הגינה נמצאת במשק שבעברו היה משק חקלאי ומצדו המזרחי ממשיכים השדות החקלאיים של המשפחה, שכיום נטועים בהם עצי אבוקדו. גודלו של השטח כ-4 דונם והבית נמצא כמעט במרכזו, כך שהגינה מקיפה אותו מכל צדדיו.

מאת: טל ואלישע, תכנון והקמת גינות*

בתכנון הגינה רצינו לנצל את יתרונות המרחב הקיים, כך שהגינה פתוחה ויוצרת רצף אל תוך השטחים החקלאיים.
מתוך רצון כדי למקסם את החיבור בין הטבע לבין גינת בית במושב חניאל נשתלו עצי האבוקדו שבשטח החקלאי הצמוד בניצב לחצר, כדי לאפשר מבט פתוח אל הנוף שמעבר.

פינה אינטימית בפאתי הגינה

תכנון של גינה, כל גינה, מתחיל עבורנו במפגש אישי עם הלקוחות, בו אנו לומדים על החלומות שלהם, מנסים להבין את הצרכים, ומגדירים את הקווים הכללים של הגינה. לא פחות חשוב, אנו מציגים את ה"אני מאמין" שלנו שמתבטא גם בעיצוב וגם בשירות אותו אנו נותנים. כשנגמר שלב התכנון, נצא לבצע יחד עם הצוות שלנו את העבודה בשטח, שתסתיים רק כשכל העצים נטועים, הדשא מונח והפרחים צובעים את הנוף הפרטי של הלקוח. יש עוצמה רבה בלראות רעיון שהתחיל על הנייר נפרש על עשרות או מאות מטרים רבועים, קיים וממשי, מקשט את מסגרת הבית.

סלעים תוחמים את ה"גבעות" ואת הצמחייה

הגינות שלנו מתאפיינות בסגנון כפרי והעיצוב מושפע מן הטבע ומשלב שימוש בחומרים טבעיים כגון: סלעים, שבילי אבנים, שבבי עץ ממוחזרים, משחקי טופוגרפיה וצמחיה מגוונת. כל אלה ישמשו כחלק מתכנון ועיצוב הגינה ויתוו את אופיה.

חשוב לנו להביא את הטבע והסביבה הטבעית לתוך הגינה הפרטית, ליצור מרחבים פתוחים, צמחייה פראית שמשתלבת במרחב, משחק של גבהים, חומרים ומרקמים כך שלבסוף הגינה המעוצבת באופן מלאכותי מקבלת אופי טבעי, כזה שמזכיר לנו את הנוף הקיבוצי בו גדלנו.

שימוש חוזר באותם אלמנטים בכל הגינה

את התפיסה הזו יישמו בגינה במושב חניאל, שתוכננה ועוצבה בסגנון טבעי. התכנון התחיל מאפס, ובשיתוף פעולה צמוד עם בעלי הבית היה לנו הרבה מרווח ליצירתיות ולהכנסת אלמנטים מגוונים לגינה. הקו המנחה היה תכנון בקווים אמורפיים אשר יוצרים שטחים שונים בגינה שמעניקים תחושת זרימה, שייכות לחוץ, אסטתיקה ויופי. כל זאת תוך התגברות על אילוצי השטח והתחשבות בתנועה של כלי רכב והולכי רגל אל הבית, חיבור בין הבית לחוץ, מיקום איזורי הפעילות השונים וכדומה.

הגינה נמצאת במשק שבעברו היה משק חקלאי ומצדו המזרחי ממשיכים השדות החקלאיים של המשפחה, שכיום נטועים בהם עצי אבוקדו. גודלו של השטח כ-4 דונם והבית נמצא כמעט במרכזו, כך שהגינה מקיפה אותו מכל צדדיו.

סקיצה של תוכנית הגינה

בתכנון הגינה רצינו לנצל את יתרונות המרחב הקיים, כך שהגינה פתוחה ויוצרת רצף אל תוך השטחים החקלאיים. מתוך רצון למקסם את הנוף והזרימה בין המטע, שנשתל במקביל לעבודתנו, לבין הגינה, ייעצנו להפוך את כיוון שתילת המטע כך שבמקום להישתל בקו מקביל לקו השטח, הם נשתלו אנכית לשטח.

מתוך הבנת צרכיו וחלומותיו של הלקוח, יצרנו כמה פינות אינטימיות בגינה. תחת עץ פקאן שהיה בשטח הקמנו פינת ישיבה על משטח מאבני ג'מעין, ביניהן משתרעות בדואט מעניין סיגלית אוסטרלית ודיכונדרה. הוצבה שם נדנדה ולצידה נשתל עץ פלומריה ריחנית "פיטנה". המתחם הוקף בשיחים בינוניים בגודלם שיצרו תחושת אינטימיות, פרטיות ושלווה, אולם בחלק הפונה אל הדשא הושאר מרווח לצפייה על המתרחש בחצר.

