ממצעי הסקר מראים עלייה משמעותית בביקוש לפתרונות תכנון ועיצוב אקלים במהלך השנה החולפת

ג'ארד גרין* מתוך אתר ASLA


יותר ויותר לקוחות מחפשים אדריכלי נוף שיספקו פתרונות מבוססי טבע להשפעות האקלים, עם ביקוש גבוה לעצי רחוב וצמחים מקומיים עמידים לבצורת.ASLA פרסמה את הסקר הלאומי הראשון שלה על ביקוש לתכנון אדריכלות נוף ופתרונות עיצוב לשינויי אקלים. 563 אדריכלי נוף, מעצבים ומחנכים לאדריכלות נוף בארה"ב השיבו לסקר באוקטובר 2021.
מסתבר שהביקוש לפתרונות תכנון ועיצוב לשינויי אקלים גדל במהלך השנה האחרונה. 77 אחוז מאדריכלי הנוף והמעצבים שהשיבו לסקר חוו עלייה של לפחות 10 אחוז בביקוש של הלקוחות לפתרונות אלו בהשוואה לשנת 2020. ומתוכם, 38 אחוז מאדריכלי הנוף ומעצבי הנוף חוו עלייה של יותר מ-50 אחוז בביקוש במשך השנה שעברה.
על פי תוצאות הסקר, הרשויות העירוניות והמקומיות הן המניעים העיקריים לגידול בביקוש לפרויקטים של תכנון ועיצוב הקשורים לשינויי אקלים. ארגונים ללא מטרות רווח, ממשלות, וקבוצות קהילתיות, שעשויות להיות מאוגדות או לא ארגונים ללא מטרות רווח, הם גם מניעים מרכזיים לביקוש.

ניכר שהלקוחות מודאגים ממגוון השפעות האקלים, אך מודאגים בעיקר מ:
- משך ועוצמת גלי חום מוגברים
- עוצמת סערות מוגברת
- התפשטות מוגברת ועוצמת ההצפה בפנים הארץ
- אובדן מאביקים, כגון דבורים ועטלפים
- מזג אוויר משתנה / לא אמין, או "מזג אוויר מוזר".

הסקר מגלה כי לאדריכלי נוף יש תפקיד גם בחינוך הלקוחות לגבי החשיבות של השקעה בפרקטיקות חכמות יותר באקלים.
65 אחוז מאדריכלי הנוף והמעצבים שנסקרו ממליצים על שילוב פתרונות אקלים ל"כל או רוב" לקוחותיהם. הם יוצרים דרישה לשיטות תכנון ועיצוב נוף בנות קיימא וגמישות מחשבתית יותר באמצעות גישות "הסברה על ידי עיצוב" המשכנעות את הלקוחות בעיר, מבמשל מקומי ולקוחות אחרים לעדכן מדיניות ותקנות.
כדי להגביר את החוסן הקהילתי ולהפחית את פליטת גזי חממה, אדריכלי נוף מתכננים ומתכננים תשתיות בכל קנה מידה - מהעיר והמחוז ועד למחוז, שכונה ואתר.

פתרון התשתית המוביל שהלקוחות מבקשים הוא ניהול מי נגר בעת סערה כדי להפחית את ההצפה. פתרונות המפחיתים את ההסתמכות על כלי רכב המונעים בדלק ופליטת גזי חממה מהתחבורה, המהווים כ-30 אחוז מכל הפליטות בארה"ב, תופסים את ארבעת הפתרונות המבוקשים הבאים: שיפורי הליכה, שבילים, תשתית אופניים, ורחובות שלמים. תשתית אופניים והולכי רגל משופרת גם מגבירה את חוסן הקהילה להשפעות האקלים על ידי מתן שכבות נוספות של תחבורה בטוחה.
הסקר מצא כי פרויקטים להגברת החוסן של קהילות והפחתת פליטת גזי חממה עשויים גם להוביל להשפעות כלכליות חיוביות. 47 אחוזים מאדריכלי הנוף והמעצבים שנסקרו מעריכים שלפרויקטים בתחום האקלים שלהם יש שווי בנייה של יותר ממיליון דולר, כאשר 29 אחוזים טוענים ששווי העבודה הוא יותר מ-10 מיליון דולר.

כמו כן, 45 אחוז מאדריכלי הנוף והמעצבים שנסקרו העריכו שפרויקטים בתחום האקלים שלהם יצרו יותר מ-10 משרות מקומיות בתכנון, עיצוב, בנייה, ניהול או תחזוקה בשנה האחרונה. פתרונות אקלים מביאים למשרות יצירתיות וירוקות בשכר טוב.
"נתוני הסקר מראים כי קהילות מודאגות מאוד ממגוון של סיכונים והשפעות אקלים. הם מחפשים מאדריכלי נוף לספק להם פתרונות מבוססי טבע שגם אוגרים פחמן וגם מגבירים את העמידות בפני חום קיצוני, שיטפונות, בצורת, עליית פני הים והשפעות אקלים אחרות", אמר טורי קרטר-קונין, מנכ"ל ASLA. "יש גם דאגה לגבי אובדן המגוון הביולוגי, במיוחד אובדן המאביקים ובית הגידול המקומי שהם מסתמכים עליו, ואדריכלי נוף מספקים פתרונות הנותנים מענה למשברי האקלים והמגוון הביולוגי התאום".

מקור הכתבה

ממצאי הסקר המלאים