המזל הפגיש את עדנה, בעלת בית בקיסריה, ואת אדריכלית הנוף נורית טרייביש. פגישה מקרית שהובילה לידידות מופלאה וארוכה וגם לתכנון ולהקמה של גינה ברוח שורשיה המושבניקים של עדנה

כתבה וצילמה: רונית זקס, תכנון נוף

לקיסריה מאז ומתמיד היה שם של מקום לעשירי הארץ, ואף לעשירי העולם, מקום שבו המבנים ובוודאי גם הגינון משדרים בברור את גובה אמצעיו הכלכליים של בעל הבית. לכן נעים לגלות בין הבתים ביישוב גינה המשדרת אווירה נעימה של מושב

בניגוד לבריכות השחייה הגדולות שהן חזון נפרץ באזורים העשירים, בגינה של עדנה יש בריכת נוי עם דגים, שעל ניקיונה היא שומרת בעצמה

הסחלבים הם תמיד במקום ראשון עבור עדנה. הגינה במקום השני וכל השאר אחר כך. סיבוב בגן הופך בן רגע לעשייה וטיפוח, התמכרות בריאה ומבריאה

פינת ישיבה

נתונים טבעיים

שטח המגרש נדיב: 670 מ"ר שעליו בית פשוט קווים, בגובה שתי קומות, על פני 200 מ"ר בכל קומה. החזית פונה למזרח, והחצר האחורית למערב. הכניסה הראשית לבית מצד דרום, ומאפשרת מבט דרך חלונות גדולים אל מרפסת צפונית. מיקום המבנה במרכז המגרש, מותיר לגינון רצועות אדמה ארוכות וצרות ברוחב של 4-5.5 מטר, מכל עבר.

הגינה הנוכחית היא פרק ב':  אחרי שהמשפחה חוותה מגרש גדול עם מדשאה נרחבת בבית הקודם, הפנימה בעלת הבית שיש בעצם שני דברים חשובים ופשוטים בחיים, החייבים להיות בגינה ואלו הם על פי סדר העדיפות הבא: 

1.  סחלבים, כולל חממת סחלבים מתפקדת לתפארת.

2.  גינה שהיא גן טיול המאפשר הליכה בשבילים מתעקלים רווי הפתעות, בתחזוקה עצמית של דרי המקום. גנן מגיע פעמיים-שלוש בשנה על פי הצורך, למשל כשדרוש גיזום חידוש לבוגנווילה המתעצמת.
שילוב עציציפ

המזל הגדול

המזל הפגיש את עדנה, בעלת הבית, ואת אדריכלית הנוף המנוסה נורית טרייביש, דווקא בחנות הגרעין. פגישה מקרית שהובילה לידידות מופלאה וארוכה. לפני חמש שנים, כאשר הבשילה הבנייה והגיע תור החצר, נרתמה נורית לתכנון ולביצוע.  עדנה חברה לשורשיה המושבניקים וביקשה לפתח אותם מחדש בקיסריה.

נורית מצדדת בקו תכנוני מובהק של גינת תועלת: עצי פרי, שיחים אכילים, צמחי ריח, וכמה שיותר מכל אלה. בהיקף הגן הצר נמצא מקום לכ- 30 עצי פרי הנשמרים בקנה מידה קומפקטי: מנגו מזן מאיה על כנה טומי, אשכולית, מנדרינה, תפוז טבורי, חרוב, תאנה, שני עצי רימון, שלושה עצי שקד, אגס, אבוקדו אטינגר טעים, חבוש, תות פקיסיטני עדין.  באקזוטיים  שני עצי פיג'ואה, קרמבולה, אנונה, ליצ'י,  פיטנגו.  במטפסים גפן איזבלה.  קקטוס אכיל (נפוליטיס) גדל בעציץ לשמירת היקפי הגדילה, ובנוסף לתועלת המזון הוא גם בעל סגולה רפואית להורדת לחץ דם.

ערוגה עם רקפות

חומרים 
הברזל, מסתבר, עכשיו בשיא האופנה. לא עוד גדר מתכת משוחה בהמרייט צבעוני קר, אלא מראה חלודה, עליו נמרחת לכה שקופה.  פרגולות ועמודי תמך הם מעולם הבניין הבסיסי ביותר, אפילו לא מגולוונים, מחלידים במרץ.  גדרות וחפצים נאים מברזל מפוזרים בגן להשלמת אחידות החומר: דמויות של סנאי, חתול, קיפודים וכלבי בסט קטנים יושבים על הספסלים או מונחים במקום של כבוד פה ושם.  רובם המכריע של החומרים נקנה מעודפים, כולל ריצוף המשתלבות, ורבים הצמחים שהגיעו כייחורים או הברכות.

בניגוד לבריכות השחייה הגדולות שהן חזון נפרץ באזורים העשירים, החליטה עדנה שאצלה תהיה בריכת נוי עם דגים. לצורך שמירה על ניקיון הבריכה, לובשת עדנה מכנסיים קצרים וכפכפים וטובלת במים. בחישוב מצטבר, לבטח שוהה עדינה במים יותר מבעלי בריכות השחייה...

צמחיה

בתכנון, הצמחיה נבחרה כך שתשנה את פניה לאורך השנה: ממטפסים נשירים דרך צמחי בצל, וכלה בפרחי עונה המזריעים את עצמם. פעולה פשוטה למי שמכיר מקרוב את צורת הנבט הצעיר, ויודע לשמור אותם מניכוש באיווחת קלטור או גיזום.   השיקול המוביל הוא שכל הצמחיה נרכשת בגודל קטן למעט ארבעה  עצים בוגרים: מנגו, תאנה, ליצי' ואנונה שאמורים היו לתת מענה מהיר של מיסוך. כל השאר הגיעו בשקיות או במיכלים קטנים.

