גינה בקומה העשירית , על בסיס של 20-80

"חוק הברזל בגינות המרפסת שאני מתכנן: 80 אחוז צמחי בסיס רב-שנתיים ו-20 אחוז עונתיים, תבלינים וירקות"

כתב: נמרוד עורף*

"גינה ירוקת-עד, חזקה ושופעת, עם גלים של פריחות לאורך השנה...". איך נשמעת לכם כותרת כזאת? תודו שגם אתם הייתם רוצים גינה כזאת במרפסת.
במרפסות שאני מתכנן יש לי חוק ברזל. אני קורא לזה גינה על בסיס של 80-20. והכוונה שלי היא ליצור התאמה מאוזנת בין קבוצות השתילה השונות. 80% בסיס - צמחים רב-שנתיים חזקים ושופעים כבסיס לגינה רב-שנתית. 20% צבע ומאכל – פריחות עונתיות, תבלינים וירקות.

בסיס חזק וירוק כל השנה

צמחי הבסיס (80%) לא דורשים טיפול רב ובכל זאת מייצרים הרבה צבע ועניין. הם עמידים ונראים טוב רוב השנה.
ביניהם נוכל למצוא עצים, שיחים גדולים וקטנים, צורות שונות של עלווה, פריחות וריחות בגלים לאורך השנה.
כך גם לגבי עלווה מגוונת - עלים בצבע אדום, ורוד, בורדו, אפור, ירוק בהיר, ירוק כהה, סגול, צהוב וכדומה...
שילובים נכונים בין הצמחים יוצרים עניין ומעשירים את הגינה בשלל צבעים.
הטוויסט שבעלילה
צמחי הצבע והמאכל (20%) הם הטוויסט שבעלילה. הם מספרים את הסיפור האמיתי. כשכל הגינה סטטית ורדומה הם מוציאים ממנה את המיטב. פרחי העונה פזורים באדניות ומייצרים גושים מרשימים של צבע. כנ"ל לגבי התבלינים והירקות ששתולים בנקודות אסטרטגיות.
תארו לכם את ההתרגשות מקטיף ירוק וטרי של עשבי תיבול וירקות בכל עונה ואת עלי התה האורגני שנקטפו זה עתה לתוך משקה של בוקר. בהחלט תענוג.

גינה שעובדת בשבילנו

הצמחיה של ה-20% היא אינטנסיבית מאוד ולכן חלקה בגינה מופחת. כמות גדולה מדי של צמחים כאלה תייצר עבורנו עבודה רבה בשוטף ותהפוך אותנו ל"עבדים" של הגינה. שהצמחים העונתיים מתנוונים ומתים, צמחי הבסיס מפצים עליהם בהיותם ירוקים כל הזמן.
כך נדאג שהגינה שלנו תיראה טוב בכל עונה עם מינימום התעסקות.

זכרון מהקיבוץ

בתור ילד שגדל והתחנך במבוא חמה, קיבוץ בגולן, אני זוכר את אחד המראות והשילובים הנפוצים שעובדים על בסיס של 80-20 - שימוש בוורדים ובערערים יחד. הערערים משמשים כצמחי בסיס. תמיד ירוקים ונראים טוב כל השנה. המראה של הגינה לא משתנה.
הוורדים (על אף היותם רב-שנתיים) משמשים במקרה הזה כצמחי הצבע. כשהם פורחים הם מקבלים את מלוא תשומת הלב וכשאינם פורחים, הבסיס הירוק מפצה.
זה בדיוק הסיפור.

לסיכום - גינה מגוונת וצבעונית

אז כמו שאמרנו, החוכמה היא ליצור גינה שנראית במיטבה בכל עונות השנה וזאת על ידי בחירה נכונה בין קבוצות בסיס וצבע. בין צמחים שלא מייצרים עבודה רבה ואלה שכן.
אם תשאלו אותי, אני בכלל מעדיף לשחק עם צבעים באמצעות עלווה מגוונת. פרחים באים והולכים, אבל עלים נשארים על הצמח לצמיתות.
רבים חושבים שבמידה וברצוני להפוך את הגינה שלי לצבעונית, צריך לשתול הרבה פרחים ופה הטעות. שילובים נכונים בין צמחים בעלי עלווה מגוונת, יוצרים עניין ומכניסים צבע רב לגינה עשירה, מגוונת ומעניינת.

נימרוד עורף, חברת I-Garden

להמשך קריאה על גינת גג לחלום בירוק