האדריכל האיטלקי Stefano Boeri חשף תוכניות להקים עיר חכמה מיוערת בסמוך לקנקון שבמקסיקו, שנועדה להיות "חלוצה" בתכנון משולב עם הסביבה.

העיר החכמה מיועדת להיבנות על שטח של 557 דונם ולדברי האדריכל, האתר יכיל 7.5 מיליון צמחים, כולל מינים רבים של עצים ושיחים, שנבחרו על ידי הבוטנאי ואדריכל הנוף לורה גטי.
Stefano boeri אמר שהיער העירוני שעתיד לקום יהיה גן בוטני, בתוך עיר עכשווית, שמבוססת על מורשת המאיה ולייצר "מערכת אקולוגית עירונית בה הטבע והעיר שזורים זה בזה ופועלים כאורגניזם אחד."

smart forest city cancun mexico-stefano-boer

הפרויקט מהווה חלק מתפיסת יער עירוני של Stefano Boeri - לפיה ערים שמורכבות מגורדי שחקים יכוסו בצמחים משתרעים ושפע הירק נועד לזרז את התפתחות הטבע שמסביב.
המשרד של Stefano boeri מקווה שהפרויקט יוקם במקום קניון ענק שאמור היה לקום באתר במקור ושבעבר נכבש בחלקו על ידי מחצבת חול. הציפייה היא ש "בזכות הגנים הציבוריים והפרטיים שיבנו בפרויקט, בזכות הגגות והחזיתות הירוקות, השטחים שנכבשו בפועל יוחזרו, ייצרו איזון מושלם וישמרו על היחס בין כמות השטחים הירוקים לבין שטח הבנייה ", אמר נציג המשרד. .
בעידן שבו קיים חשש משינויי אקלים, זיהום, הרס בתי גידול והכחדת בעלי חיים, המשרד מאמין שהעיר החכמה יכולה להיות "חלוצה" בפיתוח משולב .

smart-forest-city-cancun-mexico-stefano-boeri

"אכן המאמץ של הקמת "יער עירוני" בקנקון יכול להפוך את העולם שלנו למקום טוב יותר, ולהקטין משמעותית את ההשפעות השליליות של האדם על הסביבה, ואולי להיות חלוץ ביצירת סוג חדש של התיישבות אנושית" מוסיף נציג המשרד.
הנתונים בעיר החכמה ינוהלו תוך "כיבוד מלא של פרטיות האזרחים" והם ישמשו לשיפור היבטים שונים של חיי העיר. בתוך הבניין יפוזרו חיישנים שיאספו וישתפו מידע רלוונטי, שינותח בצורה מרוכזת ויהפוך לפרויקטים שיתמכו בפעילות היומיומית של התושבים", לדוגמא - מניעת התפשטות מחלות וניצול המרב מהשימוש באנרגיה.
כדי לתכנן את Smart Forest City Cancun ולהבטיח שהיא תהיה עצמאית גם בייצור מזון ואנרגיה משלה, שיתף המשרד של Stefano boeri פעולה עם חברת ההנדסה הגרמנית Transsolar.
בין האלמנטים הכלולים בקידום הכלכלה המעגלית ניתן למצוא לוחות סולאריים, ושטחים לגידולים חקלאיים אשר יושקו באמצעות מערכת של מים מושבים.

smart forest city cancun mexico stefano boeri dezeen hero
מאפיינים נוספים של השכונה העתידית כוללים: מערכת תנועה חשמלית פנימית חצי אוטומטית שפותחה על ידי חברה לתכנון עירוני ותכנון תחבורה במילאנו MIC - Mobility in Chain. המשמעות של המערכות היא כי כל התושבים ישאירו את הרכבים בפאתי העיר.
העיר החכמה קנקון תספק בית ל -130,000 תושבים, שיהפכו ל"גננים" של הצמחים. בעיר יתוכננו סוגים שונים של מבנים שיוכלו לכלול תושבים ממגוון אוכלוסיות – כאלה שיחפשו דיור בר השגה, סטודנטים, חוקרים ופרופסורים.
מקור הכתבה :  אלינור גיבסון | 25 באוקטובר 2019

להמשך קריאה אודות השידרוג הישראלי בשדה תעופה בסינגפור