צמחיה בסגנון פראי המשתלב במרחב

בקצה המדשאה, כעשרה מטרים מהבית, הוקמה פינה מרווחת ופתוחה לבילוי משפחתי ואירוח. לשמירה על הרמוניה בין חלקי הגינה השונים, ריצוף איזור זה נעשה גם הוא על ידי שימוש באבני ג'מעין, שחוברו בבטון ליצירת משטח אחיד.

בלב הפינה אזור מדורה הבנוי בעיגול משתי קומות של אבני ג'מעין, כך שבמרכזו ניתן להדליק מדורה בביטחה. את השטח מקיפים סלעי ג'מעין גדולים המשמשים כספסלי ישיבה.

פינת ישיבה ומרגוע

בנסיון להכניס את אווירת המשק החקלאי אל תוך הגינה עצמה, ניטע בוסתן גדול של 30 עצי פרי ונוי, שמלווה את הגינה ממערב למזרח עד למפגש עם עצי האבוקדו שבמטע. הקרקע חופתה בשבבי עץ לקבלת מראה טבעי, לשמירה על לחות הקרקע, למניעת הצצה של עשביה ועוד. עצי הנוי הנבחרים היו זוג עצים של אלביציה צהובה. עצים נשירים מותנים, אלו יצלו על הבית בקיץ ויאפשרו כניסה של קרני שמש בחורף.

בבוסתן ניטע מגוון רחב של עצי פרי כגון שסק,נקטרינה,תפוח ענה, אבוקדו, ליצ'י והדרים למיניהם, התואמים את העדפותיהם הקולינריות של בני הבית. העצים נשתלו בגודל שיאפשר ליהנות מתנובתם כבר בעונת הפרי הסמוכה לנטיעתם.

העצים נתנו פריים באופן כמעט מיידי

להעמקת התחושה הטבעית שרצינו ליצור בגינה, בחרנו במשחקי הטופוגרפיה. יצרנו גבעות ועמקים המכוסים צמחיה ומוקפים בסלעי לקט לתמיכת האדמה בגבעות. משחק הגבהים בגינה מוסיף עומק, עניין, ומגדיל את שטח הפנים לשתילות.

בתוך סלעי הלקט, המגיעים עם חורים טבעיים, פוזרו פקעות ובצלים אשר מעניקים בחורף הפתעות נעימות כמו רקפות, נרקיסים, חוטמיות ועוד. בגבעות נשתלו לוונדר משונן, דייאטס גדול-פרחים, גאורה לבנה, פרומסקיה, מרווה צחורה ומרווה קטנת-עלים 'הוט ליפס'. בעמקים נשתלה צמחיה נמוכה ומשתרעת למילוי השטח, כמו גזניה אפורה, נציץ פודוקרפוס, דיכונדרה מכסיפה וחמנית החופים.

השבילים נבנו מאבני מדרך

השבילים בגינה עשויים אבני מדרך, שביניהן נשתלה צמחיה משתרעת ולצידן צמחיה פראית יותר המלווה את השבילים, ופוזרו סלעי לקט ליצירת תחושה של טיול בטבע.

עץ זית שנשתל על אחת ה"גבעות"

לשמירה על קו עיצוב אחיד בין כל חלקי הגינה השונים, הקפדנו לשלב גם בפינות החמד המשפחתיות והאינטימיות את אותם החומרים בהם השתמשנו באיזורים אחרים בגינה כגון משטחי אבן טבעית וצמחיה דומה המקיפה את הפינות הללו, ונותנת הרגשת פרטיות בגינה הפתוחה.

שותפות עוד מימי הילדות

אנחנו טל ואלישע, מייסדים ושותפים בעסק "טל ואלישע תכנון והקמת גינות". השותפות בינינו החלה עוד בימי ילדותנו המוקדמים, בהם התרוצצנו במרחבים הפתוחים של המקום בו
גדלנו - בקיבוץ העוגן שבעמק חפר. כילדים, המרחבים אפשרו חופש, תנועה ומשחק, ועם ההתבגרות למדנו להעריך וליהנות מהיופי של הטבע הפראי הסובב אותנו ומהרוגע שהנוי המתוכנן של הקיבוץ מעניק.

כשהגיעה השעה לבחור מקצוע היה זה ברור שאנחנו הולכים ללמוד אדריכלות נוף. את העסק הקמנו עוד בזמן הלימודים ואנו נהנים מהעבודה בו בשש השנים האחרונות.

אנחנו מאמינים שהיופי והעמידות של הגינה נקבעת כבר משלב התכנון. תכנון נכון יעניק לגינה יופי ופריחה למשך כל השנה ועמידות לאורך שנים. התכנון כולל בתוכו גם את הכנת התשתיות, הכנת הקרקע, הנחת קווי ההשקיה באופן ‏שיאפשר ללקוח לשלוט על כל הגינה בלחיצת כפתור, בחירת הצמחיה העמידה והנכונה עבור הגינה הספציפית וסידור המרחבים שיספקו ללקוח שימוש והנאה מקסימליים מגינתו.

*טל ואלישע, תכנון והקמת גינות

 

להמשך קריאה על הרפתקה ירוקה בגינה