כתבה: רונית עדן צילמה: עדי אדר

רבים מבעלי הבתים הפרטיים בארץ מבקשים ממתכנני הגינה שלהם משטח דשא גדול ורציף, כדי שהילדים יוכלו לשחק עליו משחקי כדור וריצה. אבל בתקופה השחונה בה אנו מצויים, עם מצוקת המים, נוכל לבחור באופציה שונה: צמצום ועקירת קטע של הדשא – והקצאתו של המקום למשחקי ילדים.

כדי לנצל היטב משטח כזה, יש להציב עליו מתקני משחקים שונים, כשהמטרה: התחשבות בצרכי הילדים, משחק תחת פיקוח בחצר במקום ברחוב, הנאה ויצירתיות. תאמרו בוודאי: מתקנים אלה יקרים, אך מרביתם ניתנים לבנייה עצמית, בקלות רבה. הפעם נלמד כיצד ליצור מספר אלמנטים למשחק לילדים מגיל שנתיים ואילך - ארגז חול בסיסי, קורה, ומתקן דילוג מאתגר.

מתקן דילוג

בחירת מקום

רצוי מקום בו יש הצללה חלקית או מלאה, כדי שהילדים לא ייחשפו לקרינה ישירה של השמש. אם החצר גדולה דיה רצוי להרחיק את המתקנים מהבית, למנוע הפרעות של רעש והכנסת חול הביתה.

חומרים

עבור ארגז החול: 5 לוחות עץ מטופל (אימפרגנציה) ומהוקצע (משוייף). כל לוח באורך של 1.20 מטר וברוחב של 22 ס"מ. 14 יחידות של בורג סיבית 5X80. עבור מתקן הדילוג: 5 בולי עץ, בקוטר 15 עד 25ס"מ, באורכים שונים: 50, 55, 60, 65, 70 ס"מ. עבור הקורה – עמוד חשמל מהוקצע באורך 3 מטר, ועוד 4 עמודונים לייצוב, בקוטר 8 ס"מ ובגובה של 30-60 ס"מ, בהתאם לגיל הילדים. את החומרים ניתן לרכוש במרבית מנסרות ומחסני העץ.

הכנה

בתחילת העבודה ניקוי השטח ויישורו (לפי תורת הפנג שוואי, שטח בבית או בחצר שאינו מטופח ויש בו פסולת, מפריע לזרימת הצ'י ומונע מאיתנו לממש את פוטנציאל השפע).
הצעד הבא יהיה קביעת המיקום על ידי העמדת האלמנטים בשטח, כדי להיווכח ביחס שבין אחד לשני. יש לשמור על מרווחים סבירים בין האלמנטים, כדי שלא ייווצרו הפרעות בעת השימוש בהם ע"י קבוצה גדולה של ילדים.

ארגז החול

  1. חיבור לוחות העץ של ארגז החול בהתאמה, כך שיווצר ריבוע. החיבור נעשה על ידי ברגי הסיבית (כדי לקבוע שנוצר ריבוע מדויק אפשר למדוד שהאלכסונים שווים על ידי חוט מדידה או להשתמש במד זווית).
  2. חיבור הקורה החמישית העליונה על ריבוע ארגז החול כדי לייצב אותו, וכדי ליצור משטח עבודה וישיבה.
  3. הכנסת חול רך ונעים.
  4. פיזור צעצועים.
הערה : רצוי לכסות את הארגז בלילה כדי שבעלי חיים לא יעשו צרכיהם בחול. אפשר להשתמש בניילון חזק או ביריעת שמשונית.

מתקן דילוג אתגרי

חופרים בורות לפי קוטר הגזע. המרחק בין הבורות ייקבע על פי גיל הילדים ויכולת הקפיצה שלהם.

  • יש לקחת בחשבון את סוג האדמה. באדמה כבדה חפירה של 30 עד 40 ס"מ תספיק כדי לייצב את הגזעים. לא לשכוח שגזעי העץ כבדים מאד והכובד שלהם מוסיף ליציבות. באדמה חולית ייתכן שיהיה צורך לקבע את הגזעים בבטון.
  • מכניסים את הגזעים לתוך הבורות, שלפחות שליש עד חצי מאורך גזע העץ נטמן באדמה.
  • שימו לב לדרוג הגבהים בין הגזעים, כדי ליצור משחק טיפוס.

קורה

חובקים שני עמודונים עם חבל, כשהם מוצלבים בצורת האות X. קושרים חזק ב"קשר צופים" (ניתן להכניס בורג בנקודת החיבור לתוספת יציבות). יוצרים כך שני בסיסים, כל אחד מורכב משני עמודונים.
מעמידים את הקורה על הבסיסים, אותם מקבעים בקרקע.
לגיל צעיר אני ממליצה להשאיר את הקורה מצדה האחד על האדמה, כך שיווצר אלכסון, כדי להקל על הטיפוס ולתת לילדים חווית עצמאות.
לילדים גדולים יותר כדאי להרים את הקורה משני צדדיה, כך שתהיה מקבילה לקרקע.

 להמשך קריאה על דק בגינה