טבעי מול סינטטי

האם אתם אוהבים את הסדר והניקיון של הדשא הסינטטי ואת העובדה שאין צורך לכסח אותו, או שאתם מאלה שטוענים שאין תחליף לדשא הטבעי? רודיך גדיאל שייך ללא ספק לקבוצה השנייה, הוא מביא כאן שלל נימוקים התומכים בעמדתו

נימוקים בעד דשא טבעי

מאת: רודיך גדיאל, עצהשדה

מחשבות מול עובדות

אנשים חושבים שספורטאים מקצועיים, מאמנים ואוהדים מעדיפים דשא סינטטי.
העובדה היא שכל המעורבים בספורט מקצועי מעדיפים דשא טבעי בשל יתרונו כמצע גמיש להקפצה ולגלגול כדור ובעיקר משום שהוא סלחני במגע עם הגוף.

אנשים חושבים שדשא מלאכותי אינו משפיע על הסביבה משום שאינו חלק מהמערכת האקולוגית.
העובדה היא שדשא מלאכותי גורם נזק סביבתי בגלל כימיקלים שנפלטים ממנו ונשטפים לסביבה.

אנשים חושבים שדשא מלאכותי יותר ידידותי לסביבה משום שאינו דורש משאבים כמו דשא טבעי.
העובדה היא שדשא טבעי אמנם צורך מים ולעתים גם שימוש בקוטלי חרקים לשמירה על בריאותו אך תרומתו לסביבה עולה בעשרות מונים.

אנשים חושבים שדשא מלאכותי המורכב מגרגרי חול עם מילוי המבוסס על גומי מקטין נזקי פציעות הנגרמות מהחלקות ונפילות.
העובדה היא שמגע עם המשטח המחוספס של תערובת החול והגומי גורם לשפשופי עור שהם פתח לזיהום ולדלקות.

אנשים חושבים שמשטח מלאכותי הוא יותר סטרילי.
העובדה היא שהחומרים המשמשים לייצור דשא מלאכותי אינם נושאים חיידקים כשלעצמם אך בתוספת נוזלי גוף ואבק הם מצע לגידול חיידקים מכל הסוגים. חומרי ניקוי המשמשים לחיטוי המשטחים עלולים להחמיר את הבעיה.

אנשים חושבים שהניקוז של דשא מלאכותי טוב יותר מניקוז של דשא טבעי.
העובדה היא שבעלים של דשא מלאכותי נחשפים לבעיות קשות במערכת הניקוז.

אנשים חושבים שדשא מלאכותי עמיד יותר מדשא טבעי.
העובדה היא שהמגוון הרחב של זני הדשא הטבעי מותאם למגוון רחב של תנאי גידול ואקלים ודשא טבעי הוא בעל יכולת התחדשות. לעומתו דשא סינטטי הוא בעל אורך חיים של 8 שנים, ואחרי תקופה זו ישנן עלויות גדולות בהסרת הדשא והחלפתו בחדש.

אנשים חושבים שדשא מלאכותי דורש מעט תחזוקה ולכן הוצאותיו השוטפות נמוכות או זניחות.
העובדה היא שדשא סיננטי מחייב השקעות ניכרות בהכנת השטח, ניקוי, הטלאה, תיקוני בלאי ומי קירור. כאשר מצרפים את כל ההשקעות הנ"ל, במקרים רבים העלות השנתית של הדשא הטבעי תהיה נמוכה יותר.
אנשים חושבים שדשא מלאכותי הוא בעל שימושים רבים יותר מדשא טבעי.
העובדה היא שדשא טבעי תורבת למגוון רחב של תנאים והוא בעל יכולת תיקון עצמאית.

אנשים חושבים שניתן להנות מדשא מלאכותי בכל מזג אוויר.
העובדה היא שדשא סינטטי יכול להגיע לטמפרטורות גבוהות שיכולות לגרום לכוויות.

אנשים חושבים שהחומרים מהם מיוצרים דשאים סינטטים אינם מזיקים.
העובדה היא שדשא סינטטי מיוצר מגומי. כשחומר זה מתחמם הוא רעיל לאדם.

