בסרדיניה יש מגוון גדול של בתי גידול ממישורים ועד יערות, בחורש הים תיכוני נמצא עצי אלה וקטלב ,שיחי לוטם והדס.

טייל, צילם וכתב: יוסי מזרחי

האי סרדיניה נמצא בים התיכון ממערב לאיטליה. שטחו של האי 24 אלף קמ"ר, קצת יותר גדול מישראל (22 אלף קמ"ר).
באזור קו החוף הדרומי גדל האלון המצוי Quercus calliprinos, העץ הנפוץ ביותר כמעט בכל היערות ששוכנים מעט גבוה יותר מעל פני הקרקע הנו אלון הגלעין ilex Quercus כאשר העץ הנפוץ ביותר ביערות בעיקר בצפון הוא אלון השעם Quercus suber .
אלוני השעם היו מאז ומתמיד מרכיב עיקרי בכלכלה של אזור גאלורה, מקליפותיהם של אלוני השעם מייצרים בעיקר פקקים לבקבוקי יין ומוצרים נוספים כגון: מצקות, דליים קערות הגשה כן משמש השעם כחומר בידוד לבנייה.

פיסול בעץ
בזכות משקלו המועט ועמידותו בפני מים ואוויר - משך חיו ארוכים.
תוחלת החיים הממוצעת של אלון השעם הנה כ -150 שנה, ובמשך חיו ניתן לקלף כ-10 עד 12 פעמים את הקליפה.
רק בהגיע העץ לגיל 25 שנה לפחות, מקלפים ממנו את שכבת השעם הראשונה, שכבה זו גמישה ונקבובית ויש לה מעט שימושים מסחריים. לאחר תשע עד שנים עשר שנים מקילוף השכבה הראשונה, ניתן לקלף שכבה חדשה ושימושית. כך העצים עוברים קילוף כל עשר שנים.
עבודות אומנות על הקליפות

תיאור תהליך היווצרות השעם בעץ

מדי שנה בסוף החורף ובאביב, תאי השכבה החיצונית של גזע העץ מתים ובמקומם מתפתחים תאים חדשים מרקמת התאים המשנית (האפידרמיס) שגדלה סביב לגזע, התאים החדשים דוחקים את התאים הקיימים, נוצרים חללים בין שתי השכבות, כך שהשכבה החיצונית מתנוונת, ולמעשה מתבקש לפנות את השכבה הוותיקה שכבר אינה תורמת להמשך התפתחות העץ.

תהליך הקילוף

הקילוף נעשה בחודש אוגוסט ומבוצע ע"י שני עובדים בעזרת ניסור מעגלי של הקצה העליון והתחתון של הגזע, פעולת גרזן מושחז משחררת את הקליפה מגזע העץ, על מנת לאפשר לזרז את הצמיחה המחודשת של הקליפה, מתבצע גיזום קל של הענפים מתחתית העץ.

איסוף ועיבוד הקליפות

הקליפות נאספות ומובלות לשטח מרוכז בדרך כלל לבתי חרושת לייצור פקקים שם הם נערמות בשטח פתוח לצורך ייבוש שנמשך חצי שנה עד שנה.
הקליפות עוברות תהליך בישול וחיטוי ועוברות לאחר מכן עיבוד ללוחות שעם מקורי בעובי של 10 ס"מ מהם מייצרים פקקים לסוגיהם ומוצרים לנוי.

להמשך קריאה על רשמים לתערוכה בצ'לסי