חידושים לתחום המרחב הציבורי שהוצגו בתערוכת מוני אקספו, פברואר 2020

תחילת שנה, זו הזדמנות מעולה לעשות הכרות עם מוצרים חדשים שמיועדים למרחב הציבורי. אנחנו ניצלנו את תערוכת מוני אקספו שהתקיימה ב-19-20 לחודש פברואר במרכז הירידים בתל אביב, כדי לפגוש את החברות ולשמוע מהן על חדשנות בתחום המרחב הציבורי.
מסיור בין החברות למדנו שיש שני דברים משותפים לכל החידושים שהציגו החברות בתערוכה והם: האחד - שאיפה להתאים את המוצרים לדור הצעיר על ידי חיבורם לאפליקציות והשנייה – התאמת המוצרים לטרנד הקיימות על ידי שימוש בחומר ממוחזר או שימוש באנרגיה סולרית.

אריכא

בכניסה לתערוכה פגשנו את חברת ש. אריכא הוותיקה, שלא מספיקה להתחדש והיא הציגה בתערוכה 4 מוצרים חדשים :
- Out work – הוא שולחן עם 6 מושבים שמיועד לישיבה משותפת במרחב הציבורי, עם אפשרות להוספת הצללה וכמובן נקודת חשמל להטענה, כי אי אפשר לשבת סתם ככה ולדבר.
- ברזיית שיאון סולארי -היא ברזייה שנטענת מפאנל סולארי ומיועדת לאספקה רציפה של מים קרים. הכול מותאם לתקנות מי שתיה של מכון התקנים.
- ריהוט רחוב נטען סולרי – כולל מספר מוצרים בניהם: שרפרף נגה, פרגולת גל ים ומערכת בר - כולם מעוצבים בעיצוב חדשני ונטעים מאנרגיה סולרית. ידידותי לסביבה לכל הדעות.

אריכא

- אחרון חביב הוא ספסל מעץ במבוק שמיוצר בצפיפות גבוהה במיוחד ובעל עמידות גבוהה בפני שריטות ובעל דירוג A בפני שריפות.

 

חברת GREENEREGY , שלא הכרנו, הציגה "ריהוט חוץ חכם", כולל מספר דגמים של ספסלים שמחוברים לפאנל סולארי, עם אפשרות הטענה של מכשירים ניידים ובהטחה לעמידות גבוהה לנזקים. והעיקר- הספסל הוא אוטונומי לחלוטין ללא צורך בתשתיות.

greenergy

 

תחום נוסף שזוכה לאחרונה לתשומת לב בעיקר לאחר החורף האחרון, הוא תחום הפתרונות לטיפול בנגר עילי. כאן הציגו שתי חברות פתרונות שונים: חברת אגרולן הציגה את "אקובלוק" שהיא מערכת מאגרים תת קרקעיים המיועדת לאזורים עירוניים שמיועדים להצפות. וגם מאגרים לאיסוף נגר עילי בבנייה חדשה.

חברת הדר מציעה פתרונות לריסון וניהול הנגר במפלס הרחוב ובמפלס הגג. החברה משווקת, מפתחת ומתקינה מספר מוצרים להשהיית מי הנגר ולחלחולם לקרקע במפלס הרחוב: ארגזי אגירה וניקוז דריינבוקס מאפשרים לייצר מאגרי ניקוז תת קרקעיים; מזרני בד בטון הידרוטקס עם צמחיה מותקנים בתעלות ניקוז פתוחות ומאפשרים חלחול לקרקע; קולטן ירוק מותקן בצד הכביש, מנתב את מי הנגר לבית הגידול של העצים ולמערכת הניקוז העירונית; מדרסים – אריחים פלסטיים משתלבים, מותקנים מתחת לריצוף מחלחל ומנקזים את מי הגשם.

הדר

חברת הדס הציגה אשפתונים חדשים אבל גולת הכותרת הם ליין חדש של מתקני משחקים שמיועדים להתקנה בתוך מבנים (indoor) . המתקנים מתוכננים, מיוצרים ומיובאים לארץ משבדייה וחברת הדס היא בעלת הזיכיון להתקנת המתקנים של החברה בישראל. בימים אלה מתקינה החברה מתקן מסוג זה באחד מסניפי חברת מקדונלד.

