פריז אישרה את הפיכת השאנז אליזה ל"גן ייחודי "
ראשת העיר של פריז הגברת Anne Hidalgo, נתנה אור ירוק להעברת תקציב בגובה 225 מיליון יורו לשיפוץ השדרה המפורסמת ביותר בעולם, השאנז אליזה.

עוד אמרה ראשת העיר כי המהפך יקרה רק לאחר שהעיר תארח את אולימפיאדת הקיץ 2024. העבודות המתוכננות לשיפוץ השדרה, שנחשפו בשנת 2019 על ידי מנהיגי הקהילה והעסקים המקומיים, יהפכו את הקטע של מרכז פריז שמשתרע לאורך 1.9 ק"מ (1.2 מייל) ל"גן יוצא דופן". במהלך 30 השנים האחרונות איבדה השדרה האגדית את תפארתה. היא ננטשה בהדרגה על ידי הפריזאים ונפגעה מכמה משברים עוקבים: מחאת האפודים הצהובים, שביתות, בעיות בריאות וכלכלה ".

כמות המבקרים בשאנז אליזה נמצאת בעלייה אבל לצרפתים זה נראה איזור שחוק. "הוועדה קיימה התייעצות ציבורית לגבי מה צריך לעשות עם השדרה. התוכניות כוללות צמצום שטח הרכבים בחצי, הפיכת כבישים לשטחים להולכי רגל ולשטחים ירוקים ושתילת כמות גדולה של עצים לשיפור איכות האוויר.

התכנית לשדרוג השדרה המפורסמת

לפני שמשבר קוביד 19 שעצר את התיירות הבינלאומית, אמר האדריכל פיליפ צ'יאמברטה, שמשרד ה- PCA-Stream שלו ערך את התוכניות לשינוי פני השדרה, כי מתוך כ -100,000 הולכי הרגל בשדרה מדי יום, 72% היו תיירים ו -22% עובדים באיזור.

הכביש המהיר בן שמונה מסלולים משמש ככביש מעבר ל -3,000 כלי רכב בשעה בממוצע והוא גורם זיהום יותר מכביש הטבעת העמוס סביב העיר כולה.. צ'יאמברטה אמר כי השאנז אליזה הפך למקום שמייצג את הבעיות העומדות בפני ערים רבות ברחבי העולם, "זיהום, מקום הרכב, תיירות וצרכנות", וצריך לפתח את האיזור מחדש כדי לעמוד בדרישות ובסטנדרטים של הזמן "אקולוגיה, רצוי וכולל".
התוכניות כוללות גם עיצוב מחדש של כיכר 'הקונקורד' המפורסמת, בקצה הדרום-מזרחי של השדרה, שתוארה על ידי העירייה כבעלת "עדיפות מוניציפלית ". פרויקט שיפוץ הכיכר צפוי להסתיים לפני המשחקים האולימפיים ב-2024.

עוד אמר ציאמברטה שהמטרה היא לסיים את המהפך בשאנז אליזה עד שנת 2030. הידאלגו אמר ל- Le Journal du Dimanche כי הפרויקט היה אחד מתוך כמה פרויקטים שנועדו להפוך את העיר  כולל הפיכת האזור סביב מגדל אייפל ל"פארק יוצא דופן בלב פריז "

מקור הכתבה

להמשך קריאה על דגם חדש של אריח בהשראת 'עלה'