אחת לשנה, בסוף שבוע אחד בחודש יוני, נפתחים לקהל הרחב 30 מהגנים הפנימיים  בעיר אמסטרדם, רובם פרטיים, המסתתרים מאחורי חזיתות בתי התעלה. הגנים אלה הם איים של שלוה, קולות הרחוב לא מגיעים אליהם, רק שירת הציפורים נשמעת. 

כתבה וצילמה: מיכל נהרי 

רשמי סיור

חזיתות הבתים העתיקים באזור תעלות אמסטרדם רצופות והן אינן מסגירות את הגנים המסתתרים בשטחים הפנימיים. מאחורי בית תעלה מרשים יכולה להימצא גינה קטנה או רצף של מספר גינות שאוחדו ליצירת גינה גדולה המשותפת למספר בניינים. נוצר מרחב ירוק המוסתר בתוך בלוק  ומאפשר לדיירים ריאה ירוקה. חלק מהגנים מטופלים על ידי אדם בודד וחלקם על ידי אנשים רבים.

שילוב בין צמחייה פורחת לפסלים

אחת לשנה, בסוף שבוע אחד בחודש יוני, נפתחים לקהל הרחב 30 מהגנים הללו, רובם פרטיים. האירוע מתקיים כבר 20 שנה בחסות מוזיאון ואן לון (שגם לו חצר פנימית מרשימה). הגנים בהם ניתן לבקר משתנים חלקית משנה לשנה. יש שנים שבהן מוביל את האירוע נושא מיוחד, כמו גנים משותפים, צבע בגן ועוד.

בביקור במסגרת סוף השבוע ניתן לראות לא רק את הגנים אלא גם בתים פרטיים, בתים משותפים, מוזיאונים קטנים, בתי מלון וחללי עבודה. הדרך להגיע אל הגן עוברת פעמים רבות דרך הבית ובמהלך הביקור ניתן לחוש גם באווירה שלו. בחזיתות בתים רבים בקו הרחוב מטפחים הדיירים צמחיה פורחת. בימי ביקורנו בעיר בלטו פרחי חוטמית תרבותית.

רוב הגנים בהם ביקרנו נמצאים בעורפם של בתי אצולה היסטוריים מהמאות ה-17 וה-18, הם הוקמו במקור להנאת האצילים וסוחרי העיר העשירים. בחורף היה הגן מקום יפה אליו ניתן לצפות מקומת המגורים שבקומה הראשונה, כך שמוקד התכנון של הגן היה מראהו בימי החורף. בימי הקיץ יצאו האצילים לבתי נופש מחוץ לעיר.

איחוד חצרות ליצירת מרחב

גנים רבים לפיכך, תוכננו כמתאימים לתצפית חורפית והם גזומים מסורתית וגאומטרית, עם מעט פרחים. יחד עם זאת, הצמחים אותם לראות הם מגוונים, וכוללים גם צמחיה פורחת: לבנדר, הורטנזיה, ורד, פלרגון, ויסטריה, יסמין, קמליה ועוד.

כמתבקש במרחב העתיק של העיר, יש בגנים עצים עתיקים ובחלקם ניתן למצוא גם שעוני שמש, פסלים ואלמנטים של מים. במספר גנים ניתן היה לראות גם ביתן גינה (שלעיתים כולל אח בוערת) ממנו ניתן לקבל נקודת תצפית שונה על הגן.

ההכנסות מאירוע הגנים הפתוחים מנוהלות בקרן  גני התעלה (CANAL GARDEN (FUND, שמטרתה לתמוך ולפעול לשחזור גנים היסטוריים באזור התעלות.

שימור, הגנה על עצים וצמחיה

שלוש תעלות מרכזיות נבנו באמסטרדם במאה ה- 17. טבעת התעלות הוכרזה על ידי אונסקו כאתר מורשת עולמי בשנת 2010. תקנות השימור הוחמרו מאז, הגנים מוגנים כיום לפי חוק אולם עדיין נדרשת מחויבות הבעלים לשימור הגנים.

ההגנה על העצים משנות ה- 80 מחייבת את הבעלים לשמור עליהם, להגן עליהם או להחליפם בלית ברירה. היום חופת העצים הבוגרים עשויה להחשיך את הגן ולהשפיע על מגוון הצומח.

הגנים הם אי של שלוה, מקום שקט ורגוע, לא נשמעת מוזיקה ולא מגיעים אליהם קולות הרחוב, רק שירת הציפורים נשמעת.

