כתבה: רונית עדן צילמה: עדי אדר

גשמים יוצרים בדרך כלל אפיקי זרימה בגינה שלנו. הקרקע נסחפת על ידי הזרימה ונוצר חריץ די עמוק בקרקע. אפשר כמובן להילחם ולכסות את הערוץ, אבל אפשר גם לזרום איתו ולהשתמש בו – כמו שאנחנו עשינו - כאלמנט קישוטי-עיצובי בגינה.
הרחבנו את הערוץ והנחנו בתחתיתו אבני נחל גדולות. את הדפנות בנינו בעזרת אבני נחל קטנות יותר. במשך הקיץ, זה יהיה ערוץ "יבש", אך בחורף ינתבו המים דרך הערוץ כך שיצאו מהגינה לניקוז חיצוני.
הערוץ גם יוצר חלוקה פיזית מחודשת של שטח הגינה, חלוקה המאפשרת לנו לבנות בו ממלכות נפרדות, שלכל אחת ייעוד שונה, כמו אזור משחקים לילדים ופינת ישיבה להורים.

העמקת והרחבת הערוץ   ×¦×‘יעת הגשר  ×‘ניית הערוץ באבני נחל

כדי לחבר בין שני האזורים, נבנה גשרון מעל הערוץ. אורכו הסופי של הגשרון שבנינו כ-150 ס"מ ורוחבו הכולל כ-80 ס"מ, כשרוחב מדרך ההליכה כ-60 ס"מ.

הכנות ותהליכי הבנייה

  1. מדידות - יש לעמוד בשטח, לאתר את הנקודה המתאימה לבניית הגשרון ולהחליט כיצד הוא יראה, מה יהיו אורכו, רוחבו וגובהו. רצוי להיעזר בתרשימים כדי להגיע להחלטה.

  2. הזמנת חלקי הגשרון בנגריה המתמחה בעיבוד מוצרי עץ לגינה. בעלי ידיים טובות ומכשור מתאים יכולים לקנות עץ לא מעובד ולהכין אותו לבד.

  3. הרחבת והעמקת הערוץ.

  4. ריצוף הערוץ באבני נחל.

  5. הנחת שני מובילי האורך של הגשרון מעל הערוץ, אליהם מחברים את לוחות העץ הרוחביים.

  6. התקנת ארבעה עמודונים, אחד בכל פינה של הגשרון, בין כל שני עמודים מקשר חבל עבה המשמש כמעקה.

  7. צביעת העץ בצבע מתאים.

עץ 

ומידותיו

2 מובילי אורך בצורת חצי קשת: אורך 130 ס"מ, גובה 30 ס"מ, עובי 5 ס"מ.
4 עמודוני עץ מהוקצע, בפרופיל 8X8 ס"מ, 75 ס"מ גובה כל אחד (לפי בקשה מיוחדת קדחו בכל אחד מהם חור עגול, שבו השחלנו את חבל המעקה).
14 לוחות רוחביים, אורך כל אחד 60 ס"מ, רוחב 10 ס"מ ועובי 2 ס"מ.

ציוד נדרש נוסף

אבני נחל בגדלים שונים (ניתן למצוא כמעט בכל משתלה)
חבל עבה באורך כשלושה מ' (להשיג במרכזי "עשה זאת בעצמך" ובחנויות לחומרי בניין)
ברגים צבע עץ עמיד לתנאי חוץ

הדרך לשינוי

בתורות המזרח, גשר הוא לא רק האלמנט שמעביר אותנו מצד אחד לצד שני, הגשר מסמל את המעבר עצמו, את ה"דרך". ההליכה ממקום אחד לשני יוצרת שינוי. המטרה היא לא להגיע ליעד כלשהו אלא לחוות את השינוי בהתהוותו, את הפסיעות בין משהו שהיה מוכר למשהו חדש שעוד לא חווינו.לעיתים נרצה לתחום אזורים בגן.

להמשך קריאה על הכנת אבני מדרך בגינה