בריכות שחייה מוכלרות הן מקור לאלרגיות ולבעיות רפואיות אחרות. הפתרון - הסבתן לבריכות אקולוגיות, שהטיפול במים שלהן נעשה באמצעות פילטר ביולוגי, ללא חומרים כימיים

כתב: בצלאל בירנבוים, אקווה גן

במהלך השנים האחרונות הצטבר ידע רב על כך שבריכות שחייה מוכלרות הן מקור רב לאלרגיות ולבעיות רפואיות שונות, כמו פגיעה בעיניים מהחומרים הכימיים שמוכנסים למי הבריכה. בעקבות זאת, החלו בעלי בריכות קונבנציונליות לבדוק אפשרות להפוך את הבריכות שלהם לבריכות אקולוגיות, המאפשרות רחצה במים שבהם אין חומרים המזיקים לבריאות האדם.


כאן המקום להסבר מה היא בריכה אקולוגית:

בריכה כזו מחולקת לשני חלקים. החלק העיקרי הוא זה שבו שוחים, והשני הוא אזור הסינון הביולוגי (wetland). מי הבריכה מועברים על ידי משאבה לאזור הביולוגי בו מסתננים המים דרך מצעי סינון כמו חצץ או אבני טוף שבהם שתולים צמחי מים, המסננים את הזיהומים באמצעות שורשיהם. המים מסתננים בצורה זו עד לרמת מי שתייה. שטח אזור הסינון נקבע לפי כמות המים בחלק המשמש לשחייה ועל פי מספר הרוחצים המקסימלי.ככל שהבריכה גדולה יותר, תהליך ההסבה שלה לבריכה אקולוגית זול יותר. משתמשים בחלק מהבריכה הקיימת להתקנת אזור הסינון (שנפחו כשליש מנפח אזור השחייה) ומשתמשים גם במשאבה הקיימת לסחרור המים. במקרים של בריכה קטנה, יש צורך להקים לצידה בריכה נוספת לצרכי הסינון.
הטיפול בבריכות אלו הוא מינימלי: גיזום של צמחי המים פעם בשנה, לקראת האביב, ואחת לכמה שנים לשטוף את הפילטר בשטיפה לאחור (backwash). פעולה זו נמשכת כמה דקות ובמים המתרוקנים אפשר להשקות את הגן הסובב את הבריכה. המים אלו מכילים חומרים אורגניים רבים.

 


כדי להבטיח את ניקיון המים, יש לאכלס בבריכה דגי קוי לשם גיבוי ביולוגי למי הבריכה והצמחים. יש לקחת זאת בשיקולים האם לבצע את ההסבה (לא כולם חיים בשלום עם הרעיון הזה) ולהשלים עם כך שקירות וריצפת הבריכה האקולוגית יקבלו צבע ירוק מגדילת אצות.


אחזקת הבריכה האקולוגית זולה משמעותית מאחזקת בריכה מוכלרת: חיסכון גדול בצריכת החשמל, אין צורך באנשי שרות לניקיון חודשי ולא קיימים בה כשלים טכניים המצריכים אנשי מקצוע צמודים. ואל תשכחו - איכות המים היא ברמת מי שתייה ובריכה תמשוך בעלי כנף ובעלי חיים מן הבר שיבואו לשתות ממנה.


להמשך קריאה על בריכת נוי ירוקה