הדס

 

חברת פשוט ירוק, הציגה בתערוכה דשא סינטטי בשלל דגמים, אותו היא משווקת כבר שנים רבות והייתה בין החלוצות בתחום זה.

פשוט ירוק

בנוסף הציגה החברה מספר מוצרים למרחב הציבורי: דק סינטטי קל לתחזוקה, 'גרין פליי', משטחי בטיחות שמיועדים להגנה על ילדים במתקני משחק וליין של כלי גינון נטעים מתוצרת EGO, שמיועדים לעבודה בגינה ללא צורך בחיבור לחשמל או הפעלה בסולר.

 

אורבניקס
בהמשך פגשנו את עינב ודוב מחברת אורבניקס מסבירים לח"כ ניצן הורוביץ על המתקנים בתצוגה. יאמר לזכותם שהם לא מפסיקים לחדש ובביתן שלהם ניתן היה לראות מתקנים בסגנון נינג'ה, כולל סטפר ושלל מתקנים למתיחה וטיפוס.

אורבניקס

בנוסף הם הציגו מסלול מכשולים צבאי שכולל : קורת שיווי משקל "נחש", מכשול דילוג, קיר טיפוס, מקבילים, "רשת מארינס", חצר מתחים שכוללת 10 מתחים, מכשול טיפוס סולם , סולמת הליכת ידיים, חבלי טיפוס ורשת זחילה. כל המתקנים עומדים כמובן בתקן 1497 למתקני משחק של מכון התקנים הישראלי.

 

בהמשך הציגה חברת שגב את ליין Urban Digital שהיא פלטפורמה דיגיטלית למרחב הציבורי .

שגב

הפלטפורמה מאפשרת תקשורת ישירה בזמן אמת בין הרשות לקבלני התחזוקה והתושבים . המוצרים מאפשרים לתושב שיפור של התמצאות במרחב, תוך צמצום עלויות ומשאבים לרשויות. בחטיבה ארבעה מוצרים עיקריים- שילוט דיגיטלי לתחנות אוטובוס, מערכת ניהול P.I.S קיוסק מידע תחבורתי ותחזוקת נכסים במרחב הציבורי.

 

חברת פטוריז, שמוכרת לנו כיצרנית של סככות הצללה, הגיעה לתערוכה כדי לחשוף מוצר חדשני גם הוא מיועד להצללה, בשם SHAYO אומנות פרסום וצל.

פטוריז

החברה פיתחה מערכת קירוי חדשנית אשר מקרינה אלמנטים של צבעים, צורות ותמונות על גבי הקרקע בעזרת אנרגיית השמש בלבד.

המוצר ירוק וידידותי לסביבה. המערכת מכניסה אומנות למרחב הציבורי והופכת כל מרחב ליצירת אומנות של תמונה וצבע. המערכת מעודדת את התושבים לשהות במרחב הציבורי גם בשעות החמות של היום.


לקראת סוף הסיור בתערוכה נגלה לעיננו ביתן בולט בצבעוניות שלו, הביתן של חברת דשא עוז.

דשא עוז

חברת הבת של דשא עוז "סמארט פליי" יוצרת משטחי דשא סינטטי מעוצבים, בשילוב משחקים מיוחדים עבור גני ילדים, פארקים ציבוריים ועוד. משחקים שמפעילים את המחשבה ואת החלק היצירתי בכל ילד. דשא סינטטי של חברת דשא עוז עומד בתקנים ISO וכל תקני הבטיחות והאיכות הנדרשים, על מנת לספק דשא סינטטי ברמות בטיחות ואיכות הגבוהות ביותר עבור הילדים וסגל והצוות החינוכי. דרור מנכל החברה סיפר לנו שהחברה רכשה לאחרונה מכונה מיוחדת שמאפשרת לה לייצר כל משטח בהתאם לתמונה הרצויה. המכונה מקבלת תמונה ומייצרת את המשטח בהתאם לצבעוניות ולצורות שבתמונה.

דשא עוז

אי אפשר היה להימנע ממפגש עם הדמויות הפוליטיות הרבות שניצלו את התערוכה כדי לפגוש את קהל היעד שלהם אבל אנחנו יצאנו אופטימיים מהתערוכה כי הבנו שתחום המרחב הציבורי צועד קדימה בהשראת ההתקדמות הטכנולוגית ועוד היד נטויה..

להמשך קריאה אודות תחנות האוטובוס החדישות