אחד האתגרים הגדולים העומדים בפני מתכנן גינות הוא להבין את רצונותיו של הלקוח, גם אם זה לא יודע להגדיר אותם במדויק. ובהמשך, כמובן, ליישם את הרצונות הללו בגינה

כתבה וצילמה: נורית ברכה לוי, מעצבת גינות

בימים אלו בהם מגפת הקורונה משתוללת בעולם ואנו נאלצים לצמצם את עצמנו ולהסתגר בבתים, צמחה ועלתה לה הזדמנות פז, לחקור ולגלות מחדש את הבית עם הנוף שעוטף אותנו.
רעננה כניסה לבית
בכתבה זו שלפניכם, בחרתי להציג תמונות של גינות שעיצבתי יחד עם הלקוחות ובהשראתם, בהתאם לפרמטרים שהגדרנו מראש בפרוגרמה ובהתאם לקווי המתאר הרגשיים והחווייתיים שמביא אתו כל לקוח/ה.

כמתכנני נוף, חשוב לנו להבין את "שפת הלקוח" ולברר את ההגדרות בהם הוא משתמש, שכן ה"יפה" שלי הוא לאו דווקא היפה שלו, והמודרני שלי לא תמיד מספיק מודרני בשבילו. מוטל עלינו לזהות עבור מי אנחנו מתכננים ולהתעכב עוד רגע בשלב ראשוני זה.
מראה אלגנטי, קו נקי, תחושה של שקט וניקיון
עלינו לשאול את כל השאלות המנחות הנדרשות ולקבל תשובות ברורות עד כמה שניתן. בדרך זו נוכל לעזור ללקוח להבין את רצונותיו ולהגדיר את אופי ומראה הגינה על כל הפונקציות החשובות לו, שכן בסופו של דבר "סיפור הגינה" מתבסס על שלב קריטי זה.

התהליך הינו לעתים ממושך. נדרשות כמה וכמה פגישות לגיבוש הפרוגרמה, לא מעט שיחות טלפון, מספר סקיצות וגם שימוש בתמונות של גינות עוזר לנו מאוד להבין ולחדד את מראה הגינה, סוג הצמחיה, רמת התחזוקה וכמובן עלויות הביצוע. כל הפרמטרים הנ"ל מתחברים לפרוגרמה. בסופו של דבר השקעה זו מוכיחה עד כמה התהליך חשוב ואין מקום לקיצורים.
אלגנטיות בעיצוב גינה בצהלה
צד נוסף במשוואה הזו היא כמובן האישיות שלנו כמתכנני נוף. האופי של כל אחד ואחת, רמת הרגישות, האינטואיציה, התקשורת ויכולת ההקשבה, לצד ראיה מרחבית, דמיון ויצירתיות. היכולות והכישורים הנ"ל, בחלקם טבועים בנו, בחלקם ניתנים ללמידה ובחלקם מתפתחים עם השנים, עם הגיל והניסיון.

כל היכולות שמניתי הם כלי עבודה ייחודי ואנושי למקצוע הזה בו אנו מתכננים ויוצרים מקום עם אופי ואווירה עבור אנשים שהם שונים מאתנו ונדרשנו לדייק עבורם את סביבת החיים שלהם.
חדר בגינה עטוף בצמחייה
ברגע שהתקשורת עם הלקוחות טובה ונוצרת שפה משותפת, ניתן להתחיל לרקום את זהות הגינה.

נחזור כעת לאופי הגינה ולתחושות שכל גינה מעלה, כל אחד מהמקום האישי שלו, שכן כל אדם שונה מרעהו וכל גינה שונה מחברתה.

כפי שכולנו יודעים ומרגישים, לצמחיה יש כוח אנרגטי בעל השפעה משמעותית על הגוף והנפש גם יחד. בתוך תוכנו אנו יודעים שעם תחושות בטן לא מתווכחים! ישנם מסרים פנימיים שמאותתים לנו בדרכים שונות על אי נוחות, מצוקה ולחץ כמו גם על רוגע, נוחיות ושלווה. ברוב הפעמים תחושות אלו מבטאות את הדבר האמיתי, הרבה יותר טוב מהשכל הישר.
פינה אינטימית מבודדת עטופה עצי הדר
לפני זמן מה, פגשתי אדם יקר שתיאר במדויק את הלך הרוח לפי התפיסה שלו ואני תרגמתי את הנאמר לעולם הדימויים שלי והנה אני מביאה זאת בפניכם: "לכל צמח יש תהודה המתפזרת במרחב ונושאת מטען אנרגיה שיוצר גלים ותדרים. מקבץ של צמחים יוצרים מוסיקה, תנועה – והרמוניה". הדימוי המקסים הזה הוא כלי עבודה עבורי ואני משתדלת ליישם אותו, בשיתוף עם הלקוחות, בכל מקום ובכל חלל בגינה.

על מנת להמחיש את שנאמר פה, בחרתי להציג תמונות ממספר פרויקטים שעשיתי במהלך שנותיי הרבות (25 שנה) כמתכננת נוף. פרויקטים אלו שבחרתי להראות, לימדו אותי הרבה וחידדו את הקשר ביני לבין המקצוע שבחרתי כמעצבת סביבה ונוף עבור אנשים שונים ומגוונים.

מגיל צעיר אני חיה ונושמת טבע וצמחים. אוהבת מאוד עיצוב, חשופה
לסגנונות, פתוחה לטרנדים, מתלהבת מחידושים והכל עם רגישות גבוהה לסביבה.

תהליך עיצוב גינה ממצב גולמי או כחלק משיפוץ – מלהיב ומרגש. השינוי והטרנספורמציה שעוברים החללים השונים יוצרים מקום חדש ואווירה אחרת לגמרי וקשה להישאר אדישים לזה.

אני מאוד מחוברת למקצוע שלי, נהנית לפגוש ולגלות אנשים כשלכל אחד ואחת עולם פנימי עם דימויים, זיכרונות, ריחות, חלומות וכל אלו נחבאים ומחכים להתגלות ולבוא לידי ביטוי גם בבית וגם בגינה.

ההנאה הכי גדולה במקצוע לאחר שמסיימים פרויקט, זו התגובה של הלקוח/ה שמרגישים חיבור למקום, מלאים בהנאה ושמחה בלב.... ואני, זה התענוג הגדול שלי. אני מחייכת לעצמי ומתמלאת באושר וסיפוק רב. הצלחתי.

נורית ברכה לוי, מעצבת גינות ליצירת קשר