על עוצמת הפריחה של עצים ושיחים

כתבה : רונית זקס, רמת הנדיב

צילומים: שגיא שגיב, רונית זקס

יש אנשים שהמילה פריחה מעוררת אצלם גריפת חוטם, ותקווה שהעונה בה האבקנים מסתובבים חופשי באוויר תסתיים כבר, כדי שיוכלו לחזור לשגרה יבשה, נטולה תסמיני אלרגיה. יש בני מזל שהפריחה, ובמיוחד זו האביבית, מתקשרת מיד למראה צבעוני ומלבב המתפשט בכל כיוון. אז לא משנה אם אתם שייכים לזבי החוטם, למתמוגגים או לשניהם, השורות הבאות מחדדות את מה שכבר חשתם מזמן: הפריחה מעוררת, ופי כמה וכמה כאשר היא על עצים גבוהים ועל ענפי שיחים.

בוהניה מגוונת בפריחה צילום:שגיא שגיב.
עצים פורחים
עצים, מלכי הגן עושים לנו טוב : פרופורציה לעולם הדומם הנבנה לגובה במהירות, אוויר נקי, הצללה - אלו רק חלק מיתרונותיהם. עץ בפריחה הוא בונוס בשל העובדה שכולו זר ענק: למשפחת הוורדיים למשל, עליה נמנים, אגס קליאני, שקד מצוי, עוזרר אדום, שזיף פעמוני ועוד רבים וטובים, עוצמת פריחה אדירה במופע מרהיב. אחראים למופע זה עלי כותרת דקים ועדינים כתחרה.
ברכיכיטון דו-גוני מפגין מופע מיוחד לאורך השנה בזכות גזעו וענפיו הירוקים. בחודש מאי הוא הופך עוד יותר חגיגי: משיר את עליו ומתכסה בפרחים ורודים נטו, שצורתם הפעמונית נראית במיטבה מקרוב.

גלפימה מכחילה צילום: רונית זקס
שיחייה פורחת
בדומה למסת הצבע שעל העץ, גם לשיחים יש נוכחות מרשימה בפריחה. בולטת למרחוק באביב היא ספיראה, ששרביטיה הלבנים נראים כמטה קסמים. בולטים גם הפרחים של בן-עוזרר הודי. לאורך הקיץ מפליאה לנטנה על מיניה וזניה, פורחת בפשטות ומושכת פרפרים וציפורים. בפורחים הקיציים נמצא גם את הלגסטרמיה ההודית, המליה, לבן-עלה ועוד. בסוף הקיץ גלפימה מכחילה צובעת עצמה בצהוב דווקא.
עוצמת הפריחה בשיחים וגם בעצים נובעת מכמות הפרחים ולאו דווקא מצורה מיוחדת. וזה המקום לעשות הבחנה בין פריחה אפקטיבית שעובדת על כמות: פרחים קטנים, ערוכים בתפרחות, בעלי עלי כותרת דקיקים המתבדרים בנגיעה קלה או במשב רוח; לבין פריחה איכותית ואלגנטית: פרח בודד, גדול, בעל מבנה מעניין, שעלי הכותרת שלו עבים עד כדי מראה פלסטי כמעט, ועמידים, עובדה ההופכת אותו לעתים קרובות למועמד ראוי לפרח קטיף.

ספריאה ובן עוזרר צילום: שגיא שגיב.
כדי להסיר התלבטות מי שייך לאן, ניתן לערוך את מבחן המרחק: אם גוש הפריחה נראה מרחוק, אפילו תוך כדי נסיעה, הרי שמדובר בפריחה אפקטיבית. פריחה איכותית, מפעימה רק כשהיא קרובה לעין המתבונן.

אז מה בשורה התחתונה? פריחה של שיחים ועצים היא השקעה טובה: מרשימה בשל כמות הפרחים על פרט אחד, ומתרחשת שנה בשנה. תפיקו הנאה כפולה בשילוב שיחים ועצים בהתאם למרחק מעיני המתבונן: פריחה מיוחדת ואיכותית קרוב לשביל או לפינת הסבה, וגושי צבע גדולים במרחק.

לקריאה נוספת אודות תושבות לשורשי עצים