייה בלתי מוגבל והאוהדים ירגישו קרובים למגרש כאילו הם יושבים מטר וחצי ממנו. אחד השינויים הנוספים שנעשו בתוכנית היה החלפת סוג הדשא כדי שיתאים לשינויים במזג האוויר. 

יו"ר המועדון והבעלים של חברת האנרגיה הירוקה Ecotricity, דייל וינס, אמר לכתב העת The Architects: "כשאתה מודע לכך שכשלושה רבעים ממקור הפחמן בכל אצטדיון נובעת מחומרי הבנייה שלו, אתה מבין את החשיבות שיש לחומרי הגלם ובגלל זה האצטדיון החדש שלנו יהיה בעל תכולת הפחמן הנמוכה ביותר בכל אצטדיון כלשהו בעולם.

מקור הכתבה