להאיר את הגן

תאורת הגן במתח נמוך היא התאורה הזולה ביותר לתחזוקה לאורך זמן, למרות שייתכן וההשקעה הראשונית תהיה יקרה יותר בהשוואה למערכות אחרות והיא גם בטיחותית יותר

מאת: אילן נחמיה*

תאורה במתח נמוך היא דרך פופולרית להעצים את היופי של שטחים חיצוניים בגן, וליצור בגינה אווירה מרגיעה ומזמינה גם בשעות החשיכה. השימוש בתאורה במתח נמוך הוא פתרון אידיאלי עבור אזורי חוץ, שכן היא חסכונית באנרגיה, בטיחותית וקלה להתקנה. בכתבה זו נדון בסוגים השונים של מנורות המשמשות בתאורת גן במתח נמוך, היכן המנורות הללו מתאימות לשימוש, כיצד להקים מערכת תאורה כזו וכיצד לשמור עליה לאורך זמן.סוגי מנורותישנם מספר סוגים של מנורות המשמשות בתאורת מתח נמוך לגינה. לכל סוג מנורה יש את התכונות והיתרונות הייחודיים לו, ובחירת המנורה תלויה בשימוש המיועד ובאווירה אותה רוצים להשיג.

חלק מהמנורות הנפוצות ביותר בגן הן:

תאורת שבילים: מנורות אלו נועדו להאיר שבילים ומעברים בגן. הם בדרך כלל נמוכות, קרובות לקרקע, ומייצרות אור רך ומפוזר. מנורות שביל מגיעות בצורות וגדלים שונים וממוקמות בדרך כלל בשולי השביל או האזור המיועד למעבר הולכי רגל.
זרקורים (ספוטים): משמשים להדגשת מאפיינים ספציפיים בגן, כגון עצים, פסלים או מזרקות. מנורות זרקור מותקנות בדרך כלל על הקרקע אך אפשר למקמן גם על קיר או על עץ. זרקורים יכולים להפיק אלומת אור צרה או רחבה, בהתאם לאפקט הרצוי.
פנסים: בדרך כלל אלו מנורות גדולות עם אלומות אור רחבות, המשמשים לספק תאורה אחידה לאזורים גדולים, כמו חזית הבית או חצר אחורית. הם זמינים בגדלים שונים וניתנים להרכבה על הקרקע או על הקיר.
אורות סיפון (או תאורת הצפה): נועדו להאיר אזורי ישיבה חיצוניים ולכן מותקנים בדרך כלל על משטח הישיבה או הפטיו על מנת לספק להם אור. מנורות אלו מגיעות בעיצובים שונים, כולל אורות שקועים, פנסי עמוד ופנסי מדרגה.
כפי שציינתי לעיל, בחירת המנורה תלויה בשימוש המיועד ובאווירה הרצויה. לדוגמה, אורות שבילים הם

התקנת מערכת תאורה במתח נמוך

הקמת מערכת תאורה במתח נמוך לגינה היא קלה יחסית וניתן לעשות זאת על ידי ביצוע השלבים הפשוטים הבאים.
תכנון הפריסה: לפני התקנת גופי התאורה צריך לתכנן את פריסת המערכת. החליטו על הסוג והמיקום של כל מנורה, וסמנו את המיקומים בעזרת יתדות או ספריי צבע.
בשביל כניסה או מעבר, אם רוצים לקבל רצף הארה, צריך למקם את גופי המנורות כל 3 מטרים. מומלץ להציב את המנורות משני צידי השביל בהצלבה.
בשאר הגינה נבחר אזורים שאותם נרצה להדגיש ואזורים שנרצה להאיר באור סיפון (הצפה). באזור המנגל או מטבח החוץ, בריכת השחייה, החניה, חצר השרות והמחסנים – לרוב נבחר בתאורת הצפה שתיתן לנו הרגשה נוחה להסתובב שם בחשיכה, ותאפשר שימוש פונקציונלי באזור זה גם כשאין אור יום. כמובן שיש להתאים את עוצמת גוף התאורה לעוצמת האור שנרצה שיהיה במקום.
נבחר את האלמנטים היפים ברחבי הגינה שאותם נרצה להאיר (עצים מיוחדים, אלמנטים פיסוליים, נקודות יפות שאנחנו אוהבים) ולידם נמקם זרקורים (ספוטים) ייעודיים, אשר יאפשרו להדגיש אותם ולהציגם לראווה בשעות החשיכה. ישנם ספוטים עם אלומה צרה וממוקדת לאלמנטים צרים וישנם כאלה עם אלומה רחבה יותר, וגם כאן אפשר להשתמש בתאורת שטיפה.
גופי תאורה מעוצבים יכולים להיות יפים גם כקישוט לגן בשעות האור כשהם אינם דולקים, לכן מומלץ לבחור בכאלה במקומות אותם נרצה לקשט באמצעותם, כמו עצים, פרגולות וכו'.


