מאת: ערן לוינסון* 


הקיץ אמנם כבר מאחורינו אך נראה כי החורף מסרב להגיע, וניתן עדיין לשבת בנוחות על ריהוט הגן. אבל זה בדיוק הזמן לפנות כמה שעות ולטפל בריהוט הגן. ואיך עושים את זה?
ראשית נזכיר שישנם סוגים שונים של חומרים מהם עשויים רהטי הגן, ורובם המוחלט אינם עמידים בפני שמש חזקה, לחות ומי גשמים. אך עם שמירה נאותה וטיפול נכון, נאפשר להם לעמוד בתנאי מזג אוויר קשים.

רהיטי מתכת

נתחיל בריהוט אלומיניום הנחשב ליוקרתי וטרנדי. האלומיניום קל מאוד לתחזוקה, וכל שנדרש הוא לדאוג שהריהוט יהיה מכוסה, או תחת גג כלשהו. במידה שיש כריות שאינן עמידות למים, זה הזמן להכניס אותן לתוך הבית להחליפן לכריות אטומות לגמרי.
ריהוט העשוי מברזל, זקוק לצביעה מדי פעם. במידה וקיים על הריהוט צבע ישן, יש להוריד אותו על ידי חומרים ייעודיים או על ידי ניקוי בעזרת מברשת פלדה. מברשת כזו תשמש אותנו גם להסרת חלודה. לאחר ניקוי הרהיט, נצבע בשכבה של צבע יסוד ולאחר מכן את הצבע שתרצו.

ריהוט מעץ

ריהוט גן מעץ משתלב בצורה מיטבית עם הנוף בגינה ומעניק אווירה כפרית, ולכן הרבה אנשים בוחרים בו, אבל במגע ממושך עם מים ולחות הוא עלול להתנפח עם השנים.
אז דקה לפני החורף, מרחו עליו חומר איטום איכותי ותקבלו מראה רהיט חדש. כאשר בוחרים חומר לאיטום העץ, מומלץ לבחור בכזה המכיל שמן, משום שהוא אוטם את העץ לגמרי ומונע חדירת מי גשמים ולחות. לפני האיטום, רצוי לשייף את הרהיט כדי ליצור חריצים ישרים שדרכם החומר יוכל לעבור בקלות. כמובן שיש צורך לצבוע או למרוח חומרים כאשר העץ יבש לחלוטין – ללא לחות.

שולחן אש בגינה

×¨× × × × × × × ×¢×¥

פיירפיט - שולחן אש בגינה הוא בהחלט פינוק אמיתי בחורף, אך גם בו יש לטפל טרם הגעת הימים הקרים. שולחן אש הוא בעצם שולחן רגיל שבמרכזו התקן שבו ניתן להבעיר אש. זה מאפשר לשבת בחורף הקר סביב השולחן וליהנות מהסקה סופר נוחה.
בשולחן האש נטפל על פי החומר ממנו הוא עשוי. מרביתם עשויים מברזל, כך שהטיפול בהם ישעה כמו ברהיטי הגן העשויים מברזל.
לסיכום, מובן שיש לדאוג לרהיטי הגן לקראת החורף ולהכינם בצורה מיטבית ללחות ולמי הגשמים. אך ההמלצה הטובה ביותר היא לא להשאירם חשופים אלא לאכסן אותם במקומות מקורים ואם אין ברשותכם פתרון כזה, כסו אותם היטב בכיסויים ייעודיים.

*ערן לוינסון, אומנות הגינה הקסומה

להמשך קריאה על הכנת אבני מדרך בגינה