כתבה וצילמה: רויטל לוריא, הנדסאית אדריכלות נוף, מעצבת גינות

כשתיקראו שורות אלו אני מקווה שכולנו נהיה כבר אחרי מגפת הקורונה בריאים ושלמים, אך עם החזרה לשגרה המבורכת כנראה שלנסוע לטייל בעולם בכל הנופים האהובים ייקח עוד קצת זמן. בינתיים אנחנו יכולים ליצור כל אחד בביתו את האוירה, הטעמים, והניחוח הזכור ממקום רחוק.

לדמיין שכל טיול בגינה יזכיר לנו טיול או מקום אהוב במיוחד.

תיחום ערוגות העצים באבן בהשראת גינות ביוון

אפשר ליצור גינה עם קריצה לנופש באיי יוון או נוף כפרי שאנו זוכרים מטיול בטוסקנה איטליה, ואפשר ליצור גינה בהשראת הגינות היפניות האייקוניות. כל נוף יכול להיות ההשראה ליצירת תמונות נוף אהובות ובעזרת התאמות לעשות לו עליה לנוף ואקלים הישראלי .
בכתבה זו אנסה לתת לכם טיפים ורעיונות כיצד ליצור את הנוף האהוב אצלכם בחצר.

חופשה ביוון כל השנה

כדי חרס מיוון על גדר לבנה
משפחה שאוהבת לנפוש כל קיץ בחופי איי יוון פנתה אליי לתכנן את חצר ביתה אחת הבקשות העיקריות הייתה ליצור אווירה של חצר יוונית. אחת התמונות האייקוניות שעולה בראש כשחושבים על הכפרים באיי יוון היא אותם בתים לבנים צפופים בנויים על צלע ההר, שבילי אבנים צרים בינות לבתים, חלון או גדר כחולה, פינות חבויות מנוצלות לערוגה ותחומה באבן מקומית , כדי חרס שתולים בגרניום ואולי איזה מטפס על הקיר. ביחד דפדפנו באלבומי המשפחה וזיקקנו את האלמנטים שאנחנו רוצים בגינה שיתרמו לנו ביצירת האווירה הכי הרבה.
הבית הוא בית שקיים כבר מס' שנים, ובתכנון הייתי צריכה להתחשב בריצופים קיימים, הפרשי גובה קיימים עצים קיימים וכמובן בעוד דרישות וצרכים של בני הבית.


אחד הדברים הראשונים שעשינו הוא הפיכת גדר אבן פראית קיימת בעזרת שכבות של מילוי בטון וטיח לקיר לבן וחלק ועליו גדר כחולה, והבעלי הבית הוסיפו כדי חרס שהביאו מיוון לקבלת מראה אותנטי, ריצפנו את החצר במשטחי אבן בזלת בהנחה פראית ובניהם פוגות רחבות בצבע בהיר מנוגד, תחמנו עצים בערוגות מוגבהות בבניה מאבן, יצרנו הפרדה ויזואלית לאזורי השירות על ידי קיר משרביות, הוספנו שתילה של צמחיה ים תיכונית כגון זית ולוונדר ספסל, כמה כדים עם גרניום והופה אנחנו ביוון.

געגוע לטוסקנה איטליה

מטפסים מחופים בריקים מזכירים את הנוף הטוסקני
נופי הווילות בטוסקנה מתאפיינות בבתי אבן עתיקים עטופים בגינות ירוקות ושופעות, שיח מטפס על הקיר, בריכת שחיה מפנקת, מרפסות קטנות עם שיחי גרניום משתפלים, שדרות ברושים ומסביב גבעות מוריקות, נוף של פרדסים וכרמי זיתים וגפנים, שדות לוונדר וחרדל.
כשמשפחה פנתה אליי לתכנן את חצר ביתה החדש בתכנונו של האדריכל הושע קרופ, המילה טוסקנה מיד עלתה לשיח ולהגדרת האווירה. הבית בצבעי אדמה, מחופה בקירות בריקים, בחצר מרפסת דק עוטפת את הבית עם עמודי מחופים בבריקים, גג רעפים מדורג ומרפסות עם מעקה ברזל מסוגנן.

אני המשכתי את הקו התיכנוני הזה לגינה ויצרתי גינה שופעת ופורחת עם עצי פרי לרוב שיחי לוונדר ומרווה, יצרתי פתחים בדק למטפסים על העמודים בשילוב שיחי גרניום, והוספתי שדירת ברושים סביב הבריכה, עץ זית בכניסה, ריהוט גן מזמין, פנסי נחושת על העמודים וכבר אפשר לשמוע אופרטה איטלקית מתנגנת ברקע..

גן יפני ישראלי

הפרשי הגובה הקיימים נוצלו ליצירת בריכת נוי בשני מפלסים
הגן היפני הוא ביטוי של אהבת היפנים את הטבע הסובב אותם החל מההרים, האגמים וחילופי עונות. הגן היפני מושך תיירים מכל העולם בכל עונות השנה כדי להנות ממראות כמו פריחת הדובדבן או צבעי שלכת מרגיעים, אבל בעיקר הגן היפני משרה רוגע. הגן הוא יצירה של שלמות מעשה ידי אדם להערצת הטבע והייחודי שבטבע כמשכן האלוהי, שילוב בין הטבעי למלאכותי. והוא בעצם יצירת נוף סימבולי שלכל אבן או עץ יש משמעות באופן ההנחה או הגיזום.
משפחה שעוסקת בקשרי מסחר עם יפן ומרבה לבלות ביפן היה ברור שההשראה לגינה היא גני הזן של יפן. בתהליך תכנון קפדני תוך ניסיון למצוא תחליפים מקומיים לאפקטים אייקונים בגן הזן היפני. בגן באופן טיבעי יש שני מפלסים שנוצלו ליצירת בריכת נוי בשני מפלסים עם מפל מים בניהם ודגי זהב שוחים בבריכות העליונה והתחתונה, שימוש בדשא הגבעות זוסיה טינופילה במקום גבעות הטחב האופייניות, חיפוש של סלעים כדי ליצור אלמנטים דמויי ההרים פיזור חלוקי נחל לבנים משיש קררה, שביל אבני צפחה ירוקה, פסל בודהה, ספסל אבן ושער כניסה עגול הנעשה על ידי אומן אבן.
אז בפעם הבאה שאתם יוצאים לחצר תחשבו איפה הייתם רוצים לנפוש כל השנה, עד הנסיעה הבאה שלנו לחו"ל.

ליצירת קשר עם רויטל לוריא

לקריאת כתבה נוספת מאת רויטל לוריא על עיצוב גינה