אורכי הגל בתאורת מתח נמוך 12 וולט הם קצרים, ולכן הם חודרים לאלמנט המואר ומדגישים אותו, שלא כמו בתאורת מתח גבוה רגילה של 220 וולט, בה אורכי גל ארוכים שחוזרים מהאלמנט המואר עלולים לסנוור את העין.
מבחינת נורות וסוגים, ישנם גופי תאורה שעובדים עם נורות הלוגן בעוצמות משתנות מ – 10 עד 70 וואט. יתרונן הוא, שהן נורות זולות שניתנות לחלפה.
ישנם גופי תאורה שעובדים עם נורות לד. ברוב המקרים נורות הלד מובנות בתוך גוף התאורה, כך שאם ישנה תקלה מחליפים את כל גוף התאורה ולא רק את הנורה.
גופי התאורה במתח נמוך הקיימים בארץ עשויים לרוב מחומרים איכותיים ועמידים, כמו פיברגלאס, יציקות אלומיניום, ברונזה ועוד. זאת לעומת מרבית גופי התאורה שפועלים על מתח 220V, ואשר נמכרים בחנויות עשה זאת בעצמך. גופים אלו של מתח גבוה הינם אמנם זולים יותר, אך הם עשויים לרוב מפלסטיק לא איכותי, שמתפורר תוך זמן קצר יחסית במידה ומותקן מחוץ לבית וחשוף לפגעי מזג האוויר. לרוב, תוך שנה-שנתיים גוף תאורה כזה יאבד מצבעו, יתפורר, ייסדק או יישבר, בגלל השמש הקופחת.
לאחר שמיקמנו את גופי התאורה, נחליט על מיקום השנאי, ונפרוס כבלים. הכבלים המשמשים בתאורת גן במתח נמוך הם כבלים עבים ומצופים, שיכולים להיות מונחים על פני הקרקע, מושחלים בתוך צנרת הדומה לצנרת ההשקיה, או בתוך תעלות.

הנחת כבלים:
את הכבלים של מערכת התאורה מומלץ להטמין בתעלות שיחברו בין המנורות. התעלות צריכות להיות בעומק ובמיקום שלא יפגע בעבודות הגינון, וצריכות לעבור מהשנאי לציר מוביל מרכזי ומשם לכל מיקום בו נתקין מנורה.
הכבלים במתח נמוך הם כבלים דו-גידיים בעובי של 2×4 מ"מ לציר המוביל המרכזי, ולמרחקים ארוכים ועומסים כבדים. לחלוקה מהציר המרכזי לגופי התאורה עצמם, למרחקים קצרים ועומסים קלים, נשתמש בכבלים של 2×2.5 מ"מ ופחות.
התקנת השנאי:
עוצמת השנאי שנבחר היא בהתאם לצירוף הספק כל המנורות שיהיו לנו בגן ויחוברו אליו, עם מקדם הגנה של 25% מרווח.
יש להתקין את השנאי ליד שקע חשמל מתח גבוה (שקע רגיל) חיצוני ואטום למים הקיים בגינה, ולחבר אותו לחשמל. השנאי ממיר את מתח הרשת הגבוה, 220V (שיש בו סכנת התחשמלות) למתח נמוך 12V הבטוח לשימוש חיצוני.
חיבור המנורות:
חיבור הכבלים והמנורות צריך להיות עשוי טוב וחזק ובאמצעות מחברים ייעודיים למתח נמוך. המחברים מכילים וזלין למניעת קורוזיה (שיתוך, או חימצון).
התקנת המנורות:
יש להתקין את המנורות לפי הוראות היצרן ולוודא שכל מנורה יציבה במקומה, ומחוברת לכבל.
בדיקת המערכת:
לאחר התקנת כל המנורות, יש לבדוק את המערכת כדי לוודא שהיא פועלת כהלכה. להדליק את כל המנורות ולראות שכולן פועלות כמצופה ומאירות את האלמנטים שבחרנו. במידת הצורך יש לכוון את אלומת האור לכיוון הרצוי או לשנות את המיפתח לצר יותר או רחב יותר (במנורות המאפשרות כיוונון).

תחזוקת המערכת
תחזוקת מערכת תאורה במתח נמוך לגינה היא קלה יחסית וניתן לעשות זאת על ידי ביצוע השלבים הפשוטים הבאים:
בדיקת השנאי, חיבוריו ופתחי האיוורור שלו, על מנת לוודא שאין התחממות יתר והתכת רכיבים.
צריך לבדוק את כל החיבורים לוודא שהם יציבים ואטומים.
כדאי לבדוק את גופי התאורה והמנורות באופן קבוע כדי לוודא שהם פועלים כהלכה. יש להחליף נורות שנשרפו או מנורות פגומות.
רצוי לנקות את המנורות באופן קבוע כדי להסיר לכלוך, פסולת ומזהמים אחרים שיכולים להפחית את תפוקת האור.
מומלץ לגזום צמחיה שעלולה לחסום את התאורה.

סיכום
מעבר לכך שתאורת הגן במתח נמוך היא התאורה הנכונה לגינה שלכם, זו גם התאורה הזולה ביותר לתחזוקה לאורך זמן. אמנם יתכן וההשקעה הראשונית תהיה יקרה יותר ברכישה ובהתקנה, אך לאורך זמן גופי תאורה אלו "יחיו" שנים רבות, הכבלים, השנאי והנורות ישרדו הרבה זמן והמערכת כולה תהיה חסכונית יותר בצריכת החשמל.

*אילן נחמייה, 'אילן אדריכלות גנים ונוף', עם ניסיון של מעל 25 שנים בתכנון והקמת גינות, התצחות בהקמת מערכות של תאורת גן במתח נמוך ובריכות נוי    ilan@gardening.co.il