בחודשים מרץ- אפריל אנו נהנים מיותר שעות אור, הטמפרטורות עולות והצמחים מלבלבים ופורחים. בכתבה זו יוצגו צמחים המומלצים לשתילה באדמת הגינה או במיכלים במרפסת בעונת המעבר.

מאת : אופק שלו, משתלת שלומית

ציפורן סיני

בתקופה זו ניתן למצוא במשתלות עונתיים חד-שנתיים כמו ציניה עדינה, נמסיה כחולה, מרווה הדורה וטגטס מפושק. כמו כן ניתן למצוא את הדליה -  צמח עונתי לעונה החמה המופיע במגוון רחב של צבעים וגדלים. קיטום הצמח מעודד הסתעפות והסרת הפרחים הנבולים מאריכה את משך הפריחה. הדליה מתאימה לגידול בשמש מלאה או חלקית ויכולה לשמש כצמח עציץ אותו אפשר לתת כמתנה.
צמחים דו- שנתיים המתאימים לתקופה זו הם ציפורן סיני שפורח במגוון צבעים ורודבקיה שעירה בעלת פריחה צהובה עם כתם שחור במרכז, שניהם עם עמודי תפרחת גבוהים ומרשימים.

נמסייה באדנית

גרמית משתרעת הוא צמח עשבוני רב- שנתי משתרע בעל עוצמת צימוח גבוהה שמכסה שטח רחב. הפריחה בצבעים סגול, לבן, ורוד וצהוב ובניגוד לרוב צמחי הכיסוי הצמח מתאים לשתילה גם במקום חצי מוצל. עמיד בקרה ושרב ולכן מתאים לגידול בכל חלקי הארץ. בנוסף לכיסוי שטחים, מתאים גם לשתילה במסלעות ובמיכלים גדולים.
רודבקיה שעירה

קבוצת החרציות היא אחת מקבוצות הצמחים הפופולריות בגינה, ובה צמחים חד-שנתיים, עשבוניים רב-שנתיים ובני שיח מעוצים. לחרציות צבעי פריחה מגוונים - החל מהצבעים הבהירים צהוב ולבן וכלה בצבעים הכהים כמו ורוד ואדום. החרציות הפופולריות ביותר הן חרצית שיחית שמגיעה לגובה 60 ס"מ, עם צמיחה כדורית ומעוצה ופריחה באביב-קיץ בצבעים צהוב, לבן וורוד ואדום. חרצית הגננים (זן מכלוא חרצית גדולת-פרחים), היא זן שמתאים גם לשתילה במיכלים ובאדניות, בעל עמודי פריחה בשלל צבעים. החרציות דורשות השקיה מרובה יחסית וזקוקות לקרני שמש לפחות למשך חצי יום.

חרצית שיחית

צמחים נוספים המתאימים לשתילה בצל חלקי הם ברוד משובל (היפואסטס), סיגל ריחני, קסמנטיה, ניצנית, בשמת הגינה, ליזימכיה צפופת-פרחים ובקופה (סוטרה לבובה) -  צמח רב-שנתי עשבוני לשתילה בסלסלות תלויות, באדניות ובמסלעות. צמח זה לא דורש השקיה מרובה ויכול לגדול גם בצל מלא. הפריחה, בצבעי לבן, ורוד וגווני כחול, ריחנית ומורגשת בשעות הערב ונמשכת מסוף החורף ועד תחילת הקיץ.
חרצית גננית

פוקסיה מכלוא, שמלבד היופי של פרחיו השמוטים, נחשב קשה לטיפול וסוג של 'אתגר' לחובבי הגינון. באקלים הארץ הישראלי ובשל הקרקעות המקומיות שהן בעלות PH גבוה, מומלץ לגדל את הפוקסיה במיכלים, וקיימים זנים משתלשלים המתאימים לגידול במיכלים תלויים. הצמח זקוק להשקיה סדירה ולניקוז טוב, וכן לאור רב -  אך לא קרינת שמש ישירה. בקיץ הצמח סובל מאוד בחום, ובחורף הקור גורם למות הצמח, לכן ישמש כצמח רב-שנתי רק בפינות מוגנות בגינה ובמרפסת.

פוקסיה

צמח צל מוחלט הוא קליביה אדומה, שמתאים לגידול גם בבית וגם בגינה. הקליביה מתאימה מאוד למיכלים -  במיכל בינוני בגודלו היא תתפצל, תצטופף ותיצור גוש עלים מרשים. לצמח עלווה ירוקת-עד. הפריחה המרשימה בצבע אדום-כתום  מתרחשת בחודשי האביב ומהפרחים מתפתחים בסתיו פירות אדומים קישוטיים. אין לחשוף את הצמח לשמש, עליו נצרבים ומתייבשים בשל קרינת השמש.

קליבייה

חודש מרץ הוא גם חודש טוב לחידוש מלאי צמחי המאכל, התבלין והמרפא בגינה. נשתול עשבי תיבול כמו בן-חרדל מצוי (אורוגולה), גד השדה (כוסברה), מיני נענה, פטרוסלינון הגינה (פטרוזיליה), ריחן, שבת ריחני (שמיר) ושום העירית. נשתול גם אזובית (אורגנו), אזובית תרבותית (מיורן), אזוביון רפואי (לבנדר), בת-קורנית פשוטה (תימין), קייל, ליפיה לימונית (לואיזה), לענה שיחנית (שיבא), רוזמרין רפואי, שעונית נאכלת (פסיפלורה) ונשתול או נזרע ירקות - כרוב, צנונית, גזר, בצל, סלק עלים וחסה.

ישנם צמחים נוספים רבים שאפשר לשתול בתחילת האביב שיקשטו את הגינה והבית בצבע, טעם וריח. מומלץ  להגיע למשתלה הקרובה אליכם, להתרשם מהמלאי ולהתייעץ עם הצוות המקצועי לבחירת צמחיה שתתאים למאפייני הגינה והטעם שלכם.

להמשך קריאה על צמחים פורחים בחורף