גני וולנשטיין בפראג, שנבנו בתחילת המאה ה-15 עבור הרוזן וולנשטיין, הם אתנחתא מעניינת ומפתיעה המסתתרת בחצרו של ארמון המשמש כמושב הסנאט של צ'כיה.
בעונת הקיץ, ספסלי העץ שעל רחבת הכורכר משמשים מושבים לקהל הבא ליהנות מהקונצרטים ומהמופעים המוצגים על הבמה שממול.

כתבה וצילמה: טליה ברקת

ברובע מאלה סטרנה שבפראג, בעברו המזרחי של נהר וולטבה, נמצאים גני וולנשטיין. זוהי בעצם חצר פנימית של ארמון, ואם לא תכוונו להגיע למקום אתם עלולים לפספס אותו, שכן הוא די חבוי אחרי כניסה צנועה כשל אחד הבתים השכנים, החולקים את אותו קיר שבצד הרחוב.
הארמון נבנה בתחילת המאה ה-17 על מתחם עירוני שנהרס לצורך בניה זו, עבור הרוזן וולנשטיין - מצביא גדול במלחמת 30 השנים בה היתה פראג מעורבת. זהו גן בסגנון בארוקי בשטחו של הארמון, אשר מאכלס כיום את הסנאט של צ'כיה.

קיר בזלת עשוי בצורת נטיפים מלאכותיים
כשעוברים את מבנה הכניסה הצנוע, מתגלה מראה די מבלבל ומפתיע. בעונת הקיץ, ספסלי העץ שעל רחבת הכורכר משמשים מושבים לקהל הבא ליהנות מהקונצרטים ומהמופעים המוצגים על הבמה שממול. בקונטרסט גדול לצניעות הגן, הבמה רחבת ידיים, בעלת גרם מדרגות מרשים, מעוטרת בעמודים גבוהים ובשלוש קשתות, הפותחות פתח מלכותי כלפי הגן הנפרס ממול.
זוהי הדוגמה היפה מבין מבני הסלה טראנה (Sala Terrena) שברחבי אירופה – מבנה גרנדיוזי הפתוח לעבר ציר של גן, ומקושט באלמנטים דקורטיביים. את קימורי התקרה מעטרים פיתוחים וציורים רנסנסיים, הבולטים בצבעוניותם ובפרטי הדמויות והעלילה שהם מציגים.

צמחי מים מול גנים "מסופר"

מהסלה טראנה מתמשך ציר הגן בשביל כורכר רחב, שבצידיו מסודרות בסימטריה ערוגות פרחי הזיכריני (Myosotis arvensis) הפורחים בסגול, המתוחמות בשיחים נמוכים. בשולי השביל הרחב פסלי ברונזה שחורים על גבי עמודי אבן, המתארים בפרטים דמויות וסצינות לוחמניות מהמיתולוגיה היוונית.
תום חקירת הפסלים והתרשמות מהסצנות המיתולוגיות, מגיעים לגן טיולי פתוח שבו בריכת מים רחבה ופסל ברונזה במרכזה, המתאר עוד סצינה מהמיתולגיה. הפסל, כעומד על אי בתוך הבריכה, מוקף במעגל מגונן שעל קו היקפו ניצבים פסלי ברונזה נוספים. מנקודה זו, כשמרימים את המבט כלפי ההר הנשקף מהגן הפתוח, מתגלה המצודה העתיקה של פראג על רקע בתי המגורים השכנים וצריחי הכנסיות, שצלילי הפעמון שלהן תורם לחווית הטיול בגן.

פסלי שיש מן המיתולוגיה היוונית
בבריכת המים שוחים דגי זהב גדולים, ובשוליה מזדקרים איים של צמחי מים, כאירוס ענף
(Iris pseudoacorus) הפורח בצהוב.
על שפת הבריכה מטייל לו טווס, הבוהק בנוצותיו הירוקות ומעורר את התעניינותם של המטיילים. לצידי הבריכה קטעי דשא ועצי אלון אנגלי שצמרתם "מסופרת" ועגולה, המצלים על ספסלי אבן. בשולי הגן עצי קרפינוס שדרי (Carpinus betulus) צפופי עלים מחודדים עם פני טרף מקווקווים, הגזומים לכדי חומה כמעט אטומה, שתוחמת היטב בין חלקי הגן וכך גם מעצימה את חווית הטיול בו ואת משכה.

  ×”גן והארמון  ×˜×•×•×¡ על שפת הבריכה
בסופו, מוביל הציר אל מבנה הארמון שמהווה גם את משכנו של בי"ס לרכיבה ומארח תערוכות השייכות לגלריה לאמנות של פראג. מעבר לחומת הגן, ממש בצמוד, עובר המטרו בכביש ראשי ומודרני - ניגוד מוחלט לאווירה בתוכו.
ובחזרה לגן והשלמת המסלול המעגלי- נחזור בשביל טיולי בין עצים מאווררי-נוף, דרכם מתגלה חומת הגן הצהבהבה, המעוטרת בנישות מקושתות (קשת). על גזעי העצים ומתחתם מטפס ומשתרע הקיסוס. טיול קצר מוביל לקיר בזלת עשוי בצורת נטיפים מלאכותיים, שביניהם אפשר, כמשחק ילדים, לזהות פרצופים מפחידים של נחשים וגורילות.
הצמחים הירוקים המשתלשלים מהקיר ולרגליו - הינדרנגיאה ודומיה - מרגיעים במקצת את ביעותי השחור הבזלתי.
בהמשך, כלוב ציפורים שבו גם אוח טורף. ממול לקיר הזה, ממש רגע לפני (רחבת) הקונצרט, אפשר להשתרע על משטח הדשא, וליהנות מעצי האלון האנגלי (Quercus robur) ומאשכולות הפרחים של עצי הערמונית: ערמונית הסוסים
(Aesculus hippocastanu) בלבן וערמונית הסמוקה
( Aesculus X carnea ) באדום.

להמשך קריאה על פריחה בכף