יתרונות הדשא הטבעי

בזמן שאנו ערים להתחממות הגלובלית, זיהום האוויר ומודאגים מפליטת פחמן, חשוב לראות את יתרונות הדשא ותרומתו לסביבה, לבריאות, לכלכלה ולחברה. אסטרטגית השימוש בדשא היא הפתרון ההגיוני והכלכלי ביותר לתקוף את אפקט החממה באזורים עירוניים. גינה מטופחת בכלל ודשא בפרט מעלים את ערך הנכס.
דשא הוא חיפוי קרקע לא יקר יחסית אשר מגן עליה מסחף של מים ורוח וכן הוא משמר מים בגלל תכונתו לקלוט ולשמור מים עודפים שמחלחלים לאדמה. אחד מיתרונותיו הגדולים של דשא הוא יכולתו לטייב את האדמה על ידי תחלופת השורשים ורקמות הצמח שלו.

פחמן-חמצן
כידוע, אנחנו האנשים ובעלי החיים שסביבנו זקוקים לחמצן. אנחנו קולטים חמצן ופולטים פחמן דו חמצני. הצמחים שמסביבנו קולטים את אותו הפחמן דו חמצני ופולטים חמצן.17 מ"ר של דשא מספק מספיק חמצן עבור אדם אחד ליום. כלומר, 85 מ"ר של דשא השתול בבית צמוד קרקע ממוצע, מספק את החמצן לחמש הנפשות שגרות בבית. פארק או מגרש כדורגל בגודל של 8 דונם קולט 8 טון של פחמן בשנה.
ערך מוסף שיש לדשא הוא ביכולתו לקלוט אבק ולכלוך הנפלטים לאטמוספירה. באוניברסיטת פנסילבניה התגבשה ההערכה הקיימת כיום לפיה הדשאים קולטים 12 מיליון טון של אבק ולכלוך הנפלטים מידי שנה לאטמוספירה.
דשא משחק תפקיד חשוב בשליטה על האקלים שלנו. אזורי מדשאה מורידים את הטמפרטורה במהלך היום על ידי קליטת קרני השמש ופליטת החום בהדרגה בשעות הערב.
דשא קולט כמות מסוימת של קרינה סולארית לצורכי הפוטוסינטזה. בערך 50% מחום השמש הפוגע בדשא נבלע בתהליך זה. מדשאה בגודל של 150 מ"ר שוות ערך ל 9 טון קירור (תפוקה של 9 מזגנים בהספק אחד כ"ס כל אחד).

יתרונות בריאותיים

חולים שאושפזו בבתי חולים אשר ניתן להם נוף לטבע, הבריאו מהר יותר מחולים אשר קיבלו חדרים עם חלונות פנימיים לבית החולים.
שני שאלונים שחולקו להורים לילדים עם בעיות קשב וריכוז הראו שביצוע פעולות באזורים ירוקים מפחיתים את הסימפטומים של הבעיות.
דשא מסביב לבתים שמכוסח קצר אינו מצע אהוב על חרקים המעבירים מחלות ומהווה פתרון מאוד נוח לשמירה מפני נחשים ועקרבים. הוא גם מהווה מחסום מפני התפשטות דליקות.
ממחקר שנעשה באוניברסיטת קליפורניה, פסיכולוגים שחקרו את הקשר בין אנשים לצמחים מדווחים על תועלת (בבדיקת לחץ דם ודופק) שב"טבע שליד" (דשא ושטחים טבעיים ירוקים).

היתרונות בתימצות

* קליטת גזי חממה וייצור חמצן * שימור קרקע ומניעת ארוזיה * מניעת אבק * סינון וטיוב מים – השקייה במים שוליים * הקטנת נגר - העשרת מי תהום * מיזוג טמפרטורות – שמירה על לחות אוויר מאוזנת באקלים חם * משטח נעים, קפיצי ונקי – מתאים למשחקי ספורט והנאה ללא תאונה.

החומר הנ"ל תומצת ממחקרים ומאמרים שונים: אונ' מיזורי - ד"ר פרזנבורג , אונ' בריגהם – ד"ר פרנק וויליאם, האגודה האירופאית לזרעי דשא, The Lawn Institute – ארה"ב.
להמשך קריאה על זני דשא ושיקולים בבחירת הזן המתאים חלק א'