כיצד ליצור עניין בגינה באמצעות עלווה מגוונת בצבע, בצורה ובגודל

כתבה וצילמה : רונית זקס רמת הנדיב

 


מרקם או טקסטורה, הוא מכלול של מאפיינים העולים בחושי המישוש או הראייה של פני שטח כלשהו. בעולם הצומח מתייחס המרקם לצורת העלווה, לדרך שבה היא מסודרת בצמח, ולגוון העלים. בנוסף ניתן להכיל במונח זה גם את הפריחה והפירות, שיש להם לא פעם אפקט רב-רושם, המעורר פליאה. על ציר הזמן, הפריחה היא קצרת המועד ביותר: ימים או שבועות ספורים. הפירות מצליחים להישאר על הענפים זמן רב יותר, לפעמים חודשים. אבל מי שעושה את העבודה הכי טובה לאורך שנים הם העלים. בחירה של צמח לפי צבע העלה, צורתו וגודלו הם כלים פשוטים ומצוינים ליצירת עניין בגן.


מרקם עדין ומרקם גס
המרקם העדין הוא פועל יוצא של גודל העלה. הדקים, המנוצים והקטנים הם העדינים שבחבורה. צמחים כאלו צריכים להיות קרוב לעין המתבונן, כך שיוכל להבחין בפרטים הקטנים וליהנות מהם. צמח בעל עלווה עדינה שימוקם רחוק מהצופה ייראה כגוש אחד, ויאבד מיופי סידור העלים וממורכבותם המיוחדת. לאורך צירי ההליכה, באזורי הישיבה ובמקומות בהם קשר העין עם הצמח קרוב, העדינים יעשו עבודה טובה. במרקם העדין נמצא את הערערים, דגניים בעלי עלווה עדינה ככריך אושימי, ננדינה תרבותית בעלת העלווה הצבעונית שעליה מעניינים בצורה וגם בצימוח, ננדינה קומפקטום 'פייר בול', געדה שיחנית.
צמחים בעלי עלים במרקם גס וגדול נמקם הרחק מעיני הצופה. בפרספקטיבה כזו, העלים אינם מאיימים בגודלם, וצורת הצימוח של הצמח כמכלול נראית במיטבה. עם זאת, כאשר מבקשים ליצור נקודת ענין מיוחדת כמו מוקד פיסולי בתחילתו של שביל או בסופו, ניתן להשתמש בצמחים בעלי מרקם גס, שהם בדרך כלל מיוחדים וייחודיים. כדוגמה ניתן להביא את הדרקונית הקנרית, סביון רחב עלים, אגבה רכה, אקליפה ועוד.

גוון העלים
עבור אנשים רבים, קיר בית צבוע לבן אינו נחשב "צבע". בגנים נוטים להתעלם מהצבע הירוק כאילו אינו צבע. אבל הרגישים וחדי העין, יגלו עולם שלם של צבעי עלווה בקשת רחבה שאינם ירוקים דווקא, מצבע לבן וכסוף דרך זהוב, ירוק ברונזה ועד כחול-אפור. גן מתוכנן היטב מנצל את המופע הקבוע של העלים הצבעוניים, בהתאם לנתוני התאורה. באזורים מוצלים עלווה בהירה כמו של ירקה מפוספסת מחזירה את האור, בעוד שבשמש הלוהטת תנצנץ דורנטה תאילנדית זהובה. הצבע האפרפר של רבים מצמחי ארץ ישראל נראה נפלא על רקע ירוק, מרענן, מוסיף ענין ושומר על הרגשה רגועה.
ומה בשורה התחתונה? מוזר ככל שנשמע, ניתן לתכנן נוף צבעוני באמצעות צבעי עלווה בלבד, ולהשתמש בטקסטורה כאלמנט קישוטי ומגוון. תכנון גן מבוסס עלווה, עושה שימוש במרקם ובצבע בכל צורות הצימוח, החל בעצים דרך שיחים וכלה בעשבוניים ומשתרעים. קשת הצבעים בגווני הירוק, אדום, צהוב ועד סגול, מעשירה את הגן במימד אחר. אתם מוזמנים לראות דוגמאות צומחות לאורך השנה בגני רמת הנדיב, שמלבד הערך המוסף של המרקם, הצורה והצבע הם גם צרכני מים צנועים עם דרישות אחזקה נמוכות.

להמשך קריאה על עוצמת הפריחה של עצים ושיחים