מאת: צביקי פילו, משתלת חורשים

מתחלית פעמונית הוא עץ בינוני בגודלו, נשיר מותנה, אשר מוצאו באזורים הטרופיים החמים של אפריקה. זהו מין יחיד בסוגו, השייך למשפחת הביגנוניים. בית הגידול הטבעי הינו יערות גשם ויערות פארק באזורים בהם ממוצע המשקעים עומד על 1300-2000 מ"מ גשם בשנה ובגבהים של עד 2000 מ' מעל לפני הים.
בארצות המוצא המתחלית מאריכה חיים וידועים פרטים עם גזעים גדולים חלולים ונוף גבוה. בתנאי גינון בארץ מתקבל עץ בינוני הצומח מהר ומגיע לקוטר גזע מקסימלי של 50-80 ס"מ וגובה ורוחב מקסימליים של 10-12 מטר.

העץ הינו בעל עמידות למחלות למזיקים ולשרב ולחום, אבל אחד הגורמים המגבילים את השימוש בו בישראל הינו רגישות לקור ועל כך בהמשך. צורת הנוף מעוגלת עד סגלגלה וגובה הגזע הינו כחצי מגובה העץ. הצל כבד, הסות בצבע חום בהיר עד אפור, בעלת טקסטורה עדינה ויפה.
העלים ארוכים, מנוצים פעם אחת ובעלי עלעלים תמימים בצבע ירוק מבריק. מרקם העלווה בינוני, הלבלוב באביב המאוחר וכך גם הכניסה לשלכת המאולצת, המתרחשת בתחילת החורף.

הפרחים מופיעים במכבדים ויוצאים מניצנים חומים ולבידים, צבעם כתום והם מסיימים את צימוח הענפים ולכן בולטים מעל לצמרת העץ ונמצאים בהיקף כל הנוף. עיתוי הפריחה בסוף הקיץ ועד לתחילת החורף. בארץ כל העצים פורחים בכתום, באפריקה חלק קטן מהעצים הם בעלי פרחים בצבע צהוב.
הפרח הבודד דומה בצורתו לפרח הצבעוני, ומכאן שמו העממי. צבע הפרחים הייחודי, הבולט למרחוק ועונת הפריחה הארוכה הם בהחלט אטרקציה ומהווים גרום מדרבן לנטיעת העץ.הפרי הוא דמוי מפוחית הנפתחת בהבשלה ומפזרת זרעים המופצים על ידי הרוח. זרעים טריים נאכלים על ידי ציפורים.

שימושים

בארצות המוצא וגם בארצות טרופיות אליהן יובאה המתחלית, יש לעץ שימושים רבים: הפירות אכילים, מקליפת העץ, מהפרחים ומהשורשים ניתן להפיק תרופות שונות. חליטה מקליפת העץ משמשת לשטיפת תינוקות ולטיפול בעור וחיזוקו.
העצה רכה ולבנה, משמשת בעיקר לייצור תופים. לעתים משתמשים במתחלית כעץ חלוץ לייצוב מערכות אקולוגיות. במספר ארצות שהן לא ארצות המקור, בעיקר כאלו שבהן שורר אקלים טרופי, המתחלית הוכרזה כמין פולש מסוכן.

התאמה גננית

מתאים לשימוש כעץ שדרה, בגינה פרטית, בקבוצה או בחורשה. פרט בודד שימוקם במקום הנכון יהווה מוקד משיכה בגן.
המגבלה היחידה שיש לקחת בחשבון הינה הרגישות לקור. עצים בוגרים יכולים לעבור קרה, אך עצים צעירים יפגעו קשות, ולכן ההמלצה הינה רק למקומות מוגנים מקור. אזור הכנרת ומקומות גבוהים במישור החוף יהיו מתאימים במיוחד. אזורי אקלים נוספים כגון הבקעה והערבה יכולים אולי להתאים גם הם, אך כרגע הניסיון בגידול מתחיליות באזורים אלו קטן ולכן עד שתתגבשנה הבנות מניסיון בשטח, לא מומלץ להשתמש בו כעץ מוביל בפרויקטים באזורים אלה.
המתחלית עמידה יחסית למליחות ולגיר אך תנאי קרקע מועדפים יהיו אדמה קלה ומנוקזת. באדמות כבדות, שילוב של קור וחוסר ניקוז גוזרים את דינו של העץ.
צריכת המים לאחר התבססות הינה צנועה ובמקומות בהם יורדים 500 מ"מ גשם ויותר, עצים בוגרים ישגשגו גם ללא השקיית עזר.
העץ הצעיר דורש עיצוב, בעצים בוגרים למעט הרמת נוף אין צורך בטיפול מיוחד. למרות שהעצה רכה, העץ אינו שביר.

סיכום

עץ ייחודי ובולט שיכול לתרום רבות לנוף. עמידותו למחלות ולמזיקים הינה יתרון גדול ורק רגישותו לקור מגבילה את השימוש בו ומצריכה הבנה של הסביבה וזיהוי הנישה המתאימה.

שווה ביקור

רחוב אוסישקין ברמת השרון, קיבוץ מעגן מיכאל.

להמשך קריאה על קריוטה נאה לחצו כאן