עציצים

פלטת הצבעים שנבחרה היא כחול ולבן:

הגוונים הכחולים-סגולים מיוצגים בכבוד על ידי פטראה משתרגת בשיא פריחתה במראה אביבי, סגל ריחני, ובקיץ מונסואה שומית, ואפילו זלזלת תרבותית (קלמטיס) שמתמודדת עם אקלים קיסריה.  בשיחים מככבים:  אזוביון מנוצה, מרווה 'אינדיגו ספיירס', אנגלוניה צרת עלים, הידרנגיאה מצויה (הרוטנסיה), ליריופה כדנית, בנמוכים: סגל תלת גוני בגווני כחול-סגול, גבנון בן אזוב, אגרטון מקסיקני, גרמית משתרעת, ליריופה כדנית, לובליה שרועה, פליציה שיחית, אנגלוניה, וחבלבל מאוריטני. בגיאופיטים: בן חצב יקינתוני ואירוס גרמני

בלבן-ורדרד פורחים השאר: ורד אייסברג, פודרוניאה ורודה, בומנטיה גדולת פרח, פלומריה ריחנית, בן עוזרר סוככני,  מנתור מאפיר, היבסקוס סורי בלבן וגם בתכול-סגלגל, בוגנווליאה בעלת פרחים לבנים, חרצית שיחית, מללנית ריחנית (סלסלי כסף), חרצית מרגרטה גדולת פרחים. מן הגיאופטים חביב על עדנה ההברנתוס החסון.

דיאטס גדול פרחים עטף נהדר את השביל המזרחי, אבל לאחר שנים מספר החל לפשוט על הצמחיה האחרת באגרסיביות. היה צורך לנקוט בפעולה חד משמעית: דילול ללא רחמים. כולם נשמו אחר כך לרווחה . 

התמכרות

על גג הבית ממוקמת חממה מאובזרת ובה מאות מיני סחלבים, המתמסרים ללחות ולחום.  בעת הפריחה הם יורדים להתארח בסלון, בפינת האוכל או בכניסה לבית.  יש בגידול סחלבים תהליך של טיפוח לפריחה, לעתים תהליך של שנים, שהופך את התחביב למאתגר במיוחד.  כמובן שכל צמח מזוהה בשמו, וגם בשמות אבות-אבותיו. הסחלבים הם תמיד במקום ראשון עבור עדנה. הגינה במקום השני וכל השאר אחר כך. כמה אנשים אתם מכירים שמקיצים לפני עלות החמה, ומחכים כבר לצאת אל החממה לראות מה חדש, לאבד את תחושת הזמן ולהיעלם בין המדפים לשעות?  אצל עדנה התהליך מתקיים בסיבוב בגן שהופך בן רגע לעשייה מועילה וטיפוח נטול גבולות. מדובר בהתמכרות בריאה ומבריאה.

ויסטריה סינית שטיפסה על הפרגולה הצפונית נפרדה מהחצר משום חוטריה שיצאו בכל מקום במרחב הקטן, וגם משום שהיה צורך לפנות את המקום עבור חממת סחלבים נוספת. החממה עדיין בחיתוליה, אבל החומרים לבניית החממה לסחלבים הטרסטיאליים  (סחלבים השתולים בקרקע, אחים לסחלבי הבר של ארץ ישראל) הם מדפי ברזל תלויים בשרשראות מפרגולת מתכת, כאשר המדפים הם רשתות מתכת המשמשות בדרך כלל לנשיאת כבלים של צנרת בבניינים. שיא הפשטות.

דבר המתכננת- נורית טריביש חושבת שיותר יפה:

*  אם לא רואים את עציצי הפלסטיק למיניהם: עדיף להשתמש בכלי קיבול יותר נאים מכל הבא ליד: תבנית עץ, מיכל נחושת, קרמיקה, ואם ממש אין, אז להצניע כך שרק הצמח יבצבץ ללא המיכל.

*  אם משתמשים בצבעים קרובים: למשל פלטה של כתום, היא תכלול את כל המגוון מאדום ועד לצהוב. פלטה של כחול את כל הצבעים מירוק כחול ועד סגול.

*   ריחות ומראה פריחות:  שני חושים חשובים לפחות באותה מידה.  מחוץ לפריחה ריחנית, יש מקום לשילוב עלווה ריחנית ואפילו להתחשב בגשם או בלחות המגבירים את אפקט הריח.

*  קו אחיד לחומרים:  אם נוטה הלב לאלמנטים מברזל, אז פינות הישיבה, הפרגולות והחפצים הקישוטיים יהיו מאותו חומר. הקו האחיד משותף גם למשטחי הריצוף, לגדרות ולמחיצות.

*  עושר בפינות ישיבה: בגני טיול יש טעם רב לשילוב פינות הסבה, גדולות וקטנות. כל עיקול בדרך מזמין הפתעה וזמן להרהר עליה בישיבה.

*  נמנעים מהעמסה על פינות: אם יש נישה, פינה או גומחה עדיף לכסות טפח ולגלות טפחיים, היינו לסדר כך שהחלל יישאר פתוח, והנוף הירוק מסביב ירמוז על המקום המיוחד הנסתר.

*  צמחים בתנועה: למרות שהצמחים נטועים במקומם, הרי צמחים קלי עלווה וגבעול כגון מיני דיאטס, ליריופה כדנית ואולי משובלת, וכד', מוסיפים תנועה לחצר. 

*  אחזקה נמוכה: פרמטר חשוב שניתן לתגבר אותו באמצעות פריסת מערכת שבילים, ריצופים מחלחלים ופינות ישיבה בהתאם, ללא מדשאה.

 להמשך קריאה על גינה פרטית חמים ונעים