מאת: מאיה אבוטבול ואלמוג רם, צילומים: אורי פרגמן ספיר, 

הגן הבוטני האוניברסיטאי, גבעת רם, ירושלים

תיאור שלבי עבודת הזריעה של צמחי בר

תחילה נרטיב את תערובת הזריעה עד קבלת תערובת לחה ואחידה. נמלא את מגש הזריעה מבלי להדק את התערובת, ניישר את פני השטח ונזרע. יש להקפיד על מרווחים בין הזרעים, כך שלא ייוצר מצב של עודף נביטות צפוף מדי.

נבט של כרמלית, שני הפסיגים, על הימני רואים עוד את קליפת הזרע
נפזר את הזרעים על המצע, הכיסוי מתבצע ע"י ורמיקוליט עדין - בעל אחיזת מים גבוהה, ויש לכסות פי 2.5-1.5 מגודל הזרע.
כאשר הזרעים קטנים במיוחד (בוצין, ציפורנית) ניתן לערבב את הזרעים עם מעט חול. החול יאפשר לשמור על לחות בסביבת הזרע וכן יוביל לפיזור הזרעים על גבי מגש הזריעה.
מיקום- על פי רוב אין צורך בשמש ישירה לנביטה ואת מגש הזריעה נשים במקום מוצל ומאוורר.
השקיה - תתבצע בתדירות גבוהה, 3-1 פעמים ביום. יש לשמור על לחות גבוהה של סביבת זרעים העליונה במיכל ואת יתר המגש לעומקו נשאיר יבש-לח. דהיינו, לא להביא למצב של השקיית יתר ולריקבון הזרעים/נבטים.

נביטה ושתילה
זמן הנביטה נע בין ימים בודדים (חד-שנתיים) למספר שבועות (רב-שנתיים).
הזרע מתחיל משורשון שלאחריו יוצאים הפסיגים (העלים הראשונים של הצמח) - אחד (דגניים), שניים (דו-פסיגים), או רבים (מחטניים). בשלב זה לצמח עדיין אין מערכת שורשים מפותחת ונחכה לעלים האמיתיים. כאשר אלו יתפתחו, נעתיק בזהירות לכוסית קטנה לקבלת שתיל.

נבט של חוטמית, רואים את שני הפסיגים והעלים הבוגרים_resize
לפני השתילה בשטח, כשהכוסית כולה מלאה בשורשים, נעביר את השתילים לשמש מלאה, בחוץ למשך מספר ימים עד שבוע. ע"י כך הצמח יעבור תהליך של הקשחה ויהיה מותאם יותר לסביבה בה יגדל.

נבט של חוטמית, רואים את שני הפסיגים והעלים הבוגרים_resize
את פרחי הבר נוכל לשתול בערוגות או בכתמי פריחה בגן. אלה ישתלבו היטב בגינה מקיימת שתזכיר לנו את נופי ילדותנו. נעקוב אחר הצמח עוד מהיותו זרע, תהליך הנביטה, התפתחותו ועד שיא הפריחה. עם הפריחה יגיעו חרקים מאביקים שונים שלאחר ביקורם יתפתחו מהפרחים הפירות ובתוכם הזרעים. את הזרעים נאסוף מחדש לזריעה בעונה הבאה. כך נהיה ערים למעגל של הטבע, שבדרכו מספר לנו על עונות השנה המתחלפות והיופי המייחד כל עונה.

פשתנית משולשת, צמח נדיר הנובט בקלות ופורח יפה בגינה_resize
מיזם הזרעים
בגן הבוטני בירושלים אנו מקיימים מזה שנים מיזם זרעים מיוחד. כ-30 פרחי בר שונים מגודלים אצלנו וזרעיהם נארזים ומופצים בגן ובמשתלות נבחרות. במיזם זה מעורבים הרבה אנשים: מתנדבי הגן, אנשי ההאב לקיימות עירונית, קבוצות מיוחדות העוברות שיקום והעסקה בגן וכמובן צוות הגן.

זרעי תורמוס ההרים

בהזדמנות זו נזמין אתכם לבקר ולראות בלייב את תהליך הזריעה במשתלת הגן וגם ליהנות מאוסף הצמחים הגדול בארץ, 6077 מיני צמחים מהארץ ומכל העולם.

לקריאת החלק הראשון של הכתבה על הנבטת זרעי בר