התוכנית הגדולה של טויוטה

בזמן שהבטחותיו של שר התחבורה לשעבר, ישראל כץ, להקמת מרכז ניסוי לתחבורה חכמה, לא מתממשות, בטויוטה החליטו ללכת צעד אחד רחוק יותר ולהקים עיר ניסויית שלמה (בערך).

תחבורה חכמה

בתערוכת ה-CES בלאס וגאס הפתיעה טויוטה עם תכנית להקמת מתחם עירוני שישמש פלטפורמה לניסויים בתחבורה עתידית. השטח צפוי להיות בגודל של כ-175 דונם בסמוך להר פוג'י, יפן, וכל אמצעי התחבורה שבה יהיו אוטונומיים ונקיים מזיהום. תחילת עבודות הבניה נקבעה ל-2021.

העיר הניסויית תוקם בסמוך להר פוג'י שביפן

בהצגת הפרויקט, אמר אקיו טויודה נשיא טויוטה: "בניית עיר שלמה מהיסוד, אפילו בקנה מידה קטן, היא הזדמנות ייחודית לפתח טכנולוגיות עתידיות, כולל מערכת הפעלה דיגיטלית לתשתיות עירוניות. עם אנשים, בניינים וכלי רכב שכולם קשורים ומתקשרים זה עם זה באמצעות נתונים וחיישנים, נוכל לבדוק את טכנולוגיית הבינה המלאכותית המקושרת, הן בתחום הווירטואלי והן בתחום הפיזי, ולמקסם את הפוטנציאל שלה".
בעיר העתידית צפויים להתגורר דרך קבע כ-2,000 תושבים וחוקרים ובכך היא תשמש כ"מעבדה חיה" לבחינה ופיתוח טכנולוגיה מתקדמת במספר תחומים כמו יכולות אוטונומיות, רובוטיקה, ניידות אישית, בתים חכמים ובינה מלאכותית בתנאי אמת.

משרדי טויטה

העיר תבוסס על מערכת אקולוגית מקושרת המופעלת על-ידי תאי דלק מימן, טכנולוגיה אותה מנסות טויוטה ויונדאי לקדם לאחרונה, עד כה ללא הצלחה יתרה, בעיקר בגלל בעיות תשתית. מרבית המבנים יוקמו מעץ בשילוב תרכובות חומרים מקומית בשיטות עבודה רובוטיות, כאשר על הגגות יותקנו פאנלים סולריים לטובת אספקת חשמל נוספת.

העיר תכלול סוגים שונים של רחובות, בהם כאלה שיאפשרו תנועת כלי רכב מהירים בלבד, ואחרים שישלבו תנועת כלי רכב אטיים יותר, אמצעי תחבורה אישית והולכי רגל. עוד בתכנית - טיילת, פארק ואזור בילוי המיועדים להולכי רגל בלבד. מערכת כלי רכב אוטונומיים תאפשר הסעת תושבים, משלוחים שונים וסחורה.


כתב: הלל פוסק , פורסם: 08.01.20 מקור הכתבה

להמשך קריאה אודות פרוייקטים להתמודדות עם שינויי האקלים