וויסות לחץ במערכות השקיה

כתב: לירן יניב, נציג חברת הנטר בישראל

מים הם המשאב היקר והחשוב ביותר על פני כדור הארץ ואחת המטרות המרכזיות של האנושות היא מציאת פתרונות לשימוש יעיל וחסכוני במשאב המים העולמי. עולם הגינון לא נשאר אדיש למגמה וכיום ישנם מוצרים יעילים וחסכוניים לשמירה על מקורות המים.
התקנת מערכות השקיה מווסתות לחץ היא שיטה פשוטה, יעילה ואפקטיבית לחיסכון משמעותי במים ושמירה על גינה בריאה ואיכותית לאורך שנים.
ברז חשמלי

ברז חשמלי (מגוף) עם ווסת לחץ מובנה


על מה כל הלחץ?
לחץ המים הוא הגורם העיקרי והמשמעותי המקשר בין כל רכיבי מערכת ההשקיה. החל מראש המערכת, קווי הולכת המים בצינורות החלוקה והפעלת מוצרי ההשקיה בקצה (ממטירים, מתזים, טפטוף וכו').
בהתאם לנתון לחץ המים הזמין במקור המים, נוכל לבצע חישובים הידראוליים, לתכנן את מערכת ההשקיה והולכת המים, לבחור את מוצרי השקיה שבהם אנו יכולים להשתמש ולחלק את אזורי ההשקיה בצורה נכונה, יעילה ואפקטיבית. הבנה של לחץ המים הזמין לנו תתרום רבות בתכנון מדויק ומניעת טעויות בהקמת הגינה.
ללחץ המים הזמין משמעות רבה, שכן בלחץ הפעלה נמוך מדיי מוצרי ההשקיה לא יתפקדו בצורה יעילה או לא יתפקדו כלל, לכן חשוב לבדוק לפני הקמת הגינה מהו הלחץ הדינאמי הזמין, לוודא שהוא מספיק גבוה ולפיו לתכנן את מערכת ההשקיה.

מד לחץ נייד שניתן לחיבור למתזים לבדיקת הלחץ

האם לחץ הפעלה גבוה הוא הדבר הטוב ביותר למערכת ההשקיה?
אז נכון שלחץ הפעלה נמוך מדיי הוא דבר לא טוב, אבל כאשר מערכות השקיה פועלות בלחץ הפעלה גבוה מדיי, זה לא דבר טוב בכלל. לחץ הפעלה גבוה פוגע בעמידות המערכת ומקצר את חייה, עלול לגרום לפיצוצים בצנרת, נזק לאביזרי החיבור ולמוצרי ההשקיה בקצה.
בנוסף, הספיקה (כמות המים) של הממטירים מושפעת מלחץ המים, אז כאשר מערכות ההשקיה עובדות בלחץ גבוה מדיי, הן פשוט מבזבזות כמויות הרבה יותר גדולות של מים.

אז מה עושים? מווסתים.
לכל מוצר השקיה מוגדר לחץ הפעלה אידיאלי ואופטימאלי, כדי שיעבוד לאורך שנים בצורה היעילה והמיטבית ביותר.
השקיה בלחץ הפעלה נכון, מפחיתה את תופעת הערפול, מגדילה את אחידות פיזור ההשקיה על פני כל השטח המושקה ובסופו של דבר מוצרי ההשקיה בקצה יתפקדו בצורה הטובה, היעילה והחסכונית ביותר.


שולטים בלחץ לביצועים מיטביים
וויסות לחץ מגביר את יעילות המערכת ועוזר לשמור על ציוד ההשקיה לאורך שנים.
ישנם מספר פתרונות ואביזרים לוויסות הלחץ וניתן לבחור כל אחת מהן ואף לשלב בניהם, בהתאם לצרכים הספציפיים של השטח והפרויקט.
בפרויקטים עם לחץ הפעלה זמין גבוה מדיי במקור המים, רצוי להתקין מקטין לחץ ישיר כבר בכניסה לראש מערכת ההשקיה כדי לשמור ולהגן על אביזרי ראש המערכת. יחד עם זאת, חשוב לזכור שגם לאביזרים אלו, מגופים, מסננים, אביזרי חיבור ובמיוחד משאבת דישון ומז"ח (מונע זרימה חוזרת) מפסידים לחץ ולכן יש לקחת זאת בחשבון בתכנון ההשקיה.

כדי להגיע לתכנון הידראולי מדויק, ניתן ורצוי לווסת את הלחץ ברמת המגוף (ברז חשמלי) כך שכל אזור השקיה יתוכנן ויושקה ספציפית לפי הלחץ הנדרש שלו.
כך לדוגמא, מגוף שמפעיל אזור של מדשאה עם ממטיר PGP-ULTRA צריך לחץ מסוים, בעוד מגוף שמפעיל אזור מדשאה של מתזים PSU צריך לחץ נמוך יותר. ניתן להשיג זאת ע"י חיבור ווסת לחץ ייעודי המותקן על גבי המגוף עצמו כך שהלחץ הדינאמי היוצא ממנו מווסת בהתאם לצורך של כל אזור.

דוגמאות לממטירים שעובדים בלחצי עבודה שונים במטרה למנוע את תופעת הערפול

דרך נוספת לוויסות הלחץ היא השקיה בעזרת מוצרי השקיה מווסתי לחץ. מוצרים אלו מווסתים בעצמם את הלחץ שנכנס לגוף הממטיר או גוף המתז, ללחץ הרצוי והאידיאלי של כל מוצר. המוצרים המווסתים יכולים להתמודד עם לחץ כניסה של עד 7 אטמוספרות ולווסת את הלחץ ללחץ קבוע מוגדר מראש שהוא אופטימאלי למוצר. כתוצאה מכך, הממטיר או המתז ישקו ביעילות מיטבית וללא בלאי מיותר לרכיבים הפנימיים של המוצר.
בשיטה זו, לכל אורך קו ההשקיה ואפילו אם יש שיפועים, כל מוצר לאורך הקו משקה בדיוק באותו הלחץ, ממקסם את אחידות הפיזור, את יעילות ההשקיה וחוסך מים בצורה משמעותית.

בעזרת מוצרי השקיה מווסתים אלה תוכלו להגן על המשאב היקר ביותר שלנו, למקסם את היעילות ואריכות החיים של מערכת ההשקיה שלכם, ולהימנע משדרוגים יקרים בהמשך, לחסוך הרבה מים ולשמור על גינה יפה, בריאה ואיכותית לאורך שנים.

להמשך קריאה על חדשנות בבקרת השקיה