לכתוב מקום - פארק הסופרים, באר שבע

אדר' נוף מיכל טורנר, צורנמל טורנר אדריכלות נוף*

מה הופך פארק שכונתי קטן, מקומי, מופנם ומוזנח, לאבן שואבת לעיר כולה? עשרות סטודנטים ומשפחות גודשים כיום את פארק הסופרים בבאר שבע בפעילות יומיומית וביוזמות קהילתיות. סביב הפארק נפתחים בתי קפה ועסקים קטנים, מלווים בעלייה בביקושים לדירות בשכונה ואף בעליית ערכי הנדל"ן. מה בתכנון הפארק איפשר שינוי מהותי כל כך, אשר הפך את פארק הסופרים למוקד עלייה לרגל?

פארק הסופרים, ככל פרויקט של התערבות במרקם קיים, לא ''נכתב על דף חלק". הוא מושתת על שני מרכיבי יסוד, על ''מקום" ועל ''זמן''. כמו בכתיבת תסריט - יש לו התחלה ויש בו סיפור. אך בשונה מתסריטאות, אין למתכנן יכולת לכתוב את סופו. הזמן, גם במקרה זה, עושה בו כבשלו.

המקום: "שדרות הסופרים" - פארק צר כצורת פעמון, כ-30 דונם בשכונה ב' בבאר שבע, מוקף בבתים בני קומה אחת, בתי כנסת, גן ילדים, בית ספר וחללים ריקים ומוזנחים. רחובות קטנים חודרים אליו, רחובות הומים חוצים אותו ולאורכו מתפתלים צירי הליכה. רצועת הפארק, עטורת עצי צל ותיקים, הסתיימה במגרש חשוף עם ערמות של פסולת בנייה. עוד פארק מוזנח, אחד מיני רבים, הפזורים כחלק משרידי עיר הגנים בבאר שבע.

'פארק הסופרים' נולד מן המקום, משמו, מהבנת המשתמשים, מן החיפוש אחר הייחודי למקום וממהות השימוש בו ומתוך ההבנה שהתחדשות עירונית יכולה להגיע מהמרחב הפתוח גם ללא שיפוץ המבנים.

בחרנו להתרחק מן הסימבולי ולתת לעיצוב הפארק ביטוי פואטי לחוויה של עולם הספרות – פארק שהוא כל כולו ספריית חוץ, על ההיבטים השונים של מושג זה. פארק הסופרים מרחיב את מושג ה"ספרייה" כמקום של חיפוש, גילוי, סקרנות, מפגש ושקט. תרגום ה"ספרייה" לשפת הפארק מעניק למקום ערך מוסף פרוגרמתי ועיצובי ומחייה בכל מובן את שדרות הסופרים" הוותיקות.

אזורי הפעילות בפארק עוצבו בהשראת "מדפי ספרייה" החודרים אל הטופוגרפיה הרכה וההמשכית, בוהקים על רקע מרבדי הדשא הרעננים אשר נפרשו על כל הפארק. "מדפי הספרייה" מגדירים את הכניסות לפארק ויוצרים מקומות שהייה, הצללות ואזורי משחק. בלב הפארק ספריית חוץ ומגוון אפשרויות ישיבה, קריאה ולימוד. ''מדפי הספרייה'', אלו אשר נכתבו כקווים

במקומות מרכזיים בפארק, מייצרים מרחבים המאפשרים קריאה שונה של המקום ובהתאם שימוש מגוון וורסטילי. במה יכולה להפוך למתחם יוגה, מגרש כדורגל או מרחב החלקה.

הפארק המשלב בתוכו עולם ומלואו כמערכת אחת, כתיבת המקום השאירה מרחב אפשרויות מגוון ומפתיע, המעשיר את הסיבות להגיע אליו ולהשתמש בו, איש איש על פי דרכו.

 * 'צורנמל טורנר אדריכלות נוף', לאתר המשרד

הכתבה פורסמה בגיליון נובמבר של 'אדריכלות נוף', ביטאון איגוד אדריכלי נוף

צוות תכנון: אלירן מלכה, דורונה יוגב, נתנאל לאלום, שירי ירקוני
מזמין: עיריית באר שבע.
ביצוע: רענן כץ חברת שטאנג, פיקוח: גיא דהרי, לודן תשתיות