 

השטחים הציבוריים באמסטרדם


בביקורנו בעיר נפגשנו עם אדריכלית הנוף של אמסטרדם ועם האקולוגית העירונית. הוצג לנו סדר היום העירוני הירוק באמסטרדם  
Green Agenda 2015-2018  לפיו על ידי הפיכת המרחב הציבורי לירוק יותר, העיר תהיה מקום מזמין יותר לחיות בו, לעבוד ולבקר בו. לצורך כך משקיעות הרשויות בשנים הבאות  20 מיליון יורו בפרויקטים ירוקים, בכך מוכפל סכום ההשקעות ביחס לשנים קודמות. המטרה: שיפור עיצוב הפארקים והתאמתם לשימוש אינטנסיבי.

גינה קדמית באמסטרדם

באמסטרדם שטחים ירוקים רבים שהם מקור לגאווה וחשוב לשמר שטחים אלו מכוון שלרוב תושבי העיר אין גינה פרטית משלהם. התכניות מתאימות עצמן לשינויים באורח החיים, הגידול במספר התושבים ובמבקרים ושינויי האקלים. הפארקים הם מקום משותף לעבודה, לימוד על טבע, בילוי ופיקניק, הליכה, משחק, ספורט, שיזוף, מסיבות ואירועים.

בשטחי העיר כ-400,000 עצים וכ- 10,000 סוגי צמחים, בעלי חיים, פטריות ואורגניזמים אחרים. נעשית פעילות לצורך העשרת המגוון הביולוגי. לפי האג'נדה הירוקה - ניתנת חשיבות לפעילות גופנית ותוכננו שטחים מאתגרים לילדים, נעשה טיפוח של חקלאות עירונית ועוד.

ביקרנו במספר גנים ציבוריים ברחבי העיר, ברובם בולט אלמנט מים המושך בעלי כנף. בפארקים רבים יש אזור סגור למבקרים ההולכים על שתיים, אזור זה מאפשר מרחב שקט ומוגן לבעלי החיים.

SARPHATIPARK - הגן של שכונת פייפ, מעוצב בסגנון אנגלי ושופע צמחיה. בימי שמש הפארק מלא במבקרים  צעירים.

VONDELPARK - פארק גדול על שמו של משורר הולנדי. בגן בית קפה ובקיץ מתקיימים בו מופעי חוצות.

WEST GAS PARK - הוקם באזור תעשיה על חורבותיו של מפעל נטוש לייצור גז. הפארק הוקם לדרישת הקהילה המקומית. יש בו מספר בתי קפה ומסעדות. אחד ממיכלי הגז הריקים הפך להיות בריכה לצמחי מים. אזור אינטנסיבי בפארק כולל מדשאות ואזור אקטנסיבי בעל מראה טבעי יותר ובו מתחם לפעילות ילדים בטבע.

OOSTERPARK - לא רחוק מגן החיות של העיר, ריאה ירוקה עם מתקן משחקים מרשים לילדים ופינה נפרדת לפעוטות. בריכת מים נמוכה בה ילדים יכולים לשכשך ביום קיץ חם.

עצים עתיקים בגן

אתרים נוספים

בחינהוף – דלת עץ כבדה באמצע כיכר ספוי  SPui   מובילה לחצר פנימית מגוננת ונאה בלב מבנים עתיקים, שנבנתה במאה ה-14 ויועדה למגורי נשים. זוהי החצר הוותיקה ביותר והידועה ביותר בעיר והיא פתוחה כל השנה (עד השעה 17:00). יש בעיר חצרות נוספות – לא תמיד ניתן להיכנס ולבקר בהן.

מוזיאון הצבעוני/הטוליפ- מוזיאון קטן עם חנות נושא בכניסה. במוזיאון מתוארת היסטוריית הטיפוח של הפקעות בסרט ובתמונות.

חצר מרשימה של חנות העיצוב droog desing החצר כוללת מגוון צמחים  ואלמנטים מפוסלים בעיצוב עכשווי.

architectura and natura  - חנות ספרי אדריכלות נוף, אדריכלות וטבע באזור תעלות הטבעת המרכזיות, בכתובת Leliegracht 22 amsterdam.

קן הקוקיה

פרטי הרשמה

ניתן להירשם לביקור בתערוכה באתר מוזיאון ואן לון או באתר: www.opentuinendagen.nl  העלות ברישום מראש 18 יורו או 20 יורו בימי האירוע.

באחת מנקודות ההתחלה מקבלים מפה ורשימת 30 האתרים, כולל הסבר קצר על כל אתר.

הגנים במרחקי הליכה זה מזה, ניתן להספיק לראות את רוב האתרים במהלך יומיים, חלק מהגנים אינם נגישים לבעלי מוגבלויות.

התרשמנו שהיום הראשון של האירוע,  לפני סוף השבוע, היה פחות צפוף. מומלץ ללכת לפי הסדר המופיע במפה ובכל מקרה לא היו תורים בכניסות לגנים השונים.

להמשך קריאה בנושא - פינה קרירה בבנגקוק